بازتاب نیوز

اعضای اتحادیه اروپا با وجود خطرات جدی، پناهجویان افغان را اخراج می کنند

١٩ ميزان ١٣٩٧ دويچه وله

سازمان عفو بین الملل حرکت یک هفته یی را زیر عنوان "افغان ها را محافظت کنید" (#KeepAfghansSafe ) برای حمایت از پناهجویان افغان و جلوگیری از اخراج آنان از کشورهای اروپایی در اتحادیه اروپا به راه انداخته است. این سازمان روز گذشته در برابر پارلمان اروپا دست به اعتراض زده و از نمایندگان کشورهای اروپایی خواست که به روند اخراج افغان ها به گونه فوری پایان بدهند. سمیرا حمیدی، عضو این سازمان که حرکت نامبرده را در شماری از کشورهای اروپایی رهبری می‌کند، به دویچه وله گفت: «زمانی که شما در افغانستان منزل خود را صبح هنگام ترک می کنید، نمی دانید که سالم به خانه بر خواهید گشت یا خیر.»

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد برای افغانستان (یوناما) همین روز گذشته گزارش داد که در ۹ ماه نخست سال روان میلادی بیش از هشت هزار غیرنظامی در افغانستان کشته یا زخمی شده اند.

سمیرا حمیدی در جریان تظاهرات این سازمان در شهر بروکسل به دویچه وله گفت که وضعیت افغانستا "به گونه چشمگیری بی ثبات" شده است. پس از این تظاهرات، اعضای سازمان عفو بین الملل با شماری از اعضای کشورهای اروپایی در پارلمان اروپا نیز دیدار و گفتگو داشته اند. خانم حمیدی خطاب به اعضای پارلمان اظهار داشت: «افراد زیر سن به کشوری فرستاده می شوند که برای شان نا آشناست و حتی در آنجا تولد نشده اند. پس فرستادن مردمی که برای دسترسی به زندگی بهتر سفر پٌرخطر را در پیش گرفتند[...] کاملاٌ ناعادلانه و غیرمنصفانه است.»

سازمان عفو بین الملل مواردی از بازگشت کسانی را که از آلمان، هالند، ناروی و سویدن برگشته اند، مستند سازی نموده است. گفته می شود که شماری از این افراد در افغانستان جان باخته اند و دیگران هم در ترس دوامدار شب و روز سپری می کنند.

فایل صوتی را بشنوید 03:55 پخش زنده 03:55 دقیقه عفو بین‌الملل در برابر پارلمان اروپا خواستار توقف اخراج پناهجویان افغان شد

در گزارش این سازمان آمده است: «افغان هایی که به گونه اجباری از کشورهای اروپایی به افغانستان فرستاده شده اند شامل کودکان تنها و همچنان نوجوانانی می شوند که هنگام رسیدن به اروپا کودک بودند.»

سازمان عفو بین الملل همچنان نوشته است که «چندین نفری که این سازمان برای این گزارش با آنها مصاحبه کرده، به آن بخش هایی از افغانستان فرستاده شده اند که اصلاَ آنجا را قبلاَ ندیده بودند، آنهم با وجود وضعیت خطرناک و معافیت از مجازات در آن مناطق.»

 

ناروی کودکان را به افغانستان فرستاده است

شیوه برخورد کشورهای اروپایی در برابر افغان هایی که متقاضی پناهندگی در این اتحادیه اند، متفاوت است. در یک گزارش شورای اروپا برای پناهندگان و تبعید شدگان آمده است که سیاست کنونی اروپا در خصوص پناهندگان "متفاوت" است، اما خاطر نشان کرده است که در سال ۲۰۱۶ یک افزایش قاطع در اخراج پناهجویان افغان محسوس بوده است. به بیان این نهاد، آلمان در ماه دسمبر سال ۲۰۱۶ روند پس فرستادن گروهی پناهجویان افغان را آغاز کرد که تا ماه جون سال ۲۰۱۷ به گونه سریع ۱۰۶ تن به افغانستان فرستاده شدند. در حالی که به دلیل اوج گیری دامنه خشونت ها در افغانستان، در روند اخراج شهروندان این کشور از آلمان یک وقفه کوتاه مدت رونما گردید اما پس از آن به زودی پروازها از سر گرفته شد. بر اساس یافته های شورای اروپا برای پناهندگان و تبعید شدگان، در آن زمان حدود ده هزار افغان در معرض خطر اخراج از آلمان قرار داشتند.

