بازتاب نیوز

قراردادهای غیرقانونی طلای بدخشان و مس بلخاب لغو شود/ خصوصی‌سازی جنگ افغانستان قابل قبول نیست

٢٢ ميزان ١٣٩٧ خبرگزاری صنا

خبرگزاری صنا

خبرگزاری صنا - آخرین اخبار افغانستان و جهان

شماری از نهادهای مدنی اظهار داشتند که حکومت افغانستان باید فورا قراردادهای غیرقانونی طلای بدخشان و مس بلخاب را که به تاریخ ۱۳ میزان سال جاری در واشنگتن به امضا رسیده است لغو کرده و کسانی را که قانون معادن را نقض کردند به مردم افغانستان افشا و به نهادهای عدلی و قضایی معرفی نماید.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ به تعداد ۲۰۰ نهاد مدنی امروز (شنبه) در یک گردهمایی در کابل اعلام کردند که حکومت افغانستان باید فورا قراردادهای غیرقانونی طلای بدخشان و مس بلخاب را که به تاریخ ۱۳ میزان سال جاری در واشنگتن به امضا رسیده است لغو کرده و کسانی را که قانون معادن را نقض کردند به مردم افغانستان افشا و به نهادهای عدلی و قضایی معرفی نماید.

این نهاد ها با تأکید به لغو قراردادهای طلای بدخشان و مس بلخاب، می گویند که اعلامیه شورای امنیت ملی افغانستان که خصوصی سازی جنگ رد کرده است قابل قدر است. اما مباحثی که در جامعه جهانی و حکومت افغانستان برای تمویل جنگ از منابع طبیعی افغانستان در جریان است قابل قبول نبوده و حکومت افغانستان باید به صورت واضح برای مردم افغانستان تعهد بسپارد که هیچ گاه وارد چنین گفتگوها نخواهد شد.

آنان با بیان اینکه جامعه جهانی باید سهم خود را در جنگ علیه تروریزم مسوولانه ادا کنند، اظهار داشتند که مردم افغانستان صدها هزار شهید و زخمی در جنگ جاری داده است. این جنگ زیر ساخت های انکشافی را از بین برده و مانع توسعه بشری و اقتصادی کشور شده است. ملت افغانستان بیشترین هزینه های بشری و اقتصادی را همچون یک ملت در این جنگ داده است. این بی انصافی است که خانواده جامعه بین المللی فداکاری های ملت بزرگ افغانستان را کافی ندانسته و توقع دارند که هزینه های این جنگ را نیز افغان ها بپردازند.

این نهاد ها می افزایند که عقد قراردادهای بزرگ غیرقانونی طلای بدخشان و مس بلخاب در چهار چوب پیمان میان افغانستان و آمریکا (US-Afghan Compact) انجام شده است. تحت فشارهای بین المللی، حکومت افغانستان قانون معادن را نقض کرده و این قراردادها را به امضا رسانده است. ما در حالیکه از حکومت افغانستان میخواهیم که طبق قانون اساسی از منافع مردم افغانستان دفاع کرده و از جامعه جهانی بالاخص دولت آمریکا میخواهیم تا بر دولت افغانستان برای عقد قراردادهای معادن فشار نیاورد.

نهادهای مدنی تصریح کردند که شرایط امنیتی در بدخشان و سرپل، جایی که این دو قرارداد عملی خواهند شد به شدت ناامن است و وضعیت امنیتی افغانستان به طور کلی آماده عقد چنین قراردادها نیست. حکومت افغانستان نباید تا زمانی که ناامنی مشکل جدی در محل استخراج معادن است آنرا به قرارداد بدهد. برای تامین امنیت معادن نباید از ملیشه های محلی و یا شرکت های خصوصی امنیتی استفاده شود. هر گونه توافق روی تامین امنیت نقاط معدنی باید نشر شود.

به گفته این نهاد ها، وزارت معادن و پترولیم ثابت ساخته است که نمیتواند قراردادهای کوچک معادن را مدیریت کند؛ در دوران حکومت وحدت ملی یک قرارداد نمک رسوبی به امضا رسیده است و در اثر نبود ظرفیت، امانتداری و رهبری این قرارداد نمک به صورت یک جانبه از طرف حکومت بعد از چند ماه لغو شده است. همه شواهد مبین آن است که وزارت معادن و حکومت افغانستان نمیتواند این قراردادهای بزرگ را مدیریت کند.

نهادهای مدنی می گویند که حکومت افغانستان و وزارت معادن باید به مردم افغانستان و جامعه مدنی ثابت کند که میتواند قراردادهای کوچک و متوسط را به صورت شفاف و طوری که تضمین کننده منافع مردم افغانستان باشد مدیریت کند. سپس مردم افغانستان اجازه عقد قراردادهای بزرگ را به حکومت خواهند داد.

نهادهای مدنی می افزایند که به منظور استفاده از عواید معادن برای انکشاف کشور ضروری است صندوق ملی عواید معادن افغانستان ایجاد شود.

قرارداد استخراج معادن طلای بدخشان و مس بلخاب سرپل امضا شد

قراردادهای غیرقانونی طلای بدخشان و مس بلخاب لغو شود/ خصوصی‌سازی جنگ افغانستان قابل قبول نیست

لینک اصلی: http://sana.af/%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C/%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%BA%DB%8C%D8%B1%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86%DB%8C-%D8%B7%D9%84%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%AF%D8%AE%D8%B4%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D9%85%D8%B3/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری صنا

آخرین خبر ها:

Loading