بازتاب نیوز

علاقه‌ی اسلام‌آباد برای بازگشایی مسیر تجارتی کابل – دهلی

٢٥ سنبله ١٣٩٧ خبر تلویزیون یک

2018-09-16 | 30 دقيقه پيش

سفیر ایالات متحد در افغانستان، در مصاحبه‌ با یک روزنامه‌ی هندی گفته است که رابطه‌ی بازرگانی میان هند و افغانستان افزایش یافته و اسلام‌آباد علاقه دارد که از راه پاکستان، مسیر بازرگانی مستقیم میان کابل و دهلی را بازگشایی کند. از نظر او بازگشایی مسیر تجارتی بین آسیای مرکزی و آسیای جنوبی به نفع تمام کشورهای منطقه است.

جان بس به این روزنامه گفته است: «برای نخستین بار، حکومت پاکستان چند ماه پیش اعلام کرد که علاقه دارد تا با حکومت افغانستان بر سر مولفه‌های فعال‌سازی مسیر بازرگانی میان هند و افغانستان ازراه پاکستان، گفت‌وگو کند.»

از سوی دیگر، با آغاز مجدد تحریم‌های امریکا بر ایران، امکان استفاده‌ی افغانستان و هند از بندر چابهار نسبت به گذشته دشوار شده است. بنابراین محدودیت، افغانستان و هند برای انتقال زمینی کالاهای تجارتی به یک‌دیگر، همچنان وابسته به بندرهای پاکستان خواهند بود.

در سفر شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه‌ی پاکستان به کابل، در کنار بحث‌های امنیتی، تجارت نیز یکی از موضوع‌های مورد بحث دو طرف بوده است.

در بحث همکاری‌های امنیتی، ریاست اجرایی افغانستان خوش‌بین همکاری حکومت جدید این کشور است. امید میثم، سخن‌گوی ریاست اجرایی گفت که وزیر خارجه‌ی پاکستان در سفرش به افغانستان، وعده داده است که اسلام‌آباد در امر مبارزه با هراس افگنی، اجرای پلان عمل افغانستان و پاکستان و گفت‌وگوهای صلح به گونه‌ی جدی کار کند.

اما به باور برخی آگاهان، تنش‌ها میان کابل و اسلام‌آباد بزرگ‌تر از آن است که با این دیدارها از میان برود اما شماری از آگاهان به این باورند که این سفر تاثیر چندانی بر بهبود روابط افغانستان و پاکستان نخواهد داشت. به نظر میرزامحمد یارمند، آگاه نظامی، اختلاف‌ها بین اسلام‌آباد و کابل عمیق است و به آسانی حل نمی‌شوند. او گفت که پاکستان از کابل خواست‌هایی دارد که برای افغانستان حساسیت‌برانگیز است.

1TVNews.af

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/35823-2018-09-16-15-35-22

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading