بازتاب نیوز

نیاز بیشتر به کارفرمایان زن در آلمان

٢١ ميزان ١٣٩٧ دويچه وله

آلمان می خواهد در جمع کشورهای اتحادیه اروپا یک کشور باز و پیشرو باشد. زنان از ۷۰ سال به این طرف بر اساس قانون اساسی آلمان برابر با مردان اند و در بازار کار نیز باید فرصت های برابر کاری داشته باشند. از ۱۳ سال به این طرف حکومت آلمان  توسط یک زن، یعنی انگلا مرکل رهبری می شود.

در اصل تصور این است که در آلمان زنان روز به روز بیشتر به موقعیت های مدیریتی می رسند؛ اما واقعیت جامعه این نیست. در سال ۲۰۱۸ از هر سه پست مدیریتی، یکی را یک زن دارد. این رقم از سال ها به این طرف ثابت است. اما سوال اینجاست که چرا مدیران زن به ندرت رهبری شرکت ها، احزاب و یا رسانه ها را به دست می آورند؟

برخی به این نظرند که زنان خودشان نمی خواهند؛ چراکه چنین مشاغلی برایشان بسیار استرس دارد و فکر می کنند مراقبت از کودکان و شغل نیمه وقت برای شان کافی است.
برخی دیگر شکایت کرده می گویند که زنان نمی توانند به دلیل به اصطلاح "سقف شیشه ای" یا یک مانع نامرئی، در پست های مدریتی پیشرفت داشته باشند.

زنان در پست های رهبری در بخش سیاست و خدمات دولتی

انگلا مرکل، صدراعظم آلمان در روز اتحادیه جوانان آلمان در شهر کیل گفت که در پست های هیئت مدیره به اندازه کافی زنان نیستند. او گفت که  از ۱۶ عضو هیئت رهبری فدرال، تنها پنج نفرشان زنان اند. مرکل می گوید که "زنان نه تنها زندگی خصوصی را غنی می سازند، بلکه در ساحه سیاست نیز نقش شان مهم است. آنها (مردان) نمی فهمند که چه یک چیزی را از دست می دهند."

اگرچه انگلا مرکل از کمبود زنان در هیئت مدیره اتحادیه جوانان فدرال انتقاد می کند، اما سیاست های برابری جنسیتی هرگز در ۱۳ سال صدارتش، مورد توجه اش نبوده است. خودش خود را فمینیست نمی نامد. این همان چیزی است که او در بیستمین کنفرانس زنان در سال ۲۰۱۷ مشخص کرد. ارتقای زنان یا همآهنگی بهتر خانواده و کار هرگز بخشی از سیاست های مرکل نبوده است.

اگرچه انگلا مرکل از کمبود زنان در هیئت مدیره اتحادیه جوانان فدرال انتقاد می کند، اما سیاست های برابری جنسیتی هرگز در ۱۳ سال صدارتش، مورد توجه اش نبوده است

رسانه خبری آلمانی "سایت آنلاین" با یک تحقیق دقیق نشان داده است که چقدر برای زنان دشوار است در بخش سیاست به موقعیت های رهبری دست یابند. فقط شش تا از ۱۵ وزارتخانه به زنان داده شده است. وزارت خارجه همیشه در دست مردان بوده است. تنها در وزارات داخله آلمان به رهبری هورست زیهوفر از اتحادیه سوسیال مسیحی (سی اس یو)، هشت پست رهبری در بخش های مختلف مربوط به مردان است و یک زن هم در این پست های رهبری مقرر نشده است. با توجه به گزارش، حتی در مقامات فدرال نیز وضعیت به همین منوال است. فقط یک چهارم پست های رهبری توسط زنان اداره می شود.

زنان در پست های رهبری تصدی ها

در سال ۲۰۰۱، یک قانون برابری برای اداره های فدرال تصویب شد. بر اساس این قانون زنان و مردان در ادارات فدرال سهمیه برابر دارند؛ اما امروز اینطور نیست. در این امر تنها انگلا مرکل مسئولیت ندارد. بلکه، قوانین برای بهبود وضعیت زنان به عنوان مثال در شرکت ها، بعد از مقاومت های زیاد در سال ۲۰۱۵ راه اندازی شد. چنین قوانین می تواند تحولات را حمایت کند.

در بهار سال ۲۰۱۵، سهمیه زنان برای اعضای هیئت نظارت در شرکت ها، یعنی ۱۰ سال پس از آنکه مرکل به عنوان صدراعظم کار می کرد، راه اندازی شد. اورزولا فون دیر لاین، فعلا وزیر دفاع آلمان که در آن زمان وزیر امور اجتماعی و کار بود، می خواست سهمیه بندی زنان را در سال ۲۰۱۳ راه اندازی کند؛ زیرا وعده شفاهی شرکت ها در قبال داشتن سهمیه زنان برایش کافی نبود، اما انگلا مرکل او را متوقف کرد.

هورست زیهوفر وزیر داخله آلمان (وسط) و تیم کاری وزارت خانه اش

از ابتدای سال ۲۰۱۶، تقریبا ۱۰۰ شرکت بزرگ تجاری که به طور عمومی با هم همکار هستند، مجبور بودند حداقل ۳۰ درصد از پست ها را در سازمان های نظارتی خود با زنان پر کنند.

انیا ویاشتوف از هیئت مدیره کنفدراسیون اتحادیه های کارگری فدرال آلمان می گوید: «تمام شرکت هایی که به این امر متعهد شده اند نیز این وظیفه را حفظ کرده اند. اما حتی در آنجا، توزیع قدرت معمولا هنوز به نفع اعضای مرد عضو هیئت نظارت صورت می گیرد».

زنان در پست های رهبری در رسانه ها

رسانه ها، ناشران و روابط عمومی خوشحال هستند که خود را در بخش مدرن شمار کنند و هر چه بیشتر زنان وارد بخش های روزنامه نگاری و روابط عمومی و انتشارات می شوند. با این حال، در این بخش هم در سطح رهبری شمار زنان کم است. نگاهی به رسانه های آزاد دولتی جمهوری فدرال آلمان می اندازیم: از جمع ۱۲ رسانه آزاد دولتی، تنها دو رسانه، (ام دی آر) و (آر بی بی) از طرف زنان مدریت می شوند.

اینکه در سطوح دیگر و در رسانه های بزرگ خصوصی سهمیه زنان در پست های رهبری چگونه است، انجمن حمایت از سهمیه در رسانه های آلمان، در حال بررسی جنسیتی دقیق تا ماه نوامبر ۲۰۱۸ است.

در سطح مدیریتی در روزنامه های منطقه ای، زنان در چند سال گذشته تقریبا اصلا وجود نداشته اند. حدود ۷۰ درصد از مردان در پست های مدیریتی در رسانه های چاپی و بخش ارتباطات شرکت ها حضور دارند.

nka, rsh (Hodali)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%DB%8C%D8%B4%D8%AA%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%81%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%B2%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86/a-45874805?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading