بازتاب نیوز

نهادهای جامعه‌ مدنی: قرارداد مس بلخاب و طلای بدخشان لغو شود

٢١ ميزان ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: نهادهای جامعه‌ی مدنی با برگزاری یک گردهم‌آیی در کابل، می‌گویند که قرارداد مس «بلخاب» و طلای «بدخشان» در اثر فشار امریکا و انگلستان امضا شده و رییس جمهور غنی با این کار، در پی استفاده‌ی سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری آینده است.

این نهادها با راه‌اندازی یک گردهم‌آیی به روز شنبه بیست‌ویکم میزان در کابل، خواستار لغو این قراردها شدند.

سیداکرام افضلی رییس دیده‌بان شفافیت افغانستان گفت که اگر حکومت در برابر فشارهای کشورهای دیگر ناتوان است، مردم اما ناتوان نیستند و می‌توانند از حقوق‌شان دفاع کنند. او تأکید کرد که حکومت باید در زمینه‌ی قرارداد مس «بلخاب» و طلای «بدخشان» تجدید نظر کند.

وضع محدودیت در نقش وزارت معادن، ایجاد صندوق عواید معادن، تشکیل اداره‌ی مستقل و غیرسیاسی متشکل از حقوق‌دانان و افراد متخصص از خواسته‌های این نهادها از حکومت بود.

گل‌احمد مددزی معاون اتحادیه‌ی حقوق‌دانان افغانستان در این زمینه گفت که حکومت در عقد قراردادهای معادن زیر تأثیر قدرت‌های بین‌المللی قرار گرفته و این فشارها را بر مردم تحمیل می‌کند.

وی خاطرنشان کرد که در امضای قرارداد مس بلخاب و طلای بدخشان قانون اساسی افغانستان به گونه‌ی آشکار نقش شده است. او تأکید کرد که رهبران حکومت «معتاد قدرت» شده‌اند و هیچ‌گونه توجهی در راستای حفظ منافع ملی ندارند.

این درحالی‌ست که به تاریخ ۱۴ میزان، وزارت معادن اعلام کرد که قرارداد مس بلخاب و طلای بدخشان از سوی مسوولان این وزارت با شرکت‌های «افغان ترکیش مایننگ» و «افغان گولد ایند منرالز » در امریکا امضا شد.

موقف وزارت معادن

با این حال عبدالقدیر مطفی سخنگوی وزارت معادن به ۸صبح گفت که حکومت افغانستان در تلاش زمینه‌سازی برای سرمایه‌گذاری و ایجاد شغل است. او گفته‌های نهادهای جامعه مدنی را کاملاً بی‌اساس دانست و تأکید کرد که سکتور صنایع استخراجی افغانستان پرظرفیت است و برای استفاده مؤثر از منابع طبیعی برنامه‌های مشخص دارد.

سخنگوی وزارت معادن بیان کرد که سرمایه‌گذاری در سکتور صنایع استخراجی یک نیاز است و هدف اساسی وزارت معادن ایجاد شغل و استفاده مؤثر از این منابع است و این قراردادها صرفاً به خاطر استخراج معادن بوده و افغانستان از آن درآمد به دست می‌آورد.

خصوصی‌سازی جنگ منطقی نیست

هم‌چنان رییس مؤسسه‌ی دیده‌بان شفافیت افغانستان از خصوصی‌سازی جنگ افغانستان ابراز نگرانی کرد و گفت که هیچ منطقی، خصوصی‌سازی جنگ در افغانستان را قبول ندارد. آقای افضلی تأکید کرد که شرکت‌های خصوصی در تأمین امنیت ضعیف‌اند و این طرح در افغانستان عملی نیست.

عزیز رفیعی رییس جامعه مدنی افغانستان نیز گفت که خصوصی‌سازی جنگ برای آینده‌ی معادن افغانستان زیان‌بار است. او گفت که حکومت باید برای حفظ سرمایه‌های ملی برخورد مسوولانه داشته باشد. او بیان کرد: «هم‌زمان شدن قراردادهای طلای بدخشان و مس بلخاب با انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری، یک پدیده پلان شده و خطرناک است.»

چندی پیش رییس شرکت امنیتی بلک‌واتر گفته بود که امریکا قصد دارد تا مسوولیت جنگ افغانستان را به این شرکت بسپارد. رییس این شرکت گفته بود که در صورت سپردن این مسوولیت، معادن افغانستان نیز باید به آنان داده شود.

لینک اصلی: https://8am.af/civil-society-institutions-balkhab-copper-contract-and-badakhshan-gold-will-be-canceled/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading