بازتاب نیوز

تأکید عبدالله عبدالله بر مبارزه مشترک کشورهای منطقه علیه هراس‌افکنی

٢١ ميزان ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی در نشست سران سازمان همکاری شانگهای که روز جمعه (۲۱ میزان) در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد، بر مبارزه مشترک علیه هراس‌افکنی تأکید کرده و گفت که افغانستان از این ناحیه در منطقه با بزرگترین چالش روبه‌رو است.

آقای عبدالله از کشورهای منطقه خواست تا با افغانستان به گونه‌ای مشترک علیه این پدیده مبارزه کنند.

رئیس اجرایی کشور در این نشست همچنین گفت که افغانستان به‌عنوان کشوری که در خط اول این نبرد قرار دارد، بیشترین دشواری جنگ در برابر دهشت‌افکنی و افراط‌گرایی را متحمل شده است.

به گفته او دهشت‌افکنی‌ با افراط‌گرایی و حرکت‌های جدایی‌طلب گره خورده و این یکی از عمده‌ترین چالش‌هایی است که افغانستان در منطقه به آن روبه‌رو است.

آقای عبدالله در سخنرانی خود گفت: «ما با تمام ملت‌هایی که در این قضیه دخیل‌اند به‌ویژه با پاکستان از نزدیک کار می‌کنیم تا زیرساختارها و محل تنفس و رشد این جریان‌ها را که زمینه‌ی کمک مالی، استخدام، تربیه فکری-ایدلوژیک،‌ آموزش، فراهم‌آوری نیروی بشری و لوژستیک را برای آنان جهت بی‌ثبات‌سازی کلیت منطقه فراهم می‌سازند از میان برداریم. تعداد تلفات و زخمی‌ها در افغانستان شاهد این قضیه‌اند».

وی در سخنرانی خود از کشورهای منطقه خواست تا علیه گروه‌های دهشت‌افکن با افغانستان همکاری کند. آقای عبدالله گفت که جنگ علیه دهشت‌افکنی، افراط‌گرایی و جدایی‌طلبی نیازمند تلاش مشترک و همکاری و هم‌آهنگی نزدیک میان کشورهای منطقه است.

عبدالله عبدالله در سخنرانی خود از تلاش‌های صلح حکومت نیز یادآوری کرد و گفت که کابل به تلاش‌هایش برای پیش‌برد روند گفت‌وگوهای صلح ادامه می‌دهد.

رئیس اجرایی کشور در حاشیه نشست سران سازمان همکاری شانگهای با مقامات بلندپایه‌ ایران، قزاقستان، بیلاروس و هند نیز دیدار کرده است.

لینک اصلی: https://yash.news/?p=27067

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading