بازتاب نیوز

وزارت مخابرات: سیستم آدرس دقیق برای خدمات پستی وجود ندارد

٢١ ميزان ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می‌گوید، نبود سیستم آدرس دقیق چالشی بزرگ در برابر عرضه خدمات پستی در کشور است.

شهزاد گل آریوبی، وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، امروز (شنبه، ۲۱ میزان) در نشست گرامیداشت از روز جهانی پست، بر مدرن سازی خدمات پستی تأکید کرد.

آقای آریوبی می‌افزاید: «تاکنون سیستم آدرس موفق در کشور وجود ندارد. دو یا سه طرح در این مورد آمده و همرای شهرداری روی این طرح‌ها کار کردیم، یک سیستم بین‌المللی است که بالای آن بحث شده است؛ زمانی‌که ما در کابل و شهرهای بزرگ یک سیستم آدرس خوب داشته باشیم، می‌توانیم تمام مراسلات و خدمات پستی را به خانه‌ها برسانیم».

وزارت مخابرات با تأکید بر مدرن سازی خدمات پستی می‌گوید، پس از این شهروندان در کنار خدمات پستی به خرید از راه دور (از طریق اینترنت) دسترسی خواهند داشت.

وی تصریح کرد: «بالای مدرن سازی پست کار به گونه جدی روان است و تا دو ماه دیگر تکمیل خواهد شد. همراه با این، ما تکنالوژی جدید را که از آن در سراسر جهان استفاده می‌شود به شهروندان معرفی می‌کنیم. وزارت مخابرات تلاش می‌کند سیستمی را ایجاد کند که بر بنیاد آن شهروندان بتوانند پست خود را از طرق موبابل و کمپیوتر تعقیب کنند».

آقای آریوبی افزود، تاکنون ۷۰۰ میلیون افغانی از طریق خدمات پستی جمع‌آوری شده و قرار است تا پایان سال مالی این رقم به ۱ میلیارد افغانی برسد.

نهایی‌سازی قانون تنظیم خدمات پستی، ایجاد معبر پستی در میدان هوایی حامد کرزی و بلند بردن ظرفیت دست‌کم ۳۰ کارمند این اداره از کارهایی است که در این بخش صورت گرفته است.

در همین حال حکمت الله الکوزی رئیس اداره اترا می‌گوید، با تکمیل شدن کار معبر پستی در میدان هوایی کابل، سهولت‌های زیادی در بخش خدمات خروجی و ورودی پست به وجود می‌آید.

آقای الکوزی افزود: «‌با دیجیتالی شدن ترخیص گمرکی محموله‌های پستی، ایجاد طرح کتگوری حق امتیاز عرضه خدمات پستی می‌توانیم زمینه سرمایه‌گذاری‌های بیشتر را در این بخش مهیا کنیم؛ و با جلوگیری از فعالیت‌های غیرمجوز پستی و نیز تعقیب معاهدات بین‌المللی که با استفاده از آن عواید تنظیم خدمات پستی را نسبت به سال‌های گذشته ۱۰۰ درصد افزایش دهیم».

افغانستان در زمان امان‌الله خان عضو اتحادیه جهانی پست شده بود که از این طریق اسناد و مدارک شهروندان را به کشورهای عضو اتحادیه ارسال کرده می‌تواند. گفته می‌شود در چند سال اخیر سه شرکت خارجی، و ۶ شرکت داخلی برای ارائه خدمات پستی در داخل و بیرون از کشور جواز فعالیت گرفته‌اند.

محمد اسلام بهنوش

لینک اصلی: https://yash.news/?p=27085

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading