بازتاب نیوز

آلمان و دنمارک برای جلوگیری از مهاجرت کنترول مرزی را تمدید کردند

٢١ ميزان ١٣٩٧ دويچه وله

وزارت های داخله آلمان و مهاجرت دنمارک روز جمعه اعلام کردند که کنترول مرزهای شان را برای جلوگیری از مهاجرت های غیرقانونی برای شش ماه دیگر نیز تمدید می کنند. این دو کشور از جمله ۲۶ کشور عضو حوزه شینگن در اتحادیه اروپا می باشند.

 شینگن یکی از دستاوردهای مهم این اتحادیه محسوب می شود که اجازه می دهد مردم بدون نیاز به داشتن پاسپورت و کنترول مرزی در کشورهای عضو این حوزه سفر کنند.

از زمان آغاز بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵، چندین کشور عضو شینگن کنترول مرزی را دوباره آغاز کرده اند؛ چراکه صدها هزار مهاجر از مرزهای این کشورها عبور کرده و این سیستم را زیر سوال بردند.

هورست زیهوفر وزیر داخله آلمان روز جمعه گفت که این تصمیم به خاطر آن گرفته شده که مهاجران هنوز هم بسیار به آسانی از مرزهای کشورهای عضو اتحادیه اروپا عبور می کنند و کنترول مرزهای خارجی این بلوک نیز هنوز کمبودی های شدید دارد. وی افزود: «شرایط مناسب برای لغو کنترل های داخلی هنوز وجود ندارد».

این اقدام در مرز آلمان با اتریش عملی می گردد، چراکه این کشور مسیر عبوری مهاجرانی می باشد که از ایتالیا و یونان به سوی غرب اروپا و کشورهای اسکاندیناوی می روند. کنترول مرزی در این منطقه از یازدهم ماه می تاکنون اجرایی می باشد.

مهاجران تازه وارد

روز جمعه پولیس آلمان در همین مرز در ایالت بایرن ۹ مهاجر را متوقف و یک راننده مظنون به قاچاق انسان را بازداشت کرد. این افراد ۱۰ ساعت را از ایتالیا با یک مینی بس سفر کرده و توانسته بودند از اتریش وارد خاک آلمان شوند.

پولیس آلمان گفته که این پناهجویان در میان بارهای این مینی بس پنهان شده بودند. گفته شده که آنها شهروندان کشورهای پاکستان، ایران و ترکیه می باشند و راننده بازداشت شده نیز پاکستانی است؛ اما هیچ یک از آنان اسناد هویتی ارائه نکرده است.

هنوز هم مهاجران از افریقا و آسیا تلاش می کنند از طریق بحیره مدیترانه و مسیر موسوم به بالقان خودشان را به اروپا برسانند. هرچند شمار موج مهاجرت کاهش یافته است، اما کشورهای عضو اتحادیه اروپا با چالش های اجتماعی، سیاسی و امنیتی روبرو گردیده اند و نمی خواهند وضع سال ۲۰۱۵ دوباره تکرار شود.

دنمارک دلیل تمدید کنترول مرزی اش با آلمان را به علاوه مبارزه با مهاجرت های غیرقانونی، تهدیدهای امنیتی عنوان کرده است. این کشور کنترول مرزی در بنادر دریایی و مرز خاکی دو کشور را در آغاز سال ۲۰۱۶ شروع کرد.

اینگر استویبرگ، وزیر مهاجرت دنمارک روز جمعه گفت: «هنوز هم تهدیدهای تروریستی علیه دنمارک جدی اند و فشار بر مرزهای اروپایی قوی می باشد». زیهوفر در عین حال تاکید کرده که هدف نهایی از این تصمیم لغو مجدد کنترول مرزی در حوزه شینگن می باشد.

در کنار آلمان و دنمارک، کشورهای اتریش، سویدن، فرانسه و ناروی نیز که عضو شینگن می باشند، به خاطر مبارزه با مهاجرت های غیرقانونی کنترول مرزی را انجام می دهند. ناروی عضویت اتحادیه اروپا را ندارد.

پاریس و ویانیا اخیرا اعلام کرده اند که آنها نیز قصد دارند کنترول مرزی شان را تمدید کنند. این اقدام آنان باید به کمیسیون اتحادیه اروپا که بازوی اجرایی اتحادیه اروپا می باشد، توجیه گردد.

کنترول مرزی در مرز آلمان و دنمارک

طرح کمیسیون اتحادیه اروپا

DW.COM کمیسیون اروپا می خواهد تردد در "حوزه شینگن" دوباره عادی شود

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در سخنرانی روز گذشته خود گفت که باید راه حلی نهایی و جامع در سیاست مهاجرت پیدا شود. همزمان، کمیسار این کمیسیون خواستار بازگشت به مقررات "شینگن" شده است. (13.09.2018)

آلمان و اتریش مشترکاَ کنترول مرزی را تقویت کردند

آلمان و اتریش تمهیدات امنیتی را در مرز مشترک خود تشدید کرده اند. این کشورها می گویند که این اقدام به منظور مقابله با جرم و جنایت و مهاجرت غیرقانونی انجام شده است. (01.06.2018)

فرانسه از احتمال وقوع حملات تروریستی هراس دارد

فرانسه یکی از کشورهای اروپایی است که به عنوان هدف اصلی حملات تروریستی "دولت اسلامی" یا داعش شناخته شده؛ به این دلیل حکومت فرانسه تدابیر کنترول مرزهایش را تا ماه اپریل سال آینده تمدید می کند. (06.10.2018)

این کمیسیون همواره تلاش کرده تا با بررسی ها، بخشی از پیشنهادات اقداماتی را جهت افزایش امنیت در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا انجام دهد، اما با ادامه کنترول مرزی در حوزه شینگن مخالف است.

