بازتاب نیوز

گزارش تازه: نزدیک به ۲۵۰ هزار افغان در سال جاری بی‌جا شده اند

١٧ ميزان ١٣٩٧ خبرگزاری رصد

دفتر هماهنگی امور کمک های بشری سازمان ملل متحد (اوچا) گفته است که درسال جاری میلادی، نزدیک به ۲۵۰ هزار افغان بیجا شده اند.

در یک گزارش هفته ‌وار این نهاد آمده است که از آغاز سال ۲۰۱۸ تاکنون ۲۴۹ هزار و ۲۰۰ نفر به دلیل جنگ و درگیری از مناطق اصلی‌شان بی‌جا شده‌اند.

در این گزارش آمده است که تنها در هفته‌ اول ماه جاری میلادی، ۲۸ هزار و ۴۰۰ نفر از ولایت‌های پروان، کاپیسا، تخار، پکتیکا، غزنی، کنر و بادغیس مناطق اصلی شان را به  دلایل مختلف ترک کرده‌اند.

در این گزارش آمده است که ۱۱۴ هزار شهروند افغانستان که از جنگ‌ها و خشک‌سالی آسیب دیده اند در جریان هفته‌ گذشته کمک‌های بشری دریافت کرده‌اند، اما حدود ۵۵ درصد دیگر آنان، هنوزهم به کمک‌های انسانی نیاز دارند.

براساس این گزارش، در حال حاضر، بیش از ۲۱۶ هزار شهروند افغانستان در حوزه‌ جنوب و غرب کشور به دلیل خشک‌سالی بی‌جا شده‌اند که از این میان، تنها صد هزار نفر آن از چهار ولایت غربی و شهر هرات می‌باشند.

اوچا گفته است که برنامه‌ رسیدگی به آسیب‌دیدگان خشک‌سالی که در ماه اگست آغاز شد و تا کنون حدود ۱.۲ میلیون افغان در ۱۵ ولایت کمک‌های خوراکی و غیرخوراکی را دریافت کرده‌اند.

در همین حال، وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی افغانستان، تصمیم دارد که پروسه‌ی شناسایی و بایومتریک دقیق بیجاشدگان داخلی را به همکاری مؤسسات کمک‌رسان آغاز کند.

نجیب‌آقا فهیم، وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی افغانستان، روز دوشنبه در سفرش به هرات گفته است که کابینه و کمیسیون عالی دولتی مبارزه با حوادث، در نظر دارد تا پلانی برای مبارزه با عوامل خشکسالی تدوین کند که با تطبیق آن جلو بیجاشدن افغان‌ها گرفته و زمینه‌ی برگشت بیجاشدگان به مناطق اصلی شان فراهم شود.

لینک اصلی: http://www.rasad.af/1397/07/17/%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D8%AA%D8%A7%D8%B2%D9%87-%D9%86%D8%B2%D8%AF%DB%8C%DA%A9-%D8%A8%D9%87-250-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%AC/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری رصد

آخرین خبر ها:

Loading