بازتاب نیوز

چندین کشته و زخمی در دو حمله بر مبارزات انتخاباتی افغانستان

٢١ ميزان ١٣٩٧ دويچه وله

مقامات امنیتی در ولایت تخار در شمال افغانستان گفتند که انفجار بمب در گردهمایی انتخاباتی یک نامزد انتخابات پارلمانی در ولسوالی روستاک این ولایت چندین تن را کشته و زخمی کرده است.

مولوی کریم الله یک عضو شورای ولایتی تخار گفت که یک موترسایکل بمبگذاری شده زمانی منفجر شده که این نامزد در جمع مردم در حال سخنرانی بود. به گفته وی در این حمله ۱۵ تن کشته و ۳۳ تن دیگر زخمی شده اند.

اعظم افضلی یکی دیگر از اعضای شورای ولایتی شمار تلفات این رویداد را ۲۱ کشته و ۵۰ زخمی عنوان کرد. نظیر محمد نبیل رئیس شفاخانه این ولسوالی از انتقال چندین کشته و زخمی به بخش عاجل و دیگر مراکز درمانی خبر داده است.

افضلی گفت که این انفجار در جریان یک گردهمایی انتخاباتی نظیفه یوسفی بیگ، یک نامزد انتخابات پارلمانی رخ داد، اما به خودش در این انفجار آسیبی نرسیده است.

تاکنون دقیقا آماری ارائه نشده است که آیا نظامیان نیز در میان کشته ها و زخمی ها هستند و یا اینکه تلفات غیرنظامیان را زنان و کودکان نیز تشکیل می دهند یا خیر. مقامات احتمال افزایش شمار تلفات این رویداد را رد نکرده اند.

مردم افغانستان در مورد امنیت انتخابات نگران هستند

حمله در هرات

DW.COM یک نامزد انتخابات و هفت تن دیگر در حمله انتحاری در هلمند کشته شدند

مقام‌های افغانستان در جنوب این کشور گفته اند که روز سه شنبه یک مهاجم انتحاری یک نامزد انتخابات پارلمانی را هدف قرار داد و دست کم هشت تن به شمول این نامزد را به قتل رساند. شورشیان روز گذشته با حملات هشدار داده بودند. (09.10.2018)

حمله انتحاری بر کمپاین انتخاباتی در ننگرهار تلفات برجای گذاشت

مقامات در ولایت ننگرهار از وقوع حمله انتحاری در جریان کمپاین انتخاباتی یکی از نامزدان انتخابات پارلمانی افغانستان خبر داده اند. براساس گزارش های مقدماتی، در این حمله ۱۳ تن کشته و ۳۰ تن دیگر زخمی گردیده اند. (02.10.2018)

افزایش حملات علیه نامزدان انتخابات پارلمانی افغانستان

از آغاز روند ثبت نام نامزدان انتخابات پارلمانی افغانستان تا کنون شش نامزد احتمالی و کاندید کشته شده اند. مقامات احتمال رقابت های ناسالم سیاسی و حذف فیزیکی رقیبان انتخاباتی را نیز در برخی از این رویدادها رد نمی کنند. (01.10.2018)

در یک حمله مسلحانه بر ستاد انتخاباتی سید عظیم کبرزانی یک نامزد انتخابات پارلمانی در ولسوالی انجیل ولایت هرات دست کم دو تن کشته شده و دو تن دیگر زخمی گردیده اند.

خبرنگار دویچه وله به نقل از مقامات محلی خبر داده است که کشته شدگان این رویداد یک محافظ امنیتی ستاد انتخاباتی و یک کودک هستند و دو غیرنظامی دیگر نیز زخمی شده اند.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حملات را به دوش نگرفته است. اما چنین حملاتی را همواره طالبان و داعش به دوش می گیرند.

تاکنون چندین حمله مرگبار بر مبارزات انتخاباتی و نامزدان انتخابات پارلمانی افغانستان رخ داده و باعث افزایش نگرانی مردم نسبت به برگزاری انتخابات پارلمانی شده که قرار است به تاریخ ۲۰ اکتوبر در این کشور برگزار گردد.

روز سه شنبه گذشته یک حمله انتحاری در جریان گردهمایی انتخاباتی یکی از نامزدان انتخاباتی در ولایت هلمند دست کم هشت کشته برجای گذاشت.

شش روز قبل از آن نیز داعش بر یک گردهمایی انتخاباتی در ستاد انتخاباتی یکی از نامزدان در ننگرهار حمله انتحاری کرد که ۱۸ تن در آن کشته شدند.

رشته ای دیگر از حملات نیز قبل از آغاز رسمی مبارزات انتخاباتی در افغانستان رخ داده که ده ها  کشته برجای گذاشته اند.

Rsh/Na (dpa)

ویدیو را ببینید 01:40 پخش زنده 01:40 دقیقه به اشتراک گذاری مسیر خونین هندوها و سیک‌ها به پارلمان افغانستان

فرستادن Facebook Twitter google+ Whatsapp Tumblr Digg stumble reddit Newsvine

لینک کوتاه https://p.dw.com/p/36KYw

مسیر خونین هندوها و سیک‌ها به پارلمان افغانستان

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%DA%86%D9%86%D8%AF%DB%8C%D9%86-%DA%A9%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%88-%D8%B2%D8%AE%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D9%88-%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%D8%A8%D8%B1-%D9%85%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86/a-45874749?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading