بازتاب نیوز

رشید: ” کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی، مسوولیت گریزی می‌کند. “

٨ ميزان ١٣٩٧ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

کابل – ۸ میزان ۱۳۹۷هـ‌خ

گزارش‌گر: لیاقت لایق

در حالی‌که از آغاز رسمی پیکارهای انتخاباتی تااکنون، هیچ شکایتی از تخطی‌های نامزدان به کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی نه‌رسیده، اما نهادهای ناظر انتخاباتی می‌گویند که این کمیسیون با منتظر ماندن ثبت شکایت‌ها و تخطی‌های انتخاباتی، مسوولیت گریزی می‌کند.

محمدرضآ روحانی، کمیشنر و سخن‌گوی کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی امروز یک‌شنبه(۸میزان) در نشست خبری درکابل گفت که تا هنوز هیچ شکایتی از تخطی‌های پیکارهای انتخاباتی نامزدان در این کمیسیون به ثبت نه‌رسیدهاست.

درحالی‌که در سه روز گذشته از آغاز پیکارهای انتخاباتی نامزدان پارلمانی در سراسر افغانستان، ده‌ها مورد تخطی نامزدان را می‌توان برشمرد.

بسیاری از نامزدان درکابل پایتخت کشور، تصویرها و پوسترهای خود را در محل‌های ممنوعه، بر روی اشاره‌های ترافیکی، لوحه‌های بیمارستان‌ها، مکتب‌ها و حتا بر روی لوحه‌های رسمی نهادهای دولتی نصب کرده‌اند که به‌باور ناظران انتخاباتی، این‌همه از تخطی‌های انتخاباتی به‌شمار می‌روند.

شماری‌از باشنده‌های کابل نیز، باانتقاد و شکایت از کارزارهای انتخاباتی نامزدان، تاکید می‌کنند که پخش و نصب بی‌رویه تصویرها و پوسترهای نامزدان از سه روز به این‌سو، سیمای شهر را برهم زده است.

نقیب الله پولیس ترافیک کابل، موظف در چهارراهی ترافیک ناحیه چهارم شهرکابل می‌گوید:

” نامزدان تصاویرشان را بالای اشاره‌های ترافیکی نصب کرده اند، با این کارشان هم برای ما و هم برای راننده‌گان مشکل ایجاد کرده اند. ”

انجنیر مطیع الله باشنده کابل می‌گوید:

” آنانی‌که می‌خواهند قانون‌گذار شوند؛ اما هنوز ناشده ‌قانون را زیرپا می‌کنند، پوسترهای شان‌را به‌روی دروازه‌های خانه‌های‌ما بدون اجازه می‌چسپانند و حتا موجب آزار و اذیت مردم می‌شوند. ”

از سویی‌هم نهادهای ناظر بر انتخابات مدعی اند که جلوگیری از تخطی‌های انتخاباتی به یک راه‌کار و میکانیزم مشخص نیاز دارد و در حال‌حاضر کمیسیون‌های انتخاباتی در این‌باره فاقد برنامه هستند.

یوسف رشید

رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد وعادلانه‌ی افغانستان “فیفا” گفت:

” کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی با منتظر نشستن به این که چه‌کسی شکایت درج می‌کند، از مسوولیت‌های خود فرار می‌کنند. ”

به‌باور آقای رشید، درصورتی که شکایت هم وجود نداشته باشد، کمیسیون نباید منتظر بماند و باید به تخطی‌ها رسیدگی کند. چنان‌که در ماده‌ی ۹۰ قانون انتخابات آمده‌است:

” کمیسیون مرکزی شکایات و کمیسیون‌های ولایتی می‌توانند موضوعاتی را که در محدوده‌ی صلاحیت آنان قرار دارد، بدون شکایت و اعتراض مورد رسیدگی قرار دهند. ”

اما آقای روحانی تاکید دارد که کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی به دنبال تخطی‌ها مکلفیتی ندارد.

این کمیشنر کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی خاطرنشان کرد که برای کارزارهای انتخاباتی، پیش‌از وقت از۵۰ هزار تا ۱۰۰هزار افغانی و برای تخطی‌های هنگام پیکارهای رسمی، از ۵ هزار تا ۵۰ هزار افغانی جریمه‌ی نقدی در نظر گرفته شده است.

به‌گفته وی، تاپیش‌از شروع پیکارهای رسمی نامزدان، ۱۳۳ مورد تخلف نامزدان در این کمیسیون به ثبت رسیده که پس‌از بررسی و مستندسازی، به ۸۹ مورد آن رسیدگی شده‌است.

Post Views:

32

لینک اصلی: https://paykreports.com/%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D9%85%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%B4%DA%A9%D8%A7%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA%DB%8C%D8%8C-%D9%85/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

آخرین خبر ها:

Loading