بازتاب نیوز

نشست مشورتی با شماری از سیاست مداران و رهبران احزاب سیاسی در کابل برگزار شد

١٩ ميزان ١٣٩٧ خبرگزاری رصد

شورای عالی صلح افغانستان نشست مشورتی را با شماری از رهبران احزاب سیاسی و سیاسیون افغانستان روز چهارشنبه در کابل برگزار کرد.

در این نشست سخنرانان با تشریح طرح ها و برنامه های شان پیرامون صلح در افغانستان، گفتند که تاکنون طرح واضحی برای صلح در افغانستان وجود ندارد.

یونس قانونی، معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان در این نشست، گفت که جنگ افغانستان به بن بست رسیده و باید یک تیم مذاکره کننده ایجاد شود.

آقای قانونی گفت “در تشکیل تیم مذاکره کننده، جامعیت افغانستان در نظر گرفته شود و همه اقوام و اقشار، جامعه سیاسی و مدنی و زنان باید خود را در آن شریک بدانند.”

او تاکید کرد که مخالفان مسلح افغانستان باید در انتخابات آینده، خود را شریک بدانند.

انورالحق احدی رییس ایتلاف جبهه نوین افغانستان نیز در این نشست گفت که هرگاه صلح به قیمت حکومت موقت هم حاصل شود، این قیمت زیاد نیست و باید پرداخت شود.

امرالله صالح، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان نیز می گوید که دولت باید مالکیت پروسه صلح را به دست بگیرد و یک آجندای همه شمول آماده کند.

او از حکومت انتقاد کرد که توزیع پاسپورت افغانی برای شماری از طالبان نتیجه تلاش های پراکنده است.

کریم خرم رییس پیشین دفتر ریاست جمهوری نیز می گوید که باید از تلاش های زلمی خلیل زاد در ماموریت جدیدش، استقبال شود.

آقای خرم گفت: “اقدام جدید امریکا، یک اقدام خوب است که نماینده خاص برای صلح تعیین کرده است.” او همچنان خواهان به تعویق انداختن انتخابات ریاست جمهوری شد تا طالبان نیز شامل روند انتخابات شوند.

شورای عالی صلح در حالی نشستی را با برخی مسوولان و رهبران احزاب سیاسی برگزار کرد که زلمی خلیل زاد، در هفته جاری برای رایزنی درباره صلح به کابل آمد.

لینک اصلی: http://www.rasad.af/1397/07/19/%D9%86%D8%B4%D8%B3%D8%AA-%D9%85%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%B1/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری رصد

آخرین خبر ها:

Loading