بازتاب نیوز

مولوی بیان؛ متهمی که با داشتن ده‌ها پرونده هنوز آزاد است

١٠ ميزان ١٣٩٧ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

مولوی بیان؛ متهمی که با داشتن ده‌ها پرونده هنوز آزاد است

مرکز خبرنگاری تحقیقی پَیک

کابل – ۹ میزان ۱۳۹۷ هـ‌خ

گزارش‌گر: جاوید روستاپور

یک زورمندِ محلی در ولایت بدخشان که از چندین‌سال به‌این‌سو، متهم به جرایم سنگین و داشتنِ ده‌ها جنگ‌افزار و افراد مسلح غیرمسوول است؛ تااکنون آزاد است.

سندها و اطلاعاتی که به مرکزخبرنگاری تحقیقی پَیک رسیده، نشان می‌دهد که مولوی محمد نبی بیان فرزند محمد ولی از فرماندهان جهادی ولسوالی شهربزرگ ولایت بدخشان، باداشتنِ چندین پرونده‌ی قتل، اختطاف، تجاوزجنسی، اختلاس، غصب زمین، قاچاق مواد مخدر و توزیع جنگ‌افزار به‌افراد زیراَمرش، تاهنوزهم آزاد است و نیروهای پولیس‌هم، تاهنوز قادر به گرفتاری وَی نه‌شده‌است.

بربنیاد معلومات به‌دست آمده از منابع محلی، آقای بیان در حکومت پیشین، مدتی به حیث ولسوال شهربزرگ بدخشان، سپس به حیث آمرامنیت فرماندهی پولیس بدخشان و آخرین مأموریت دولتی‌اش تا پایان سال ۱۳۹۱هـ‌خ به‌حیث معاون ریاست پاسپورت وزارت امور داخله نیز، وظیفه انجام داده‌است.

منابع محلی می‌رسانند که آقای بیان درحال‌حاضر، هیچ وظیفه‌ی رسمی در نهادهای دولتی ندارد و بیش‌تر از یک‌صد فرد مسلح غیرمسوول را در ولسوالی شهربزرگ، رهبری می‌کند.

دادستان مؤظف پرونده‌ی جُرمی آقای بیان، تعلل و سهل‌انگاری پولیس را شریک عاملِ تأخیر در کار رسیدگی عدلی و قضایی می‌داند و تأکید می‌کند که شخص متهم در کابل است و افزون‌بر اصدار چندین جلب مکرر، به دادستانی استیناف زون شمال‌شرق حاضر نه‌شده‌است.

یک منبع محلی که نخواست نام‌اش در گزارش ذکر شود، به خبرنگار پیک گفت که آقای بیان هرچند پیشینه‌ی عضویت در حزب جمعیت اسلامی را داشته؛ اما پس از سرنگونی رژیم طالبان، بیش‌تر به‌دنبال کارهای خلاف با استفاده از افرادش بوده است.

باوجود این‌هم، آقای بیان نامزدی خودرا به‌نمایندگی از مردم ولایت بدخشان در انتخابات پارلمانی سال روان اعلام نموده و پس‌از بررسی‌های کمیسیون رسیدگی به‌شکایت‌های انتخاباتی، از فهرست نهایی نامزدان انتخابات نیز، حذف شده‌است.

درحالی‌که بارها دراین باره ازسوی منابع محلی و دادستانی زون شمال‌شرق، نامه‌های رسمی مکرر عنوانی وزارت امورداخله‌ی کشور فرستاده شده، اما هیچ مقام یا سخن‌گوی این وزارت به تماس‌ها و پرسش‌های خبرنگار پَیک پاسخ نه‌داد.

پرونده‌های جرمی آقای بیان:

بربنیاد سندهای به‌دست آمده، مولوی محمد نبی بیان متهم به چندین جرمی شناخته شده که نمونه‌هایی از پرونده‌های جرمی‌اش در این گزارش، به‌شرح ذیل آمده‌است.

باشنده‌های ولسوالی شهر بزرگ بدخشان، چندین شکایت نامه‌ی رسمی عنوانی مقام ولایت، فرماندهی پولیس بدخشان و حتا ریاست جمهوری ارائه نموده و تاکید کرده‌اند که عامل ناامنی‌ها، قتل‌ها و زندانی ساختن مردم در ولسوالی شهربزرگ، مولوی بیان است و باید به پنجه قانون سپرده شود.

