بازتاب نیوز

گشایش دهلیزهای هوایی افغانستان با روسیه، چین و کشورهای اروپایی

٥ ميزان ١٣٩٧ سلام وطندار

دهلیزهای هوایی افغانستان با کشورهای روسیه و چین، اتحادیۀ اروپا و تمام شهرهای هند، امروز از سوی مقام‌های حکومتی و سکتور خصوصی در میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی گشایش یافت.

پس از گشایش دهلیزهای هوایی، نخستین محمولۀ تولیدات داخلی افغانستان نیز صبح امروز به کشورهای اروپایی و آسیایی صادر شد.

اجمل‌حمید عبدالرحیمزی، معین مالی و اداری وزارت صنعت و تجارت می‌گوید، با گشایش دهلیزهای هواییَ، حکومت افغانستان و سرمایه‌گذاران داخلی می‌توانند آسان‌تر به اهداف تجاری‌شان دست یابند.

به گفتۀ آقای عبدالرحیمزی، حکومت در صدد تقویت سکتور خصوصی است و رشد سکتور خصوصی سبب رشد نظام اقتصادی کشور و در مجموع تغییر مثبت در زندگی شهروندان می‌شود. آقای عبدالرحیمزی می‌افزاید، صادرات افغانستان امسال نسبت به سال گذشته 32 درصد افزایش یافته است.

 خان‌جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان از اقدامات جدی حکومت در بخش حمایت از سکتور خصوصی قدردانی می‌کند و می‌گوید، این اقدام حکومت سبب بهبود روابط تجاری افغانستان با کشورهای منطقه و جهان خواهد شد.

به گفتۀ آقای الکوزی، با ایجاد دهلیز هوایی، برای نخستین بار قره‌قل افغانستان پس از 30 سال به بازارهای اروپایی راه خواهد یافت.  آقای الکوزی می‌افزاید، دهلیزهای هوایی سبب تشویق بازرگان و شهرت تولیدات افغانستان در جهان می‌شود.

به گفتۀ مسئولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان، در مدت 15 ماهی که دهلیزهای هوایی افغانستان فعال شده است، به مقدار 3 هزار 200 تُن فرآورده‌های تجاری بازرگان به ارزش 60 میلیون دالر از راه هوا به بیرون از کشور صادر شده است.

لینک اصلی: http://salamwatandar.com/article.aspx?a=42456&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+SalamWatandarFarsiRssFeed+%28SW+New+Farsi+Rss+%29

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading