بازتاب نیوز

رایزنی‌هایی برای شرکت مهاجرین در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده افغانستان در حال انجام است

٢١ ميزان ١٣٩٧ خبرگزاری فارس

«کبری رضایی» معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، در خصوص آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور گفت: انتقال مواد مورد نیاز در 33 ولایت صورت گرفته است و بحث استفاده از روند انگشت نگاری یا بایومتریک نیز در دست اجراست. سایر ولایت‌ها نیز طی روزهای آینده مواد مورد نیاز را دریافت می‌کنند.

وی افزود: در 5100 مرکز که شامل 21 هزار شعبه اخذ رای است، روز 28 میزان انتخابات برگزار می‌شود.

رضایی خاطرنشان کرد: کمیسیون مستقل انتخابات با بخشی از خواست‌های احزاب افغانستان موافق است چراکه در ابتدا بایومتریک شدن روند ثبت‌نام رای‌دهندگان امکان‌پذیر نشد و به ناچار روند بایومتریک شدن تنها در روز انتخابات اعمال می‌شود.

وی در خصوص این روند گفت: نحوه کار سیستم بایومتریک چندین بار از سوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان ارائه شده است و بر اساس آن در روز رای‌‌گیری حضور فیزیکی خود فرد الزامی است و هر 3 مرحله انگشت‌نگاری، عکس شناسنامه، عکس استیکر و تصویر خود شخص به‌صورت متوالی انجام می‌شود و تا پایان یافتن یک بخش، دستگاه به طور خودکار به بخش بعدی نخواهد رفت.

معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات خاطرنشان کرد: همچنین دستگاه‌های بایومتریک قدرت آن را دارند که زمان و مکان و موقعیت شخص رای‌دهنده را بر اساس کدهای مشخص دارد و این درصد خطا و تقلب را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

وی با رد چینی بودن دستگاه‌های بایومتریک وارد شده به افغانستان، گفت: همه دستگاه‌ها از کشور آلمان وارد شده است اما به دلیل آنکه انتقال تمامی وسایل و تجهیزات این دستگاه‌ها، امنیت پرواز را به خطر می‌اندازد و اجازه حمل آنها با پرواز داده نمی‌شود، در 3 مرحله وارد کشور شده است. اما کمیسیون مستقل انتخابات چینی بودن این دستگاه‌ها را رد می‌کند.

وی در خصوص عدم برگزاری انتخابات در غزنی گفت: موضوع غزنی امنیتی نبود و به‌دلیل اعتراضاتی که در این ولایت صورت گرفت، قرار شد تا غزنی به 3 حوزه تقسیم شود اما پس از این تصمیم نیز اعتراضاتی صورت گرفت، این درحالی بود که بخشی از نقل و انتقالات برای برگزاری انتخابات در این ولایت صورت گرفته بود.

رضایی تصریح کرد: در نهایت بر اساس قانون انتخابات افغانستان این موضوع به کمیته ویژه شورای امنیت ملی این کشور سپرده شد و این شورا در حال بررسی این موضوع بوده و در خصوص آن تصمیم‌گیری می‌کنند. بر اساس اعلام‌های غیررسمی قرار است انتخابات حوزه غزنی همزمان با انتخابات سال آینده ریاست جمهوری افغانستان برگزار شود.

معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با تاکید بر آنکه هر فرد تنها در همان محلی که ثبت‌نام کرده است، می‌تواند رای خود را به صندوق بیاندازد، گفت: بر اساس قانون انتخابات افغانستان تنها کسانی می‌توانند رای بدهند که از قبل ثبت‌نام کرده باشند.

رضایی همچنین در خصوص حق رای مهاجرین افغانستانی در کشورهای مختلف نیز گفت: هم قانون اساسی و هم قانون انتخابات افغانستان حقوق مهاجرینی که خارج از این کشور زندگی می‌کنند را تعریف کرده است، اما برخی از مشکلات برای اجرای این روند وجود دارد و امیدوار هستیم که برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مهاجرین بتوانند رای بدهند.

وی خاطرنشان کرد: در این خصوص رایزنی‌هایی با مقاماتی از کشورهایی که طیف وسیعی از مهاجرین افغانستانی در آنها زندگی می‌کنند مانند پاکستان و ایران صورت گرفته است و امیدوار هستیم با همکاری سفارت‌خانه‌های مربوط مکانیسمی برای شرکت مهاجرین در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در نظر گرفته شود.

رضایی همچنین با بیان اینکه بحث قومیت و گروه خونی در انتخابات پارلمانی مورد نظر نیست گفت: گروه خونی و قومیت برای صدور شناسنامه‌های الکترونکی در نظر گرفته می‌شود.

لینک اصلی: http://af.farsnews.com/politics/news/13970720000479

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری فارس

آخرین خبر ها:

Loading