بازتاب نیوز

کمیسیون انتخابات از آمادگی ها برای برگزاری انتخابات خبر داد

١٨ ميزان ١٣٩٧ خبرگزاری رصد

مقامات در کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گویند که روند انتقال دستگاه‌های بایومتریک و فهرست رأی‌دهندگان به ولایات، به شدت جریان دارد و تا روز جمعه این هفته، به تمام ولایات خواهد رسید.

سید حفیظ الله هاشمی، سخنگوی این کمیسیون، روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که تاکنون دستگاه‌های بایومتریک و فهرست رأی‌دهندگان با تمام ملحقات آن به ولایات فراه، بادغیس، هرات، زابل، کندهار، ارزگان، هلمند و نیمروز از طریق هوا و زمین انتقال یافته است.

او افزود: “امروز به ولایات بدخشان، بغلان، کندز، تخار، پکتیکا، بامیان، دایکندی و غورانتقال خواهد شد، متباقی همه دستگاه‌ها و لیست فهرست رأی‌دهندگان تا روز جمعه به همه ولایات خواهد رسید”.

۲۲هزار دستگاه‌ بایومتریک برای ثبت مشخصات رأی‌دهندگان به تاریخ پانزدهم ماه میزان به کابل رسید و قرار است که این دستگاه‌ها، قبل از روز برگزاری انتخابات به ۲۱هزار محل منتقل گردد.

کمیسیون انتخابات برای نظارت از انتخابات پارلمانی این کشور روند توزیع اعتبارنامه را آغاز کرده است که تا کنون ۵۳ نهاد مدنی، جریان‌های سیاسی، احزاب، رسانه‌ها و نامزدان این اعتبارنامه را به دست آورده اند.

سخنگوی کمیسیون انتخابات دراین باره گفت: “تعداد ناظرین، احزاب و جریان‌های سیاسی که از ما اعتبارنامه گرفته، دوهزار و صد نفر می‌رسد و تعداد ناظرین کاندیدان به ۳۸هزار و هفت تن، تعداد ناظرین رسانه‌ها ۳۳۰ تن، تعداد ناظرین نهادهای انتخاباتی و اعضای جامعه مدنی به ۱۲هزار و ۱۰۰ تن نفر می‌رسد”.

او می گوید که به نه نفر ناظر بین المللی نیز تاکنون اعتبار داده شده و جواز برخی از سفارت ها نیز هنوز آماده نشده است.

به گفته هاشمی، روند توزیع اعتبارنامه به منظور نظارت از انتخابات در ۲۳ میزان پایان می‌یابد و تمام جناح‌هایی که می‌خواهند نظارت کنند، باید تا این تاریخ برای گرفتن اعتبارنامه به کمیسیون انتخابات مراجعه کنند.

کمیسیون مستقل انتخابات درحالی از آمادگی هایش برای برگزاری انتخابات سخن می گوید که موج نا امنی ها در بیشتر ولایت افغانستان، نگرانی های جدی را ایجاد کرده است.

طالبان نیز به تازگی اعلام کرده که اجازه نمی دهد انتخابات در افغانستان برگزار شود. این گروه این پروسه را یک پروسه امریکایی خوانده که مشکلات افغانستان را حل نخواهد کرد.

لینک اصلی: http://www.rasad.af/1397/07/18/%DA%A9%D9%85%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%DA%AF/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری رصد

آخرین خبر ها:

Loading