بازتاب نیوز

اعلامیه کمیسیون مستقل انتخابات در پیوند به نشر فهرست رای دهندگان ۱۴ ولایت

٥ ميزان ١٣٩٧ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات، تنها نهادی قانونی است که براساس قانون اساسی و قانون انتخابات در کشور صلاحیت برگزاری انتخابات را دارد تا فضای اعتماد و مشارکت مردم در این روند ملی، بیشتر از پیش تقویت یابد. از همین رو کمیسیون مستقل انتخابات، به هدف برگزاری انتخابات شفاف، عادلانه و سراسری و تحقق مردم سالاری در کشور در تبانی به نهاد های ذیربط تلاش نموده است تا از این روند ملی به گونه‌ی بنیادی مدیریت نماید.

بنابراین با درک این مهم، مطابق پلان عملیاتی انتخاباتی تمامی روند های آن یکی پی دیگری در حال تکمیل شدن است و درضمن تمامی آماده‌گی ها برای برگزاری انتخابات پارلمانی ۲۸ میزان، گرفته شده است.

با نظرداشت تلاش های همه‌جانبه کمیسیون مستقل انتخابات و همکاری نهاد های ذیدخل، روند ثبت نام رأی دهنده‌گان در سه مرحله تکمیل گردید که بربنیاد آن بیش از ۹ میلیون رای دهنده در سراسر کشور ثبت نام نمودند. کمیسیون مستقل انتخابات برای شفافیت بیشتر و تصفیه مشخصات رأی دهنده پاک از ناپاک، تمامی مشخصات رای دهنده‌گان ثبت شده را شامل دیتابیس نمود، تا پس از روند تصفیه، بر اساس آن برای نخستین بار فهرست رأی دهنده‌گان را تهیه و در مراکز و محلات رای دهی در معرض دید مردم قرار می گیرد.

اعضای کمیسیون مستقل انتخابات، برای شفافیت هرچه بیشتر این پروسه تا اکنون فهرست رای دهنده‌گان 14 ولایت را که شامل ولایت های: بامیان، خوست، نیمروز، بلخ، پنجشیر، لغمان، سرپل، سمنگان، زابل، کندهار، کندز، بادغیس، لوگر و فراه می شود را تهیه و در حضور داشت، نهاد های مشاهد و ناظرین انتخاباتی، جامعه مدنی و رسانه های جمعی بربنیاد ماده های هشتم، بیستم و هفتاد دوم قانون انتخابات در جلسه علنی با اکثریت آرا تصویب نموده است.

کمیسیون مستقل انتخابات برای اطلاع دهی و پاسخگویی از فعالیت های خود و با نظرداشت قانون دسترسی مردم به اطلاعات، فهرست این ولایت ها را در ویب سایت خود نشر نموده است، متقاضیان می توانند برای دریافت جزیات آن به لینک ذیل مراجعه نمایند: http://www.iec.org.af/fa/vrlist-1397-fa

لینک اصلی: http://iec.org.af/fa/2012-06-23-06-11-53/pressr-fa/1307-pressr-14-provinces-vrlist-fa

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading