بازتاب نیوز

انتخابات بایرن و تاثیرگذاری اش روی سیاست آلمان

٢١ ميزان ١٣٩٧ دويچه وله

قرار است فردا یکشنبه ایالت بایرن آلمان شاهد انتخابات ایالتی باشد. در این انتخابات مردم این ایالت نمایندگان پارلمانی ایالتی و همچنان دولت محلی شان را انتخاب می‌کنند. بایرن از لحاظ اقتصادی و همچنان سنتی یکی از ایالت‌های مهم آلمان به شمار می رود.
از حدود شش دهه به این ‌طرف حزب سوسیال مسیحی (سی اس یو) به رهبری هورست زیهوفر وزیر داخله آلمان که از لحاظ سنتی مخصوص این ایالت عنوان می‌گردد، به تنهایی اقتدار سیاسی را به دست داشته است. این حزب همچنان یکی از همکاران نزدیک انگلا مرکل و نیز شامل قدرت است.
با این حال نظرسنجی‌های تازه نشان می‌دهند که این حزب اکثریت مطلق را در انتخابات پیش رو از دست خواهد داد و باید برای تشکیل دولت ایالتی با یکی از احزاب دیگر ائتلاف تشکیل دهد. دومین حزب قدرت‌مند در این انتخابات "حزب سبزها" خواهد بود. پیش‌بینی‌هایی وجود دارند که در مجموع هفت حزب به پارلمان ایالت بایرن راه خواهند یافت.
نظر سنجی‌ها نشان می‌دهند که حزب عوامگرای "بدیل برای آلمان" مطمئناً یکی از این احزاب خواهد بود، اما در مورد راه یافتن احزاب مطرح دیگر مانند چپ‌ها و دموکرات‌های آزاد شک و تردیدهایی وجود دارند.
فرضاً اگر حزب "سی اس یو" اکثریت مطلق را در این انتخابات از دست دهد، با کدام حزب ائتلاف تشکیل خواهد داد؟ 
احتمال تشکیل ائتلاف میان احزاب سویال مسیحی بایرن و "رأی دهندگان آزاد" یکی از احزاب دیگری که در این ایالت مطرح است، وجود دارد. در صورت نیاز حتی گفته می‌شود که حزب دموکرات‌های آزاد نیز ممکن شامل این ائتلاف شده و به اتئلافی سه گانه تبدیل خواهد شد. در صورتی که این احزاب نخواهند با (سی اس یو) ائتلاف تشکیل دهند و یا آرای آنان کافی نباشد، حتی آگاهان احتمال ائتلاف چهارگانه احزاب سبزها، رای دهندگان آزاد، سوسیال دموکرات ها و دموکراهای آزاد را نیز منتفی نمی‌دانند. در این صورت حزب مقتدر ۶۰ ساله بایرن موقف اپوزیسیون را اختیار خواهد کرد. اما آنچه مشخص است این است که هیچ حزبی حاضر نخواهد شد با حزب عوامگرای "بدیل برای آلمان" ائتلاف تشکیل دهد.

   

هورست زیهوفر رئیس حزب و مارکوس زویدر نامزد ارشد برای سمت نخست وزیری بایرن


چرا میزان محبوبیت حزب (سی اس یو) کاهش یافته است؟
یکی از دلایل کاهش محبوبیت این حزب "جنگ قدرت" در داخل آن میان هورست زیهوفر رئیس حزب و مارکوس زویدر نامزد ارشد برای سمت نخست وزیری این ایالت عنوان می‌گردد. گفته می‌شود این دو چهره مطرح حزب یادشده سعی کردند در جریان کارزارهای انتخاباتی مسائل پرطرفدار عوام گرایانه را مطرح کنند که به نحوی تلاشی برای کسب آراء حزب دست‌راسی (آ اف دی) عنوان گردید. این کار آنان ظاهراً با استقبال منفی طرف‌داران شان همراه شد.
اما هورست زیهوفر این اتهام‌ را رد می‌کند و باور دارد که (سی اس یو) حزبی "مردمی" و "میانه" باقی خواهد ماند. او به دویچه وله گفته است: «ما حزبی مردمی و میانه هستیم و باقی خواهیم ماند. چیز دیگری را پیش‌ نخواهیم برد.»
زیهوفر مسئولیت بحران احتمالی آرای این حزب در انتخابات پش‌رو را به عهده نمی‌گیرد. او تاکید کرد: «من در اینجا در مسیر راه حتی یک پوستر انتخاباتی خود را هم ندیدم.»
او ظاهراً خواست که تقصیر پایان آمدن احتمالی میزان آرای این حزب را به گردن مارکوس زویدر نخست ویر کنونی و نامزد ارشد این حزب بیندازد.
کاتارینا شولتسه یکی از دو نامزد ارشد حزب سبزها در بایرن به دویچه وله گفت: «من معتقدم که مردم در بایرن دیگر حوصله این را ندارند که دولت و یا سایر افراد مسئول، حرف‌های تنفرآمیز و تحریک کننده را تحویل آنان بدهند.»   
هرچند رأی دهندگان حزب سوسیال مسیحی (سی اس یو) تنها در بایرن محدود می‌شوند، اما این حزب در تشکیل دولت مرکزی آلمان در برلین نیز تاثیرگذار است. حزب یاد شده در انتخابات سراسری آلمان در سال ۲۰۱۷ تا ۶،۲ درصد کل آرا را به دست آورد و یکی از شریک‌های قدرت شد. این حزب جناح مشترکی را در پارلمان فدرال آلمان با حزب دموکرات مسیحی انگلا مرکل تشکیل داده است.
با توجه به این، گفته می‌شود که نتیجه انتخابات پارلمانی ایالت بایرن، تاثرات مستقیم روی دولت فدرال آلمان نیز خواهد داشت.
( ماکسی میلیانا، خبرگزاری آلمان) 

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D9%86-%D9%88-%D8%AA%D8%A7%D8%AB%DB%8C%D8%B1%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B4-%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86/a-45874186?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading