بازتاب نیوز

امریکا در مصالحه با طالبان عجله نکند

٢١ ميزان ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

آقای زلمی خلیل‌زاد که در نخستین سفر خود به منطقه و بعد از دیدار با مقام‌های افغانستان و پاکستان به عربستان سعودی و قطر سفر کرده بود، علاوه بر دیدار با ولی‌عهد پادشاه عربستان و مقام‌های قطری با نماینده‌گان طالبان نیز دیدار و گفت‌وگو کرده است. این دیدار دومین دیدار یک مقام ارشد امریکایی با نماینده‌گان طالبان در قطر بوده است. پیش از این آلیس ویلز، معاون وزیر خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی نیز با طالبان دیدار کرده بود.

برخی منابع تأکید می‌کنند که دیدار خلیل‌زاد با نماینده‌گان طالبان به هدف «فراهم‌سازی زمینه‌ی مذاکرات» میان طالبان و دولت افغانستان صورت می‌گیرد و نقش امریکا در این راستا صرف تشویق طالبان به گفت‌وگو با دولت افغانستان است. اما از آن‌جایی که پس از ۱۷ سال جنگ در افغانستان، طالبان حاضر شده‌اند با نماینده‌گان امریکا در ظرف تنها سه ماه دوبار به طور مستقیم دیدار کنند، شاید ناشی از این باشد که این گروه با این کار بیشتر از هر چیزی در پی کسب مشروعیت و استفاده ابزاری از این دیدار‌ها است.

چنان‌که در دیدار با زلمی خلیل‌زاد نیز بدون‌ هیچ‌گونه وعده‌ای مبنی بر شروع مذاکرات با دولت افغانستان، نماینده‌گان طالبان  یک‌بار دیگر خواهان حذف نام‌های رهبران‌شان از لیست سیاه سازمان ملل متحد شده‌‌اند. این در حالی است که با وجود چنین درخواستی، هیچ نشانه‌ی آشکاری وجود ندارد که این گروه دست از جنگ بکشد و به صورت واقعی وارد مذاکره با دولت افغانستان شود.

از آن جمله همین هفته‌ی گذشته بود که طالبان انتخابات پارلمانی را «هدف نظامی» اعلام کردند و از مردم خواستند که در انتخابات شرکت نکنند. علاوه بر آن حملات تروریستی این گروه در نقاط مختلف کشور جریان دارد و به ویژه غیرنظامیان در اکثر این رویدادها بیشترین قربانی را می‌دهند. چنان‌که روز گذشته نیز در پی انفجار یک بمب در مراسم کمپاین انتخاباتی یک بانو در ولسوالی رستاق ولایت تخار، بیشتر از ده‌ تن جان باختند و بیشتر از بیست تن دیگر زخمی شدند.

شکی نیست که امریکا به عنوان یکی از بازیگران عمده و اصلی جنگ جاری در افغانستان، حق دارد که با نماینده‌گان طالبان دیدار و گفت‌وگوی مستقیم داشته باشد، اما اگر در نتیجه‌ی این مذاکرات هیچ تغییری در رفتار طالبان ایجاد نگردد، تداوم این گفت‌وگوها سودی ندارد. امریکا باید در گفت‌وگو با نماینده‌گان طالبان، این نکته را تصریح کند که گفت‌وگو و جنگ به صورت هم‌زمان امکان ایجاد اعتماد را فراهم نمی‌کند. اگر طالبان خواهان ادامه این گفت‌وگوها هستند، باید برای اعتمادسازی بیشتر دست از فعالیت‌های تروریستی بردارند و غیرنظامیان را هدف قرار ندهند.

از سوی دیگر، اگر هدف طالبان از گفت‌وگو با مقام‌های امریکایی تنها حذف نام‌های رهبران‌شان از لیست سیاه باشد، هیچ امیدی وجود نخواهد داشت که آن‌ها حاضر به مذاکره با دولت افغانستان شوند. حذف نام رهبران طالبان از لیست سیاه، یک‌بار دیگر توانایی‌های عملیاتی این گروه را افزایش خواهد داد و زمینه را برای کشتار بیشتر مساعد خواهد کرد. امریکایی‌ها باید در رابطه به این مساله با حساسیت عمل کنند. حذف نام رهبران طالبان از لیست سیاه سازمان ملل متحد در شرایطی که طالبان هنوز بر طبل جنگ می‌کوبند و هر روز سربازان و مردم افغانستان را سلاخی می‌کنند، چیزی جز امتیازدهی به این گروه نیست.

از جانب دیگر، امریکا باید در رابطه به مذاکره با طالبان نباید از عجله کار بگیرد. شکی نیست که در تمام ساختار حکومت ترامپ یک نوع شتاب‌زده‌گی برای پایان دادن به منازعه افغانستان وجود دارد. حتا خود رییس جمهور ترامپ نیز از کندی پیش‌رفت‌ها در افغانستان ناراضی است. اما عجله در این روند، ممکن است باعث گردد تا برخی از پیچیده‌گی‌های اصلی این منازعه از نظر بیافتد. به عنوان نمونه شاید این عجله سبب شود تا برخی از شریکان منطقه‌ای این جنگ، همکاری لازم و صادقانه نکنند و مذاکره با طالبان به جای تأمین صلح، به پیچیده‌تر شدن این منازعه منجر شود.

لینک اصلی: https://8am.af/america-does-not-hurry-to-compromise-with-the-taliban/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading