بازتاب نیوز

عبدالله عبدالله امروز در اجلاس سازمان همکاری شانگهای سخنرانی می کند

١٩ ميزان ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

رییس اجراییه حکومت افغانستان امروز در هفدهمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای در تاجکستان اشتراک و سخنرانی می کند.

تاجکستان امروز میزبان هفدهمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای است.

عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت افغانستان به هدف اشتراک در این نشست دیروز پنجشنبه به شهر دوشنبه پایتخت تاجکستان رسید.

آقای عبدالله پس از ورود به شهر دوشنبه نخست با امام علی رحمان رییس جمهور تاجکستان و سپس با صدراعظم قرغیزستان و وزیر خارجه هند به طور جداگانه ملاقات کرد.

رییس اجراییه حکومت افغانستان در صحبت با خبرنگاران گفت که وی و آقای رحمان روی مسایل مختلف از جمله همکاری های امنیتی میان کابل و دوشنبه بحث کردند.

عبدالله عبدالله افزود:

" در جریان این سفر یک فرصت دیگر بود تا در مورد جنبه های مختلف مناسبات بین دو کشور صحبت های داشته باشیم. جلالتمآب رییس جمهور تاجکستان امنیت افغانستان را امنیت تاجکستان می داند. در مورد همکاری های امنیتی در مقابله با تهدید مشترک که است و همچنان روی فرصت ها و زمینه های که برای همکاری بین دو کشور وجود دارد در عرصه های اقتصادی ، تعلیمی و فرهنگی بحث همه جانبه داشتیم."

محمد قلی ابوالقاضییف صدراعظم قرغیزستان در دیدار با عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت افغانستان گفته است که دهشت افگنی ، قاچاق مواد مخدر و افراط گرایی، تهدید مشترک علیه منافع هر دو کشور است.

وی درعین حال گفته که قیرغزستان آماده است تا با افغانستان در راستای مبارزه با دهشت افگنی ، قاچاق مواد مخدر و افراط گرایی همکاری نماید.

ریاست اجراییه افغانستان می گوید که در دیدار میان رییس اجراییه حکومت این کشور و وزیر خارجه هند در باره روابط دو جانبه ، همکاری های مشترک میان دو کشور ، مسایل منطقه ای و مبارزه با دهشت افگنی بحث شد.

این ریاست در یک خبرنامه گفته است که سوشما سواراج از افزایش کمک های توسعه ای هند به افغانستان سخن زد و گفت که کشورش در مبارزه با دهشت افگنی در کنار افغانستان قرار دارد.

ریاست اجراییه افغانستان می گوید که عبدالله عبدالله امروز در هفدهمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای در باره ضرورت مبارزء مشترک با دهشت افگنی، مبارزه با قاچاق مواد مخدر ، همکاری های اقتصادی منطقه ای ، نیاز به صلح و ثبات برای دست یافتن به رفاه و هم گرایی و اتصال منطقه ای سخنرانی خواهد کرد.

افغانستان، بلاروس، ایران و منگولیا اعضای ناظر سازمان همکاری شانگهای اند

سازمان همکاری شانگهای در سال ۲۰۰۱ میلادی از سوی چین، روسیه، قزاقستان، قرغیزستان، تاجیکستان و ازبکستان به هدف همکاری های چند جانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی ایجاد شد.

افغانستان، بلاروس، ایران و منگولیا اعضای ناظر سازمان همکاری شانگهای اند.

هند و پاکستان در سال ۲۰۱۷ میلادی عضویت این سازمان را به دست آوردند.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29538859.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading