بازتاب نیوز

قاچاق مواد مخدر شاه‌رگ حیات گروه‌های تروریستی در افغانستان است

٢١ ميزان ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی گفته است که قاچاق مواد مخدر به عنوان شاه‌رگ حیات برای اکثر گروه‌های تروریستی در افغانستان است.

عبدالله عبدالله روز گذشته (جمعه۲۰ میزان) در اجلاس سران حکومت‌های سازمان همکاری‌ شانگهای در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان گفته است، افغانستان به عنوان کشوری که در خط اول نبرد با افراط ‌گرایی و دهشت‌افگنی قرار دارد، بیشترین دشواری جنگ علیه این دو پدیده را به دوش می‌کشد.

او گفته است، سازمان‌های دهشت‌افگن که به عنوان تهدید علیه امنیت شهروندان افغان و سایر کشورها عمل می‌کنند، هنوز هم در نوارمرزی افغانستان از مناطقی که تحت اداره خود دارند به فعالیت‌های دهشت‌افگنانه‌ی خود ادامه می‌دهند.

رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی گفته است:”قاچاق مواد مخدر به عنوان شاه‌رگ حیات برای اکثر گروه‌های تروریستی در افغانستان عمل می‌کند. ما با تمام ملت‌هایی که در این قضیه دخیل‌اند به ویژه با پاکستان از نزدیک کار می‌کنیم تا زیرساختارها و محل تنفس و رشد این جریان‌ها را از میان برداریم.”

آقای عبدالله تأکید کرده است که تروریسم و افراط گرایی به عنوان مانع بزرگ در راه توسعه و رفاه اجتماعی و اقتصادی در داخل افغانستان و به عنوان مانع در مسیر اتصال منطقه‌ای عمل می‌کند.

عبدالله عبدالله گفته است که حکومت افغانستان گروه تروریستی داعش را به عنوان یک تهدید جدی می‌شناسد و با استفاده از تمام امکانات، تلاش دارد تا با این گروه مبارزه کند. او ادامه داده است که بیش‌ترین افراد جذب شده‌ توسط داعش، غیر افغان‌ هستند و به صورت فرصت طلبانه در تعامل و اتحاد با دیگر گروه‌های تروریستی به شمول طالبان عمل می‌کنند.

او از شرکای بین‌المللی حکومت افغانستان خواسته است به‌گونه مشترک علیه دهشت‌افگنی، افراط‌گرایی و جدایی طلبی، مبارزه مشترک کنند. او با بیان‌اینکه باید با تمام انواع دهشت‌افگنی یک‌سان برخورد صورت گیرد، تاکید کرد که نباید مرتکب اشتباه تفکیک میان تروریست‌ها به بد و خوب شویم.

هم‌چنان عبدالله عبدالله گفته است که حکومت وحدت ملی به تلاش‌های خود برای دست یافتن به صلح و آشتی به رهبری و مالکیت افغان‌ها ادامه می‌دهد.

او در بخش دیگری از سخنان خود گفته است که حکومت افغانستان از هیچ‌نوع تلاش برای فراهم سازی زمینه‌های توسعه تجارت، ترانزیت، ارتباطات، سرمایه‌گذاری و انتقال انرژی برای مقابله با فقر، بیکاری و نزدیک سازی منطقه از راه طرح‌های اتصال منطقه‌یی دریغ نکرده است.

رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی گفته است که افغانستان پل زمینی طبیعی ارتباط میان سازمان همکاری شانگهای و مناطق اطراف و حاشیه‌ی آن به شمار می‌رود. او تاکید کرده است:”تلاش می‌کنیم کشور خود را به چهار راه پیوند میان مردم، کالا‌ها، خدمات، ارتباط، همکاری‌ها‌ و دیدگاه‌ها در منطقه تبدیل نماییم.”

عبدالله عبدالله روز پنجشنبه هفته پیش در راس یک هیات بلند رتبه دولتی جهت اشتراک در هفدهمین اجلاس سران حکومت‌های سازمان همکاری‌شانگهای عازم دوشنبه پایتخت تاجیکستان شده بود.

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/1397/07/21/2897/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading