بازتاب نیوز

انتخابات شوراهای ولسوالی، برگزار نخواهد شد.

١٩ ميزان ١٣٩٧ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

گزارش‌گر:  جمیل جویا

انتخابات شوراهای ولسوالی به‌دلیل مشکل تخنیکی و کمبود نامزدان، در 28 میزان برگزار نخواهد شد.

ذبیح‌الله سادات معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، امروز در یک گفتگوی تلفونی با خبرنگار پیک، گفت که انتخابات شوراهای ولسوالی به‌دلایل مشکلات تخنیکی و کمبود نامزدان برای کرسی‌های ولسوالی‌ها، ممکن‌است در ۲۸ میزان سال روان برگزار نه‌شود.

یکی  از کمیشنران کمیسیون انتخابات نیز در تماسی با پیک گفت  که احتمال دارد انتخابات شوراهای ولسوالی ها براساس ماده ۱۰۴ قانون انتخابات در زمان تعیین شده برگزار نشود.

ماده‌ی ۱۰۴ قانون انتخابات افغانستان، چنین صراحت دارد:

” هرگاه اوضاع امنیتی، حوادث طبیعی و اصل نماینده‌گی عمومی و عادلانه را در تدویر انتخابات غیر ممکن سازد و یا این‌که به مشروعیت انتخابات صدمه برساند، انتخابات به پیشنهاد

 کمیسون و تایید کمیته‌ی متشکل از ریس و اعضای شورای امنیت ملی، روسای مجلسین شورای ملی، ریس دادگاه عالی و ریس کمیسون مستقل نظارت برتطبیق قانون اساسی، از مدت معینه تا چهار ماه دیگر به‌تعویق می‌افتد “.

پیش‌ازین نهادهای ناظر انتخابات نیز، با نگرانی از وضعیتِ پیش‌آمده، اعلام نموده‌اند که حکومت و کمیسیون، هردو برای برگزاری انتخابات شوراهای ولسوالی، آمادگی چندانی ندارند و بااحتمال بیش‌تر، انتخابات شوراهای ولسوالی در سال روان برگزار نخواهد شد.

نبود نامزدان زن در ۱۲۰ ولسوالی، کمبود ۳۲۵ نامزد زن برای احراز کرسی‌های شورای ولسوالی در سراسر کشور، عدمِ آماده‌گی و نبود برنامه‌های آگاهی‌دهی در باره انتخابات شوراهای ولسوالی ازسوی کمیسیون، از دیگر عواملی‌اند که به‌باور نهادهای ناظر و آگاهان امور، برگزاری انتخابات شوراهای ولسوالی را در تاریخ معینه‌ی ۲۸ میزان سال روان، ناممکن ساخته‌است.

ازسوی دیگر درحالی‌که قانون انتخابات کشور، سهم زنان را در انتخابات ولسی‌جرگه و شوراهای ولسوالی، تا ۲۵ درصد حکم نموده؛ اما درحالِ‌حاضر بربنیاد داده‌های معلوماتی کمیسیون انتخابات، تنها ۵ درصد از نامزدان شوراهای ولسوالی را زنان تشکیل داده‌است.

بربنیاد قانون اساسی و قانون انتخابات افغانستان، یک سوم اعضای مجلس سنا، باید از میان نمایندگان شوراهای ولسوالی انتخاب شوند. ازسوی دیگر، بخشی از اعضای لویه‌جرگه را نیز، نمایندگان شوراهای ولسوالی تشکیل می‌دهند که در نبود این نمایندگان، برگزاری لویه‌جرگه‌ی تعدیل قانون اساسی ممکن نخواهد بود.

صغرا سعادت سخن‌گوی تیفا، حکومت و کمیسیون هردو را مقصر اصلی برگزار نه‌شدن انتخابات شوراهای ولسوالی در کشور دانسته، به‌خبرنگار پیک گفت: ” هیچ‌گونه برنامه‌ریزی و آگاهی‌دهی در باره‌ی انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها، از سوی کمیسیون راه‌‌اندازی نه‌شده‌است “.

نعیم ایوب‌زاده ریس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه‌ی افغانستان نیز، می‌افزاید: ” کمیسون انتخابات هیچ‌گونه آمادگی برای انتخابات شورای ولسوالی نداشته و نامزدان شورای ولسوالی که بازیگران اصلی این انتخابات‌اند، در بیشتر ولسوالی‌های کشور به‌تعداد کافی ثبت نام نکرده‌اند “.

وحیده معصومی یک‌تن از نامزدان شورای ولسوالی در ولایت کاپیسا می‌گوید: ” مهم‌ترین عواملِ کم‌علاقه‌گی زنان برای نامزدشدن در شورای ولسوالی، حاکم بودن سنت‌های ناپسند درجامعه، مخالفت‌های خانواده‌گی و نبود امنیت فزیکی‌است “.

بانو معصومی، از مردم می‌خواهد که به رسوم و سنت‌های ناپسند، نه گفته و زنان را بگذارند تا در تصمیم گیری‌های کشور و مردم شان سهیم باشند.

مشخص نبودنِ حقوق و امتیازات، وظایف و صلاحیت‌های قانونی نمایندگان شوراهای ولسوالی، از دیگر مواردی‌اند که سبب کم‌علاقه‌گی مردم برای نامزدشدن در انتخابات شوراهای ولسوالی خوانده شده‌اند.

انتخابات شورای ولسوالی، برمبنای قانون انتخابات کشور باید هر سه سال یکبار برگزار گردد که تا اکنون پیشینه نداشته و قرار بود که هم‌زمان با انتخابات پارلمانی برای نخستین بار به‌تاریخ ۲۸ میزان سال روان برگزار گردد.

Post Views:

112

لینک اصلی: https://paykreports.com/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%88%D9%84%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%8C-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%86%D8%AE%D9%88/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

آخرین خبر ها:

Loading