دیمیتریوس آرامپوولوس، کمیسار مهاجرت در اتحادیه اروپا روز جمعه در لوکزامبورگ در این مورد گفت: «شهروندان اتحادیه اروپا باید همچنان احساس کنند که می توانند آزادانه سفر کنند». وزیران خارجه کشورهایی که خواهان تمدید کنترول مرزهای شان هستند، در لوکزامبورگ با وی ملاقات کردند تا روی درخواست شان بحث کنند.

 طرح کمیسیون اتحادیه اروپا برای کنترول بهتر مرزهای خارجی اتحادیه اروپا درنظر دارد که تا سال ۲۰۲۰ شمار مرزبانان این بلوک را تا ۱۰ هزار تن افزایش دهد. در عین زمان برخی از دولت های عضو نگران انتقال صلاحیت و قدرت به آژانس حفاظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا یا "فورنتکس" می باشند.

هربرت کیکل، وزیر داخله اتریش که کشورش ریاست اتحادیه اروپا را در دست دارد، گفت: «در نهایت، مسئولیت همیشه باید در قلمرو هر کشور به دوش خودش باشد».

اما جان اسلبورن، همتایش از لوکزامبورگ گفت که او بسیار ناامید شده که کشورهایی مانند ایتالیا و مجارستان که به این بازرسان مرزی نیاز دارند "می گویند که حاکمیت ملی آنها با مشکل روبرو می گردد".

از سال ۲۰۱۵ تاکنون اتحادیه اروپا مهاجران را که از طریق یونان و کشورهای غربی بالقان وارد ترکیه شده اند، بازگشت داده و باعث شده که جریان مهاجرت به سمت بحیره مدیترانه منتقل گردد.

در سال جاری میلادی شمار مهاجرانی که از طریق بحیره مدیترانه به اروپا می آیند، براساس آمار ارائه شده از سوی سازمان بین المللی مهاجرت در ژنیو به ۴۰ درصد پاییش آمده است.

آمار این سازمان می رساند که از آغاز سال جاری تا دهم ماه اکتوبر ۸۸ هزار مهاجر از این مسیر وارد اتحادیه اروپا شده اند. در عین مدت زمان در سال گذشته ۱۴۴ هزار مهاجر آمده بودند.

در عین زمان شمار مهاجرانی که از طریق مسیر خشکه زمینی خودشان را به کشورهای عضو اتحادیه اروپا رسانده اند در سال ۲۰۱۸ به ۱۹ هزار تن رسیده است که بیشتر شان به کشورهای مرکز و شرق این بلوک رسیده اند.

Rsh/Af (dpa, AFP)

 • تصویر: تمرینات نیروهای اتریشی برای مقابله با مهاجران

  این یک تظاهرات نه، بلکه تمرین پولیس ضد شورش اتریش برای مقابله با موج احتمالی مهاجران است.

 • تصویر: تمرینات نیروهای اتریشی برای مقابله با مهاجران

  اتریش با این تمرینات گسترده در مرزش با سلوانیا، واحد ویژه رسیدگی به بحران مرزی را با نام "پوما" نیز افتتاح کرد.

 • تصویر: تمرینات نیروهای اتریشی برای مقابله با مهاجران

  اینها مهاجران نیستند؛ بلکه دانشجویان اکادمی پولیس اتریش هستند که در جریان تمرینات مرزی نقش مهاجران را بازی کردند.

 • تصویر: تمرینات نیروهای اتریشی برای مقابله با مهاجران

  ارتش اتریش نیز این تمرینات نظامی را پشتیبانی می کند. این تمرین نظامی در واکنش به بالا گرفتن منازعه بر سر عقب زدن مهاجران از مرزها، میان دولت ائتلافی در آلمان آغاز شده است.

 • تصویر: تمرینات نیروهای اتریشی برای مقابله با مهاجران

  هورست زیهوفر وزیر داخله آلمان تهدید کرده که در صورتی که اقدامات متقابلی در سطح اروپا ایجاد نشود، مهاجرانی که در دیگر کشورهای عضو ثبت نام شده باشند را از مرزهای این کشور برمی گرداند.

 • تصویر: تمرینات نیروهای اتریشی برای مقابله با مهاجران

  تمرینات نظامی پولیس و ارتش اتریش در مرز این کشور با سلوانیا، توجه گسترده رسانه ها را در سطح اتحادیه اروپا به خود جلب کرده است. بحث بحران مهاجرت و مسئولیت های کشورهای عضو یک بار دیگر در این بلوک به شدت داغ شده است.

 • تصویر: تمرینات نیروهای اتریشی برای مقابله با مهاجران

  ماریو کوناسک، وزیر دفاع اتریش (چپ) و هربرت کیکل، وزیر داخله اتریش (راست) در برابر نیروهای ویژه "پوما" در مرز این کشور با سلوانیا. اتریش با این اقدامش، یک قدم دیگر به سوی تقسیم بندی مرزهای اتحادیه اروپا را به نمایش گذاشت.

 • بیشر تصویر: تمرینات نیروهای اتریشی برای مقابله با مهاجران

  بحث بحران مهاجرت و کنترول مرزهای داخلی اتحادیه اروپا به صورت ملی، به طور خاص پیامدهای بالقوه ای را برای حوزه شینگن یا سفر آزاد در اتحادیه اروپا دارد. برخی از اعضای اتحادیه اروپا تمرکزشان را بر حفاظت از مرزهای خارجی اتحادیه بیشتر کرده اند.


لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%AF%D9%86%D9%85%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D9%84%D9%88%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D9%87%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%AA-%DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%84-%D9%85%D8%B1%D8%B2%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%AA%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86%D8%AF/a-45872390?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading