بازتاب نیوز

گردهمایی انتخاباتی یک کاندیدای زن هدف سوءقصد قرار گرفت: ١۴ کشته

٢١ ميزان ١٣٩٧ رادیو بین المللی فرانسه

این رویداد هراس‌افگنانه حوالی ساعت ٢بعد از ظهر روز شنبه شنبه ٢١ میزان/١٣ اکتبر در منطقه رستاق ولایت تخار در شمال افغانستان رخ داد.

خلیل اسیر، سخنگوی پلیس تخار در گفتگو با رادیو بین‌المللی فرانسه گفت که این رویداد درپی منفجر شدن یک بمب که در یک موتورسیکلت جاسازی شده بود، رخ داده است.

به گفته سخنگوی پلیس تخار، در کنار غیرنظامیانی که در این گردهمایی انتخاباتی حضور داشتند، این انفجار از نظامیانی که برای تامین امنیت این گردهمایی جمع شده بودند نیز قربانی گرفته است.

افزون به این، محمد جواد هجری، سخنگوی والی تخار تایید می‌کند که این انفجار، کارزار انتخاباتی بانو "نظیفه یوسفی بیک" از نامزدان مستقل انتخابات پارلمانی افغانستان را هدف قرار داده است.

پلیس ولایت تخار تاکید می‌کند که آمار تلفات این رویداد، نهایی نیست و احتمال افزایش تلفات وجود دارد. به گفته مقام‌های پلیس این ولایت، در کنار آمبولاس، برای انتقال زخمی‌هایی که وضعیت بهداشتی‌شان وخیم است، چرخ‌بال‌ها نیز به محل رویداد فرستاده شده است.

در پانزده روز گذشته که روند مبارزات انتخابات پارلمانی افغانستان به گونه رسمی آغاز شده است، این سومین حمله هراس‌افگنانه است که گردهمایی‌های نامزدان انتخابات را هدف قرار می‌دهد.

در نخستین روزهای مبارزات انتخاباتی، گروه داعش گردهمایی انتخاباتی عبدالناصر مهمند در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان را هدف قرار داد که در آن ١۴ تن کشته شدند و بیش از ۴٠ تن دیگر زخمی گردیدند.

چهار روز پیش نیز در حمله دیگر که از سوی گروه طالبان به دفتر انتخاباتی صالح محمد اچکزی در ولایت هلمند در جنوب افغانستان راه اندازی شد افزون به این نامزد انتخابات پارلمانی، ٩ تن دیگر کشته شدند.

هرچند تاکنون، هیچ گروهی مسوولیت این حمله را به دوش نگرفته است، اما هدف قرار دادن کارزارهای انتخاباتی درحالی افزایش یافته است که طالبان، چند روز پیش در فراخوانی هشدارآمیز از تمامی جنگجویانش خواسته بود تا برای جلوگیری از برگزاری انتخابات پارلمانی پیش‌رو، تلاش کنند.

هرچند نهادهای امنیتی افغانستان از تامین امنیت در روز انتخابات اطمینان داده اند، اما حمله‌های هراس‌افگنانه پسین بر گردهمایی‌های انتخاباتی، احتمال برگزاری یک انتخابات همه‌شمول در بیشتر نقاط افغانستان را کم‌رنگ ساخته است.

بربنیاد برخی گزارش‌ها و نیز گفته‌های مقام‌های حکومتی، بیش از پنجاه درصد خاک افغانستان یا در اداره طالبان اند و یا طالبان حضور پررنگی در این مناطق دارند.

مساله‌ای که سبب خواهد شد تا انتخابات پارلمانی افغانستان در این مناطق برگزار نشود.

لینک اصلی: http://fa.rfi.fr/%DB%8C%DA%A9-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D9%87%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D9%87%D8%AF%D9%81-%D8%B3%D9%88%D8%A1%D9%82%D8%B5%D8%AF-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA-%D9%A1%DB%B4-%DA%A9%D8%B4%D8%AA%D9%87-20181013/%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو بین المللی فرانسه

آخرین خبر ها:

Loading