بر اساس گزارش این شورا، بسیاری پناهجویان اخراج شده از آلمان، توانسته بودند که خود را در جامعه این کشور خوب ادغام کنند، زبان آلمانی را یاد بگیرند و شغل هم برای خود پیدا کنند.

شورای اروپا برای پناهندگان و تبعید شدگان در گفتگو با یک رسانه ناروی خاطر نشان کرده است که اسلو نسبت به سایر کشورها، کودکان زیادی را به گونه اجباری به افغانستان بازگشت داده که تنها در سال جاری تعداد آنان به ۳۷ تن می رسد.

تظاهرات سازمان عفو بین الملل و شماری از معترضین در برابر پارلمان اروپا برای جلوگیری از اخراج پناهجویان افغان.

در دهم ماه اکتوبر امسال رسانه "ناروی تودی" گزارش داده بود که حکومت افغانستان با کشورهای دنمارک، فرانسه، هالند، ناروی، سویدن، سویس و بریتانیا توافقنامه های دوجانبه را در خصوص پذیرش افغان هایی که درخواست پناهندگی شان رد می شود، به امضا رسانده است.

از این میان، هالند و ناروی از جمله کشورهایی شناخته شده اند که در سال ۲۰۱۶ کودکان را به افغانستان بازگشت داده بودند. یودیت ساخنتینی، نماینده هالند در پارلمان اروپا حکومت های اتحادیه اروپا را متهم می کند که گویا با فرستادن مردم به کشور در حال جنگ، قوانین خود را نقض می کنند. خانم ساخنتینی در گفتگو با دویچه وله افزود که اعضای اتحادیه اروپا با فرستادن افغان ها، قوانین بین المللی را نقض می کنند، چونکه اشخاص را به گونه جبری به جایی روان می کنند که در آنجا "زندگی و آزادی شان تهدید می شود."

ودیت ساخنتینی، نماینده هالند در پارلمان اروپا.

به وطن رفته نمی توانند

نجیب آزاد، جوان ۲۶ ساله افغان است که سرگرم پیشبرد تحصیل در مقطع ماستری در شهر امستردام هالند است. او به حرکت سازمان عفو بین الملل در شهر بروکسل پیوسته است. این جوان به دویچه وله گفت که داستان هایی را در مورد جان باختن بازگشت کنندگان در افغانستان شنیده است: «یک نفر از بریتانیا برگشته بود در افغانستان جان باخت. یکی دیگر از شهر هامبورگ به کابل فرستاده شده بود، دست به خودکشی زد.»

نجیب آزاد از اقلیت قومی هزاره مدعی است که ۹ سال می شود نتوانسته است از زادگاه اش ولایت غزنی دیدار کند. او می گوید اعضای خانواده اش به دلیل تهدید گروه طالبان از مناطق اصلی خود پا به فرار نهاده اند. او گفت: «اعضای خانواده من در لندن و استرالیا هستند. آنان با قایق خود را به استرالیا رسانده بودند.»

انیس کاسار، یکی از سخنگویان دفتر حمایت از پناهندگان در اروپا به دویچه وله گفت که دولت های اتحادیه اروپا در سال جاری نسبت به سال گذشته، افغان های بیشتری را پذیرفته اند. به گفته او در سال ۲۰۱۷ سی درصد متقاضیان افغان اجازه یافته بودند در کشوری که درخواست پناهندگی کرده اند بمانند. این رقم در شش ماه امسال به ۴۳ درصد افزایش یافته است.

دویچه وله/ ا. ج

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%A7%D8%B9%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%AA%D8%AD%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D9%87-%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%AF-%D8%AE%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D8%AF%DB%8C-%D9%BE%D9%86%D8%A7%D9%87%D8%AC%D9%88%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%A7%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%AC-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF/a-45846226?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading