بازتاب نیوز

38 حمله تروریستی بر مراکز و نامزدان انتخابات پارلمانی؛ 469 قربانی و 8 نامزد جان‌باخته

٢١ ميزان ١٣٩٧ صدای افغان - آوا

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، صبح امروز شنبه(21 میزان) شاهد یک حمله تروریستی دیگر بر یک کمپاین انتخابات پارلمانی در کشور بودیم. در این حمله، کمپاین انتخاباتی خانم نظیفه یوسفی بیک در ولسوالی رستاق ولایت تخار، هدف یک حمله انتحاری قرار گرفت.

 

این حمله توسط یک موترسایل مملو از مواد منفجره صورت گرفت و 15 شهید و 35 زخمی برجای گذاشت، اما پولیس تخار گفت که خانم یوسفی از این حمله، جان سالم به در برده است.

 

به دنبال رویداد تخار، در حمله مسلحانه بر یک کمپاین انتخاباتی در شهر هرات، 2 غیرنظامی شهید و 2 تن دیگر زخمی شده‌اند.

 

این در حالی است که روز پنج‌شنبه(19 میزان)، "خبرنامه" در گزارشی اعلام کرده بود که از آغاز روند ثبت‌نام رأی‌دهی برای انتخابات پارلمانی در 25 حمل سال جاری خورشیدی، بیش از 36 رویداد امنیتی مرتبط به انتخابات را ثبت و بررسی کرده است.

 

یافته‌های خبرنامه نشان می‌دهد که این رویدادهای امنیتی در پنج ماه گذشته(تا پنج‌شنبه، 19 میزان) حدود 410 قربانی داشته که شامل 139 شهید و 271 زخمی می‌شود. اکثر قربانیان این رویداد غیرنظامیان‌اند که از آن‌جمله 8 نامزد انتخاباتی نیز در این حملات شهید شده‌اند:
1ـ صالح محمد اچکزی ـ هلمند ( 8 شهید، 11 زخمی)

صالح محمد اچکزی، نامزد انتخابات پارلمانی از ولایت هلمند بود که سه‌شنبه هفته گذشته(17 میزان) در یک حمله انتحاری در مرکز این ولایت شهید شد. در این حمله انتحاری که بر کارزار انتخاباتی آقای اچکزی صورت گرفت، ۸ تن به شمول آقای اچکزی جان باخته و ۱۱ تن دیگر زخمی شدند.
2ـ ناصر مبارز ـ قندهار (1 کشته)

ناصر مبارز از جمله نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان از ولایت قندهار بود که شب‌هنگام مورد حمله مسلحه افراد ناشناس قرار گرفته و شهید شد.
3ـ جلال صالحی ـ کابل ( 1 کشته)

جلال صالحی، نامزد انتخابات مجلس نمایندگان از کابل، در جریان یک عملیات نیروهای امنیتی در ولسوالی شکردره کابل جان باخت. جزئیاتی در مورد کشته‌شدن وی ارایه نشده است.
4ـ محمد انور نیازی ـ پروان ( 1کشته، 4 زخمی)

انور نیازی یکی دیگر از نامزدان تأیید شده انتخابات مجلس نمایندگان است که در منطقه شیرپور شهر کابل آماج یک ماین مقناطیسی قرار گرفت و کشته شد. در این رویداد نیازی جان باخت و چهار همراهش زخمی گردیدند.
5ـ حاجی حیات‌الله خان ـ ننگرهار(4 کشته)

یک حمله‌کننده انتحاری در ولسوالی رودات ولایت ننگرهار، موتر حامل حاجی حیات‌خان، یک نامزد انتخاباتی و بزرگ قومی این ولایت را هدف قرار داد.

در این حمله انتحاری که گفته می‌شود حمله‌کننده سوار بر یک موترسایکل بود، حیات خان به همراه راننده و دو محافظش کشته شدند.
6ـ حاجی داوود ـ غزنی ( 1 کشته)

جسد حاجی داوود، یک تن از نامزدان احتمالی مجلس نمایندگان از حوزه ولایت غزنی نیز دو هفته پیش در یکی از شفاخانه‌های شهر غزنی پیدا شد. حاجی داوود در جریان حمله طالبان بر شهر غزنی توسط این گروه ربوده شده و سپس به قتل رسیده است.
7ـ سید عبیدالله سادات ـ غزنی ( 1کشته)

سید عبیدالله سادات، یکی دیگر از نامزدان احتمالی انتخابات پارلمانی از ولایت غزنی بود که حدود دو ماه قبل از سوی افراد مسلح ناشناس در مربوطات شهر غزنی هدف تیراندازی قرار گرفت و شهید شد.
8ـ اوتار سنگه ـ ننگرهار  (19 کشته 20 زخمی)

اوتار سینگ خالصه، یکی از چهره‌های بسیار فعال در میان سیک‌های افغانستان، در یک حمله انتحاری در ماه سرطان سال جاری خورشیدی در شهر جلال‌آباد جان باخت.

اوتار سینگ خالصه تنها نامزد سیک های افغانستان برای انتخابات پارلمانی سال جاری نیز بود که نامش در فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان منتشر شده بود. در این حمله انتحاری دست‌کم ۱۹ تن جان باخته و ۲۰ تن دیگر زخمی شدند.

 
سوءقصد ناکام بر نامزدان و کارمندان انتخاباتی (5 رویداد):
1ـ محمد انور باشلیق ـ فاریاب ( 1زخمی)

عصر روز گذشته (چهارشنبه، 18 میزان) در نتیجه انفجار یک ماین جاسازی شده مقناطیسی در دفتر محمد انور باشلیق، نامزد انتخابات پارلمانی در ولسوالی اندخوی ولایت فاریاب، یک تن زخمی شده است.

این انفجار در منطقه قرغان این ولسوالی، زمانی رخ داده که محمد انور باشلیق در دفترش حضور نداشته است.
2ـ عبدالناصر مهمند ـ ننگرهار (21 کشته، 40 زخمی)

هفته گذشته در نتیجه یک حمله انتحاری در تجمع انتخاباتی آقای مهمند، در ولسوالی کامه ولایت ننگرهار، 21 تن شهید و 40 تن دیگر زخمی شدند، اما خود آقای مهمند در زمان انفجار در محل حضور نداشت.
3ـ عطاالله ساپی ـ کنر (3 کشته)

هفته گذشته در جریان بازرسی خانه عطاالله ساپی، نامزد انتخابات پارلمانی، ۳ تن از نزدیکان این نامزد شهید شدند. این رویداد در منطقۀ شرلو از مربوطات ولسوالی نرنگ ولایت کنر رخ داده است.
4ـ عبدالعزیز آریایی ـ رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی

هفته‌ی گذشته مقام‌های امنیتی از پرتاب بمب چند دستی بر خانه عزیز آریایی، رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی خبر دادند.

بصیر مجاهد، سخنگوی پولیس کابل گفت که حوالی ساعت یک شب، دو بمب دستی بر خانه آقای آریایی پرتاب شده و عاملین آن نیز افراد ناشناس بوده‌اند. به گفته این ‌مقام پولیس کابل، در این حادثه به کسی آسیب نرسیده است.
5ـ کمیسیون مستقل انتخابات ـ حمله انتحاری (1 کشته 1 زخمی)

در ماه اسد سال جاری خورشیدی یک مهاجم انتحاری در نزدیکی ورودی دفتر کمیسیون مستقل انتخابات، پس از شناسایی توسط نیروهای امنیتی، خود را منفجر کرد.

به گفته‌ی مقام‌های امنیتی افغانستان، هدف این مهاجم تجمع معترضان در نزدیکی دفتر کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان بوده است. در این حمله یک پولیس شهید و یک پولیس دیگر زخم برداشت.

 
ثبت 23 رویداد دیگر در دوره ثبت‌نام رأی‌دهی

علاوه بر 13رویداد امنیتی مرتبط به انتخابات در سه ماه اخیر سال جاری خورشیدی(تا 19 میزان)، 23 رویداد دیگر انتخاباتی در دوره ثبت‌نام رأی‌دهی برای انتخابات پارلمانی در ماه‌های حمل و ثور رخ داده است.

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) در گزارشی در ماه ثور سال جاری خورشیدی اعلام کرد که از آغاز روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان در ۲۵ حمل سال جاری، تا 22 ماه ثور، حدود ۲۳ رویداد امنیتی مرتبط به انتخابات را ثبت کرده است.

یوناما تأکید کرده که این رویدادهای امنیتی حدود ۲۷۱ تلفات از غیرنظامیان گرفته که شامل ۸۶ شهید و ۱۸۵ زخمی می‌شود. در گزارش این نهاد آمده است که اکثر این قربانیان این رویدادها شامل افرادی می‌شوند که در حادثه‌ ۲۲ اپریل در غرب کابل در یک مرکز توزیع تذکره شهید و زخمی شدند. به گفته‌ یوناما، این حمله‌ انتحاری حدود ۱۹۸ قربانی غیرنظامی داشته که شامل ۶۰ شهید و ۱۳۸ زخمی می‌شود.

 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/report/172471/38-%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%A7%DA%A9%D8%B2-%D9%86%D8%A7%D9%85%D8%B2%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-469-%D9%82%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C-8-%D9%86%D8%A7%D9%85%D8%B2%D8%AF-%D8%AC%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%87

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading