بازتاب نیوز

چین بازداشت مسلمانان اویغور به هدف بازآموزی را قانونی کرد

١٩ ميزان ١٣٩٧ دويچه وله

حکومت چین موجودیت اردوگاه ها در ایالت شین جیانگ را که در آنها حدود یک میلیون مسلمان از قوم اویغور در توقیف به سر می برند و زیر بازآموزی قرار دارند، با اصلاحات تقنینی، قانونی کرده است. پارلمان این ایالت به حکومت حق داده است که «افراد افراطی» را در این اردوگاه ها «تربیت مجدد کرده و متحول سازد.» این قانون بخشی از کمپاینی است که با آن حکومت کمونیست چین شدیدتر از گذشته اقلیت ترک مسلمان اویغور را سرکوب می کند.

قانون "آموزش ایدئولوژیک" در اردوگاه ها

نسخه سال ۲۰۱۷ این قانون از قبل «اظهارات و رفتار افراطی» مثل پوشیدن چادر یا روسری و امتناع از شنیدن و دیدن رادیو و تلویزیون دولتی را منع کرده است. نسخه اصلاح شده این قانون به مقامات اجازه می دهد که اویغورها را بدون حکم محکمه بازداشت کرده و به اردوگاه انتقال دهند. در ماده ۳۳ این قانون آمده است: "بازداشتی ها باید از طریق تریبت ایدیولوژیکی علیه افراط گرایی، روان درمانی و اصلاح رفتاری به کسانی تبدیل شوند که بتوانند دوباره نزد جامعه و خانواده خود برگردند. "

علاوه بر این قرار است آموزش زبان رسمی ماندرین، قوانین چین و آموزش های علمی یا حرفه یی در این مراکز امکان پذیر شود.

فعالان حقوق بشر و کارشناسان سازمان ملل متحد این بازداشت های گسترده را به شدت مورد انتقاد قرار می دهند. اویغورها گزارش داده اند که آنها نمی توانند دیگر با خویشاوندان شان در چین تماس برقرار کنند. افزون بر آن، آنها مقامات را متهم می کنند که اطفال را از والدین شان جدا می کنند و به اردوگاه های دیگر انتقال می دهند.

مسلمانان اویغور درشین جیانگ

مبارزه علیه اموال با مارک «حلال»

یک کمپاین دیگر در چین علیه تولیداتی وجود دارد که مارک اسلامی «حلال» روی آن نوشته شده باشد. سارنوال مرکز ولایت ارومچی که از مسلمانان اویغور است، به مبارزه در برابر "حلال سازی" فرا خوانده است. او گفته است که هوتل ها و رستورانت ها باید "اصلاح" شوند تا به این وسیله همه "بتوانند غذاهای گروه های قومی مختلف را استفاده کنند."

سارنوال ارومچی افزوده است از آنجایی که اعضای حزب و کارمندان دولتی به هیچ وجه نباید مذهبی باشند، مواد غذایی مسئله یی نیست. از کارمندان او نیز خواسته شده که در رسانه های اجتماعی یک سوگند را منتشر کنند که "من یک عضو وفادار حزب کمونیست هستم. ... من به مارکسیسم-لنینیسم معتقدم نه به یک دین. من باید مستحکم و تا لحظه مرگ در برابر "حلال سازی" مبارزه کنم."

نقطه اوج سرکوب

قانون تایید شده فعلی به نام "اصلاح رفتار" نقطه اوج سرکوب مسلمانان اویغور است، سرکوبی که بعد از به قدرت رسیدن کمونیست ها در سال ۱۹۴۹ در جمهوری خلق چین شروع شد. پیکینگ از گرایش استقلال طلبی اویغورها هراس دارد و بنابراین از دهه ها به این سو چینی های قوم هان که اعضای بزرگترین گروه قومی در این کشور اند به طور هدفمند در این ولایت اسکان داده شده اند. در نتیجه ناآرامی های اجتماعی در شین جیانگ که با درگیری های خونین در سال ۲۰۰۹ و سلسه یی از حملات تروریستی همراه بود، وضعیت بدتر شده است. مقامات چینی ادعا می کنند که اویغورهای افراطی با گروه های تروریستی در بیرون از این کشور ارتباط دارند. در این رابطه اسناد و شواهد مستقلی وجود ندارد.

ehl/rb (dpa, ap)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%DA%86%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D9%85%D8%B3%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%BA%D9%88%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D9%87%D8%AF%D9%81-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D8%B1%D8%AF/a-45845206?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading