بازتاب نیوز

خشک‌سالی در بامیان ۲۵ هزار خانواده را متضرر کرده است

١٩ ميزان ١٣٩٧ خبرگزاری افق

مسوولان محلی در ولایت می‌گویند که خشک‌سالی در این ولایت بر زندگی ۲۵ هزار خانواده تاثیر گذاشته و آنان را متضرر کرده است.

دفتر مطبوعاتی ولایت بامیان امرزو با نشر خبرنامه‌ی گفته که طاهر زهیر والی این ولایت، طی کنفرانس مشترک مطبوعاتی، با سید علی هاشمی ریس شورای ولایتی، انجنیر عبدالوهاب محمدی رییس زراعت، آبیاری و مالداری و احمد رضا رفعت رییس مبارزه با حوادث بامیان، گفته که خشک‌سالی در سال جاری برای هزاران خانواده در این ولایت آسیب زده و باید به آنان کمک صورت گیرد.

آقای زهیر گفته که خشک‌سالی سال جاری نزدیک به ۲۵ هزار خانواده، شامل ۳۵۹ قریه در سطح ولایت بامیان، را متضرر کرده و بیش از ۵۶۰۰ رأس مواشی تلف، ۶۰۵ هزار درخت مثمر و غیر مثمر از بین رفته و قریب به ۶۷ هزار جریب زمین زراعتی تخریب شده است.

والی بامیان، خسارات را هنگفت و کمک‌ها را ناچیز عنوان کرده و گفته اداره محلی این ولایت، با کمک مؤسسات همکار، آمادگی دارد تا برای ۵۷۳۶ خانواده مساعدت نقدی و برای ۹۰۰ خانواده ذغال سنگ کمک کند.

اداره محلی بامیان، با توجه به میزان بالای متضررین ناشی از خشکسالی، علاوه بر مبلغ یاد شده، ۸۱۴۵ بسته‌های کمکی مختلف النوع، ۳۹۲۰ تخته ترپال، چهار میلیون و دو صد هزار افغانی نقد، ۵۵۸ باب خیمه و تعداد ۹۵۰۰ تخته کمپل در اختیار دارد تا برای متضررین کمک کند.

در همین حال احمدرضا رفعت رییس مبارزه با حوادث بامیان گفته از مجموع خانواده‌های متضرر، ۵۷۳۶ خانواده کمک‌های نقدی را در آینده نزدیک دریافت خواهند کرد و بقیه خانواده‌ها متضرر نیاز به کمک خواهد داشت.

همچنین آقای محمدی رییس زراعت، آبیاری و مالداری بامیان گفته در نتیجه‌ی خشکسالی حدود ۳۰% محصولات زراعتی بامیان در سال جاری کاهش پیدا کرده و اگر اقدام مناسب نشود نشود، به متضررین رسیدگی درست نخواهد شد.

والی بامیان از وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث و مراجع و نهادهای همکار ملی و بین المللی خواست تا با توجه به میزان بلند آسیب دیدگی ناشی از حوادث طبیعی، خصوصاً خشکسالی در این ولایت خواستار کمک در این خصوص شده است.

لینک اصلی: http://www.ufuqnews.com/archives/94838

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading