بازتاب نیوز

بیش از ۵۰ هزار نیروی امنیتی برای امنیت انتخابات پیش‌رو موظف می‌شوند

٢١ ميزان ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: وزارت امور داخله می‌گوید برای تأمین امنیت روز انتخابات بیش از ۵۰ هزار نیروی امنیتی در مراکز و محلات رأی‌دهی در سراسر کشور موظف خواهند شد. حدود ۴۵ هزار تن از این نیروها، سربازان پولیس خواهند بود.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت امور داخله امروز (شنبه، ۲۱ میزان) طی نشست خبری گفت که بر اساس پلان امنیتی مشترک، نهادهای امنیتی برای امنیت انتخابات آمادگی کامل دارند.

آقای دانش می‌گوید: «از فردا یعنی ۲۲ میزان تعبیه و اعزام نیروها به استقامت‌های لازم آغاز خواهد شد و تا ۲۶ میزان تکمیل خواهد شد». به گفته وی در کنار این نیروها، در صورت نیاز از جزء و تام‌های ریزرف نیز در ولایات و ولسوالی‌ها استفاده خواهد داشت.

سخنگوی این وزارت می‌گوید که با توجه به میزان تهدیدات امنیتی، برای هر محل و مرکز رأی‌دهی از ۴ تا ۲۰ نیروی امنیتی موظف می‌شود. کمیسیون مستقل انتخابات پیش از این گفته بود که در روز انتخابات ۵ هزار ۱۰۰ مرکز رأی‌دهی که شامل حدود ۲۱ هزار محل رأی‌دهی می‌شود، در سراسر کشور به روی مردم باز خواهد بود.

ناامنی یکی از نگرانی‌های مهم مردم در پروسه انتخابات پیش‌رو است که قرار است تا یک هفته دیگر در ۲۸ میزان برگزار شود. نهادهای امنیتی قبلا با امضای تفاهنامه‌ای با کمیسیون مستقل انتخابات، به تأمین امنیت انتخابات پارلمان پیش‌رو متعهد شده‌اند.

با وجود وعده‌های نهادهای امنیتی برای تأمین امنیت انتخابات، تاکنون چندین همایش انتخاباتی در ولایات مختلف مورد حملات تروریستی قرار گرفته‌اند.

وزارت امور داخله می‌گوید که در ۱۹ ولسوالی که با تهدیدات بلند امنیتی مواجه هستند، تأمین امنیت روز انتخابات ممکن نخواهد بود اما با آن‌هم انتظار می‌رود در نتیجه عملیات‌های تصفیوی که جریان دارد، محلات بیشتری زیر پوشش امنیتی قرار گیرند.

انتقال مواد حساس انتخاباتی به ولایات که پیش‌تر آغاز شده بود، اکنون به ولسوالی‌ها نیز آغاز شده است.  انتقال مواد انتخاباتی به حدود ۷۰ ولسوالی به دلیل ناامنی مسیرهای مربوط، از طریق هوا انتقال خواهند یافت.

با متخلفان برخورد می‌شود

نجیب دانش همچنین در پاسخ به سوالی در مورد آمادگی پولیس برای برخورد با تخلفات و یا تقلب احتمالی در روز انتخابات، می‌گوید پولیس به هیچ‌کسی اجازه مداخله و تخلف در پروسه انتخابات را نخواهند داد. وی از مردم و شهروندان کشور نیز می‌خواهد که در صورت مشاهده چنین مواردی همکاری کرده و به پولیس اطلاع دهند.

آقای دانش همچنین می‌گوید که پولویس به‌تازگی حدود ۵۰۰ تذکره جعلی را از مربوطات شهر کابل ضبط کرده است. به گفته او پیش از این نیز ۱۴۰۰ استیکر جعلی نیز توسط نیروهای امنیتی کشف و ضبط شده است.

در کنار امنیت، شفافیت انتخابات پیش‌رو نیز از نگرانی‌های جدی مردم است. تا آنجا که استفاده از سیستم بایومتریک در روز انتخابات نیز نگرانی‌ها در این مورد را به کلی مرفوع نکرده است.

غلام حسین الهام

لینک اصلی: https://yash.news/?p=27076

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading