بازتاب نیوز

برگشت به نمایندگی سازنده و مطمین؛ واجده فیصل عزیزی کیست.؟

١٨ ميزان ١٣٩٧ خبرگزاری رصد

واجده فیصل عزیزی فرزند عبدالحکیم باشنده‎ی اصلی ولسوالی خنجان ولایت بغلان است. زندگی بانو عزیزی در خانواده‌ روحانی، مذهبی و اکادمیک آغاز شده است. موصوف بر سه زبان از جمله دری پشتو و انگلیسی صحبت میکند و همچنان مدرک لسانس از پوهنځی حقوق و علوم سیاسی پوهنتون بلخ دارد.

تحصیلات:

بانو عزیزی در سن ۶ سالگی با اشتیاق خود و حمایت خانواده‎اش راهی مکتب شد و با کتاب، دفترچه و قلم تعهد بست، از نخستین روزهای کودکی، شجاع، زیرک و با هوش بود و هر ساله از مکتب اول نمره فارغ می‎شد. مکتب را در لیسه‌ی نسوان «معدن شهر» پلخمری، با کسب مقام اول به سال ۱۳۸۸ به پایان رساند و پس از اشتراک در امتحان کانکور، وارد دانشگاه بلخ شد. او در دانشگاه بلخ، افزون بر دانش اندوزی؛ فعالیت های دیگری را نیز پی گرفت و پس از چهار سال تحصیل، به سال ۱۳۹۲، با نمره‌ی کدر از دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی فارغ گردید. در کنار این، بانو عزیزی، سر رشته‎ای از تعلیمات اسلامی نیز دارد، با سه زبان دری پشتو و انگلیسی صحبت می کند و در بخشهای مختلفی مطالعه نیز نموده است.

فعالیت_دانشجویی_اجتماعی:

دغدغه‌ی بیشتری از چهره های آگاه، فعال و روشنفکر در تاریخ «عدالت» بوده است. بی گمان هر گاه چشم مان را باز می کنیم و متوجه نارسایی‎ها، ناهنجاری‎ها و کژی‎ها در جامعه می گردیم. در ضمن به زودی برای ما روشن می شود که همه‌ی این موارد، از نبود «عدالت» است. بانو عزیزی مثل سایر عدالتخواهان، از آغازین روزهای مبارزات اش، پرچمدار عدالت بود و یگانه عامل «تامین عدالت» را «حاکمیت قانون» می پنداشت و از هر فرصتی برای «عدالتخواهی» استفاده می کرد. او بر همین مبنا برای حل مشکلات عموم محصلین تلاش می نمود و علاوه بر این، برای نخستین بار به خاطر حقوق دانشجویان دختر نیز صدا بلندکرد و از حقوق دختران محصل نیز با تمام توان دفاع کرد.

بدون شک این گونه فعالیت ها، به گونه‌ی فردی نتیجه نمی دهد و نیازمند فعالیت سازمانی است. از این رو، بانو عزیزی، «بسیج‌سازی محصلین» را پی گرفت و با محوریت:«اتحادیه دانشجویان …..» نخستین گامهایش را برای مبارزات جدی تر برداشت و آگاهانه فعالیت های سازمانی را نیز آغاز کرد. او به دلیل داشتن فصاحت و بلاغت در گفتار و جرئت و توانایی در کار، از آغاز تا ختم دانشگاه، افتخار نمایندگی از جمعی از دانشجویان را نیز به عهده داشت. و در سالهای اخیر تحصیلات اش، حوزه‌ی فعالیت هایش را گسترده تر ساخت و با روحیه‌ی تعامل وارد سایر انجمن ها و نهادهای حقوقی گردید.

فعالیت_های_حقوقی:

بانو واجده فیصل عزیزی فعالیت های حقوقی خویش را به عنوان مشاور حقوقی از«انجمن حقوقی آریانا» آغاز کرد. او کارهای جدی حقوقی را پی گرفت و در زمینه های مختلفی تجربه‎ی حقوقی کسب کرد. در نشست های بزرگ زون شمال و ملی اشتراک کرد و تاحال به کشورهای پاکستان، هندوستان و برخی کشورهای آسیای میانه جهت گفتگوهای صلح و موضوعات مهم دیگری نیز سفر کرده و توانسته است به نمایندگی از مردمش در این گونه نشست ها سخن بزند و دغدغه های مردم را با مردم آن کشورها در میان بگذارد. وی پس از دو سال فعالیت در «انجمن آریانا» از این نهاد تغییر وظییفه داد و سمت مشاوریت حقوقی در اداره دولتی ریاست امور زنان ولایت بلخ را به عهده گرفت و همزمان وظیفه مقدس استادی را در دانشگاه خصوصی ترکستان بلخ نیز به عهده داشت و در راستای تربیت و پرورش دانشجویان فعالیت می نمود. او پس از یک سال، گام دیگری نیز به جلو گذاشت و به سال ۱۳۹۴ مسئولیت پروژه ی «دسترسی زنان به عدالت» را در «موسسه افغانستان بهتر برای صلح و حقوق بشر» که یکی از موسسات معتبر برای انجام گفتگوهای صلح و موضوعات حقوق بشری است به عهده گرفت. در این دوره بانو عزیزی متفاوت ظاهر شد و ساحه فعالیت‌اش را نیز در سطح شمال افغانستان گسترش داد و از این رو با تلاش و پشتکار جدی و با کسب تجربه در اداره دولتی و خصوصی توانست به سال ۱۳۹۵ شامل دفتر بین المللی (GIZ) شود. و از آن روز تا حالا در این نهاد بین المللی که در بخش حاکمیت قانون در ولایت های شمال و شمال شرقی افغانستان با ارگان های عدلی وقضایی و مدنی همکار است و ظیفه انجام می دهد.

فعالیت_سیاسی:

بانو واجده عزیزی در مسیر مبارزه هایش برای “همزیستی مسالمت‌آمیز” “همدیگرپذیری” “آزادی‌فکری” “عدالت‌اجتماعی” ” مشارکت سیاسی” و “انکشاف متوازن” از هیچ تلاشی دریغ نکرده است و در جهت دهی همه ی اقشار مردم، به ویژه زنان در شمال افغانستان نقش کلیدی داشته است. همین گونه او به منظور برچیدن دامن خشونت های خانوادگی، فعالیت های سازمانی داشته است و از باب نمونه، ایشان به عنوان نماینده بانوان شمال و شمال شرق در ائتلاف ملی منع خشونت علیه زنان است. علاوه بر آن عضو فعال در شبکه صلح بین زنان افغانستان و پاکستان نیز بوده و آخیرا شامل برنامه مینه لیست که در قسمت توانمندی سیاسی زنان در سراسر جهان فعالیت دارد نیز کار میکند. قبل ازین عضویت کلپ جوانان رهبر، شبکه حقوق دان جوان، شبکه دسترسی به عدالت را به عنوان یک عضو فعال نیز داشته است.

یادداشت: خبرگزاری رصد در راستای اطلاع رسانی برای پروسه انتخابات، زندگی نامه و طرح و برنامه کاندیدان را به نشر می رساند.

لینک اصلی: http://www.rasad.af/1397/07/18/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B4%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%88-%D9%85%D8%B7%D9%85%DB%8C%D9%86%D8%9B-%D9%88%D8%A7%D8%AC%D8%AF/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری رصد

آخرین خبر ها:

Loading