بازتاب نیوز

نخستین رقابت بایسکل‌رانی کوهستانی در بامیان

٦ ميزان ١٣٩٧ سلام وطندار

رقابت بایسکل‌رانی کراس کانتریِ کوهستان برای نخستین بار امروز در ولایت بامیان، با اشتراک بیش از 50 بایسکل‌سوار پسر و دختر از ولایت‌های کابل و بامیان برگزار شد.

برگزارکنندگان این برنامه هدف از برگزاری رقابت بایسکل‎سواری در کوهستان را تشویق جوانان به ورزش و راه‌یافتن جوانان بایسکل‌سوار به المپیک جهانی می‌دانند.

این رقابت در روستای اژدرِ مرکز بامیان برگزار شده است که 30 پسر و  20 دختر بایسکل‌سوار از ولایت‌های بامیان و کابل به مصاف هم رفتند.

طاهره شایگان، یکی از ورزشکاران که در بین دوازده بانوی بایسکل‌سوار مقام اول را گرفته است می‌گوید، در اول برای اشتراک بانوان ممانعت وجود داشت، «زیرا بایسکل‌سواری در کوهستان سخت است و مردم می‌گفتند که بانوان نمی‌تواند اشتراک کند.»

به گفتهٔ او، سنت‌ها و باورهای ناپسند همه‌روزه از زنان افغانستان به شکل وحشیانه‌یی قربانی می‌گیرد و آن‌ها مبارزه می‌کنند تا در آینده هیچ زنی قربانی نشود.

مهدی محمدی، یکی دیگر از ورزشکاران که در بین پسران بایسکل‌سوار مقام نخست را گرفته می‌گوید، هدفش از اشتراک در این رقابت رساندن پیام صلح به سراسر افغانستان بوده است.

بامیان در مرکز کشور از جمله ولایت‌های امن به شمار می‌رود که هرازگاهی رقابت‌های ورزشی و جشنواره‌های فرهنگی، در فضای صلح و همدلی در این ولایت برگزار می‌شود.

لینک اصلی: http://salamwatandar.com/article.aspx?a=42475&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+SalamWatandarFarsiRssFeed+%28SW+New+Farsi+Rss+%29

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading