بازتاب نیوز

کشیش امریکایی آزاد شده از زندان ترکیه به خانه بر می گردد

٢١ ميزان ١٣٩٧ دويچه وله

جود دیره، سخنگوی کاخ سفید توضیح داد که انتظار می رود که برانسون ظهر شنبه به وقت محلی به میدان هوایی نظامی در نزدیکی واشنگتن برسد. بالافاصله بعد از برگشت او، دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا از او در کاخ سفید پذیرایی خواهد کرد.

ترامپ در مسیر راه به سوی مراسم مبارزات انتخاباتی در سینسیناتی به خبرنگاران گفت: «خبر خوب این است که کشیش برانسون پرواز کرده و در حال آمدن است. او به احتمال بسیار زیاد روز شنبه به دفتر بیضی می آید».

هواپیمایی حامل برانسون صبح زود، بعد از پرواز از ترکیه در قرارگاه نیروی هوایی ایالات متحده امریکا در منطقه رامشتاین آلمان توقف کرد و ریچارد گرنل، سفیر ایالات متحده امریکا از او پذیرایی نمود. قرار است این کشیش بعد از معاینه طبی، به ایالات متحده امریکا پرواز کند.

برانسون روز جمعه بعد از ماه ها تشنج دپلوماتیک میان ترکیه و ایالات متحده امریکا، از زندان رها شد. یک محکمه در منطقه علیاگا در ایالت ازمیر، حبس خانگی و منع سفر را برای برونسون لغو کرد. زندانی شدن او یک بحران سنگین را میان این دو شریک ناتو ایجاد کرده بود.

برنسون از ماه اکتبر سال ۲۰۱۶ به این سو به اتهام جاسوسی و حمایت از یک سازمان تروریستی در توقیفگاه ترکیه به سر برد و بعد تحت حبس خانگی قرار گرفت.

ادارات ترکی این پاستور امریکایی را به حمایت از حزب ممنوعه کارگران کردستان و جنبش گولن متهم کردند. او همه این اتهامات را رد کرد.

برانسون کیشش امریکایی باهمسرش بعد از رهایی از زندان ترکیه

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در ارتباط با رهایی برنسون، یک گزارش فرستنده تلویزیونی "ان بی سی نیوز" را مبنی بر یک  توافق سری میان واشنگتن و انقره رد کرده گفت که در در بدل آن، پاداشی به ترکیه داده نشده است.

پومپئو خواستار رهایی دیگر امریکایی ها

حکومت ایالات متحده امریکا در منازعه در مورد قضیه این کشیش، علیه ترکیه تحریماتی را وضع کرد. زمانی که یک محکمه ترکی، برانسون را در پایان ماه جولای از زندان بیرون ساخت و تحت حبس خانگی قرار داد، از رهایی او خودداری کرد. ترامپ تعزیرات علیه دو وزیر ترکی  و نیز مجازات دوگانه گمرگی بر واردات فولاد و آلومینیوم از ترکیه را وضع کرد. انقره واکنش مشابه نشان داد.

مایک پومپئو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا از انقره خواست که حالا به سرعت شهروندان دیگر امریکایی را از زندان رها کند. پومپئو در یک پیام تویتری نوشت: «برونسون بعد از تحمل رنج طولانی خودش و خانواده اش، بالاخره به خانه برمی گردد».

او افزود که واشنگتن امیدوار است که حکومت ترکیه حالا "به زودی" دیگر شهروندان و کارمندان نمایندگی های ایالات متحده امریکا را که بازداشت کرده را رها کند.

dw/ gri/cw (afp, dpa, rtr)/sm/hm

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%DA%A9%D8%B4%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A8%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%AF/a-45873171?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading