بازتاب نیوز

زندگی نامه داکتر سید اشرف الدین عینی

٢٠ ميزان ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

زندگی در پرتو مبارزه  و خدمت به مردم معنی پیدا می کند

داکتر سید اشرف الدین عینی در سال ۱۳۴۷ خورشیدی در ولسوالی چاه آب ولایت تخار، چشم به جهان هستی گشود. پدرش حاجی عین الدین عین دانشمند و فاضل عصر خودش بود و عمرش را صرف خدمت به مردم کرد.

اشرف الدین عینی از مکتب ولسوالی دشت قلعه فارغ شده است. عینی تحصیلات عالی خویش را در رشته طب معالجوی به سویه ماستر در کشور تاجکستان به پایان رسانده و سپس ماستری دوم خویش را در رشته صحت عامه از دانشگاه روهامپتون کشور انگلستان به دست آورده است.

داکتر عینی در طول مدت تحصیل و کار با علاقه ای خاص به کار تحقیق و پژوهش در زمینه های مختلف از جمله صحت عامه و ادبیات پرداخته است. از وی یک رساله تحقیقی در مورد توبرکلوز در افغانستان و مقالات متعددی در زمینه شعر و ادبیات به نشر رسیده است. داکتر عینی، شاعر نیز است.

اشرف‌الدین در سال های ۲۰۰۲ الی ۲۰۰۳ آمر ساحوی زون کندز در دفتر صندوق حمایه اطفال سازمان ملل متحد ( یونیسف) شد و مسوولیت های تطبیق برنامه های یونیسف برای اطفال و مادران در چهار ولایت شمالشرق، هماهنگی با تمام موسسات داخلی و خارجی در زون شمالشرق، عرضه خدمات اضطراری به بیجا شد‌گان و عودت کننده ها، تقویت سیستم معارف از طریق تطبیق برنامه های آموزشی کوتاه مدت برای معلمین مکاتب، تهیه لوازم درسی و نیز ترمیم مکاتب را  از طریق یونیسف عهده دار گردید.

او در بین سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ سمت ریاست معافیت کتلوی وزارت صحت عامه را عهده دار گردید و خدمات شایانی را دراین بخش در سراسر افغانستان انجام داد. از آن جمله، انسجام دهی  تمامی برنامه های واکسیناسیون برای اولین بار در زیر چتر وزارت صحت عامه، جذب سرمایه گذاری های بین المللی برای تقویه سیستم واکسیناسیون افغانستان، ادارهء بیشتر از یکهزار پرسونل دایم در تمام ولایات کشور و ده ها هزار رضا کار در جریان کمپاین های ملی از جمله فعالیت‌های داکگتر عینی در این دوران بود.

داکتر اشرف‌الدین عینی در سال های ۲۰۰۶ الی ۲۰۰۸ رییس شفاخانه ولایتی ولایت تخار گردید و اصلاحات اساسی را دراین نهاد به میان آورد. نامبرده دراین سال ها  برنامه اصلاحات شفاخانه ها را در ولایت تخار موفقانه به پایان رساند. گفتنی است که روند تطبیق اصلاحات در شفاخانه در تخار، جایگاه نخست را  در سطح افغانستان گرفت و از طرف نهاد های ارزیابی کننده بین المللی  از جمله دانشگاه جان هاپکینز تایید شد..

داکتر عینی از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ رییس عمومی موسسه ادا شد که بخش بزرگ خدمات صحی را در ۲۳ ولایت کشور مدیریت می کند.

داکتر عینی با تلاش خستگی نا پذیر سال هاست که  مصروف خدمت گذاری به مردم است و همواره تلاش کرده است تا کار و پیکارش تغییری را در زندگی مردم و مخصوصا برای صحت و سلامتی آنها به ارمغان آورد. او به اکثر مناطق افغانستان و همچنان تعداد زیادی از کشور های آسیای، اروپای و افریقای سفر نموده و با فرهنگ های ملت های مختلف آشنا است و  زندگی در فضای صلح آمیز و همدیگری پذیری را به خوبی می‌داند و برای عینیت بخشیدن  آن در کشورش، همواره تلاش کرده است.

داکتر عینی به زبان های فارسی، پشتو، ازبیکی، انگلیسی و روسی تسلط کامل داشته و به زبان فرانسوی نیز آشنایی دارد.

داکتر عینی پس از سال ها کار و خدمت  در عرصه صحت، جای یک نماینده خوب را از آدرس شهروندان تخار در مجلس نماینده گان خالی دیده و تصمیم گرفت که خود را به پارلمان کشور نامزد کند.

داکتر عینی می تواند صدای من و تو باشد، در مجلس نمایندگان صدای مردم مظلوم و بیچاره تخار  در سیاستگذاری‌های کلان بلند کند و از آن نمایندگی نماید. او هم سرنوشت ماست  و کرسی نمایندگی را کرسی خدمت می داند نه جایگاهی برای زراندوزی و قدرت طلی، او از میان مردم و برای مردم کار می کند.

پس هموطن!

آگاهانه انتخاب کن

لینک اصلی: https://8am.af/biography-of-dr-seyyed-ashraf-al-din-eini/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading