بازتاب نیوز

حکومت، انتخابات شفافی را برگزار نخواهد کرد

٢١ ميزان ١٣٩٧ خبرگزاری آریانا نیوز

آریانانیوز: کمیسیون مستقل انتخابات به شفافیت انتخابات با استفاده از سیستم بایومتریک بی باور است و میگوید که نمی تواند یک انتخابات صد فیصد شفاف را ضمانت کنند…

عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون انتخابات میگوید این ادعا را نداریم که ما صد فیصد با استفاده از بایومتریک شفافیت را به وجود می آوریم. که کم وکاستی ها با استفاده از این سیستم وجود دارد و تنها در صورت مسوولیت پذیری همه نهاد ها ممکن هشتاد فیصد شفافیت تضمین شود.

ناظران انتخاباتی نیز میگویند که فن آوری بایومتریک در یک مدت کوتاه و خیلی زود وارد روند انتخابات ولسی جرگه شد و اینک کمیسیون هم می گوید که از این فن آوری به گونه افلاین استفاده می شود و این موضوع باعث نگرانی است چراکه استفاده از سیستم انگشت نگاری به گونه افلاین زمینه تقلب را مهیا می کند.

ظاهرا نظارت نهاد های ناظر نشان داده است که کمیسیون انتخابات به گونه کامل استقلایت ندارد و هنوز شعاع سیاسی حکومت در کمیسیون اثر گذار است.

نعیم ایوب زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان میگوید: تنها بایومتریک مشکل نیست. مشکل مدیریتی است، مشکل امنیتی و سیاسی است و حکومت هم چالش است که در تصمیم گیری در پلان و فیصله ها نفوذ دارد.

این در حالی است که به گزارش طلوع نمونه‌های اولی این دستگاه‌ها که از سوی حکومت برای اعضای کمیسیون مستقل انتخابات معرفی شده بودند، در پشت آن‌ها نام شرکت جرمن درمالوک وجود داشتند، در حالی که در دستگاه‌های فعلی وجود ندارد و چارجر و پاوربانک آن نیز نوشته ساخت چین را در خود دارند.

یافته‌های این گزارش، نشان می‌دهند دستگاه‌های شناخت بایومتریک رأی دهنده‌گان که در آغاز به اعضای کمیسیون مستقل انتخابات نشان داده شده بودند، آن‌ها نشان‌های شرکت جرمن درمالوگ را داشتند، اما دستگاه‌هایی که اکنون به این کمیسیون رسیده‌اند، این نشان‌ها را ندارند.

لینک اصلی: https://ariananews.co/news/%D8%AD%DA%A9%D9%88%D9%85%D8%AA-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D9%81%D8%A7%D9%81-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1.html/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آریانا نیوز

آخرین خبر ها:

Loading