 یکی ازین شکایت‌نامه‌ها بیان‌گر این‌است که آقای بیان بیش‌تراز چهل جنگ‌افزار سبُک (کلاشینکوف) را به نزدیکان و افراد زیر اَمرش زیرنام پولیس محلی (اربکی) توزیع نموده و بااستفاده از این افراد، دست به اختطاف، تجاوز، قتل و انتقال مواد مخدر به‌آن‌سوی مرز آمو زده‌است.

 شکایت‌نامه‌ی دیگر به‌نام زیبا فرزند ملاحسن باشنده‌ی روستای دانشمند ولسوالی شهربزرگ که نقل آن به‌دسترس پَیک نیز قرار گرفته، حکایت از تجاوزجنسی بی‌رحمانه‌ای دارد که شب‌هنگام درسال ۱۳۸۵هـ‌خ ازسوی عنایت‌الله بیان فرزند مولوی بیان و چندتن دیگر، به‌شکل گروهی صورت گرفته‌است.

هرچند، گفته می‌شود عنایت الله بیان فرزند مولوی بیان که در قضیه تجاوز بر” بی بی زیبا “مُجرم شناخته شده و در بازداشت به‌سر می‌برد؛ اما سَندها نشان‌دهنده‌ی این‌است که آقای بیان با مسلح سازی افرادش، زمینه ساز تجاوز گروهی بر این خانم شده و خودش نیز در این قضیه متهم است.

 بخش دیگری از سندهای به‌دست آمده، نشان می‌دهد که هشت عضو یک خانواده مشمول چهار خواهر و چهار برادر یتیم در پروشگاه محلی بدخشان، از حکومت محلی خواهان بازداشت و به‌کیفر رساندنِ قاتل پدرشان (مولوی بیان) شده‌اند.

در برگه‌ی درخواستی این معترضان که به‌تاریخ ۲۰/۴/۱۳۹۵هـخ قیدوارده‌ی دفتر عرایض ریاست حقوقی ریاست جمهوری شده، آمده‌است:

” مولوی بیان همراه با افراد مسلح‌اش، شب‌هنگام بر خانه‌ی مسکونی‌مان حمله نموده و پدرم را با شش تن از مهمانان‌اش به قتل رسانیده و تااکنون‌هم اخطار می‌دهد که در این باره نباید به کسی چیزی بگوییم و یا عارض شویم، وگرنه ما را هم خواهد کُشت “.

بربنیاد سندهای موجود در مورد این پرونده، مولوی بیان به‌دستور مستقیم حامدکرزی رییس جمهور پیشین در بدخشان بازداشت شده؛ اما پس‌از ۱۸ روز، به‌دلیل نامعلومی دوباره آزاد شده‌است.

درمیان سَندهای رسیده به پیک، یکی‌هم نشان می‌دهد که مولوی محمد نبی بیان در مورد انتقال مواد مخدر با دست‌خط خودش به شخص مخاطب‌اش نوشته‌است:

” از فی سیر مواد مبلغ پانزده‌لک افغانی و از فی خریطه پودر مبلغ بیست دالر اخذ می‌گردد “.

سَندها و شکایت‌نامه‌ها درحالی به‌مقام‌های محلی تا ریاست جمهوری کشور رسیده که شورای ولایتی بدخشان درین‌باره اظهار بی‌خبری می‌کند. عبدالله نظری عضو شواری ولایتی بدخشان به خبرنگار پیک گفت:

” تاکنون هیچ کس از محمد نبی بیان به‌ما شکایت نکرده است “.

اما والی بدخشان، می‌پذیرد که شکایت‌های زیادی درباره‌ی مولوی بیان به‌آن‌ها رسیده و بارها با ارسال نامه‌های رسمی از حکومت مرکزی خواسته شده، تا متهم را بازداشت و به شکایت‌های مردم رسیدگی شود؛ اما تاهنوز آقای بیان که در شهرکابل به‌سر می‌برد، ازسوی پولیس کابل بازداشت نه‌شده‌است.

سرنوشت نامعلوم پرونده‌ها و ناتوانی پولیس:

سَندهای به‌دست آمده نشان می‌دهد، با وجودی‌که اتهام‌های وارده بر آقای مولوی محمد نبی بیان از سوی اداره‌ی محلی، ریاست جمهوری، دادستانی‌کل، فرماندهی پولیس و نهادهای عدلی و قضایی ولایت بدخشان تائید شده و دستور بازداشت او نیز صادر شده‌است؛ اما حکومت مرکزی هیچ اقدامی مبنی بر بازداشت و بررسی پرونده‌های او نکرده‌است.

مقام‌های پولیس بدخشان و دادستانی استیناف زون شمال‌شرق، تأکید می‌کنند که پرونده‌ی متهم بیان، هنوز زیر تعقیب عدلی قرار دارد و به‌منظور رسیدگی نهایی‌آن، چندین‌بار به وزارت امورداخله‌ی کشور نامه‌های رسمی ارسال شده؛ تا شخص متهم را که آزادانه در شهرکابل به‌سر می‌برد، بازداشت و به دادگاه حاضر نمایند. اما یگانه مرجع پاسخ‌دهنده‌ی وزارت امورداخله (دفترمطبوعاتی و سخن‌گوی) به هیچ‌یک از تماس‌های خبرنگار پَیک، پاسخ نداد.

تنها بهار مِهر مشاور وزیر امورداخله در تماس تلفونی با خبرنگار پَیک، حذف نام آقای بیان از فهرست نامزدان انتخابات پارلمانی سال روان را پذیرفت؛ اما از پرونده‌های جرمی‌اش اظهار بی‌خبری کرد.

عبدالمجید دادستان موظف پرونده‌ی بیان در دادستانی زون شمال‌شرق مرکز ولایت کندز، به خبرنگار پیک گفت که “ده‌ها مکتوب و قرار” عنوانی پولیس بدخشان و وزارت امورداخله جهت گرفتاری آقای بیان فرستاده اند؛ اما تاکنون در این‌باره هیچ اقدامی نه‌شده‌است.

اما قادر آرین فرمانده پولیس بدخشان در گفت‌وگو با خبرنگار پیک می‌گوید:

” محمد نبی بیان، از پَی‌گردِ پولیس بدخشان فرار کرده و در کابل زندگی می‌کند “.

مولوی محمد نبی بیان که متهم به این‌همه جرایم سنگین‌است، در تماس تلفونی با خبرنگار پیک، همه‌ی اتهام‌های وارده را رد می‌کند و ادعا می‌کند که این پرونده‌ها در سال ۱۳۹۱ خورشیدی از سوی دادگاه بررسی و فیصله شده و در مورد هریک آن‌ها برائت حاصل کرده‌است.

ادعای‌که دادستان مؤظف، نادرست می‌داند و می‌گوید که پرونده‌های مولوی بیان را تاکنون روی‌دست دارد. اما آقای بیان درحالی‌که از شخص یا گروهی نام نمی‌برد، می‌گوید:

” سارنوال زون کندز دروغ می‌گوید، ازین‌که وقت انتخابات است به‌خاطر حذف شدن نام من از فهرست نامزدان انتخابات، دوسیه‌های کهنه را دوباره تازه کردند “.

کمیسیون شکایت‌های انتخابات‌هم می‌پذیرد که نامِ مولوی محمدنبی بیان نامزد فهرست ابتدایی انتخابات پارلمانی از بدخشان، به‌دلیل همین سندها و شکایت‌های مردم، از فهرست نهایی حذف شده‌است.

بااین‌همه کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان، نهادهای اجرایی و قضایی دولت را در کار رسیدگی به خشونت‌ها و قضایای جرمی زورمندان و افراد بانفوذ مردمی و مافیایی، ناتوان دانسته و تأکید دارد که دستِ‌کم نیمی از قضایا در نهادهای اجرایی و قضایی کشور، به‌صورت عادلانه بررسی نمی‌شوند.

بلال صدیقی سخن‌گوی این کمیسیون، گسترش فرهنگ معافیت از پَی‌گرد قانون را در این کشور، جدی‌ترین مشکل فراراه بررسی پرونده‌های جرمی خوانده، می‌گوید:

” سهل‌انگاری نهادهای اجرایی و قضایی در بازداشت و پَی‌گیری متهمان و هم‌چنان رابطه و امتیازگیری از متهمان، سبب شده تا بسیاری از افراد متهم به جرایم و خشونت، از پَی‌گرد قانون فراموش شوند “.

Post Views:

3

لینک اصلی: https://paykreports.com/%D9%85%D9%88%D9%84%D9%88%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D9%86%D8%9B-%D9%85%D8%AA%D9%87%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D9%86-%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D9%BE%D8%B1/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

آخرین خبر ها:

Loading