بازتاب نیوز

داکتر عبدالله : مبارزه عليه هراس‌افگني نيازمند تلاش مشترک کشورهاي منطقه است

٢٢ ميزان ١٣٩٧ روزنامه آرمان ملی

 

داکترعبدالله عبدالله، رييس اجرايي حکومت وحدت ملي در نشست سران سازمان همکاري شانگ‌هاي که روز جمعه (21 ميزان) در شهر دوشنبه پايتخت تاجيکستان برگزار شد، بر مبارزه مشترک عليه هراس‌افگني تأکيد کرده و گفت که افغانستان از اين ناحيه در منطقه با بزرگ‌ترين چالش روبه‌رو است.

آقاي عبدالله از کشورهاي منطقه خواست، تا با افغانستان به گونه‌ي  مشترک عليه اين پديده مبارزه کنند.

رييس اجرايي کشور در اين نشست هم‌چنان گفت که افغانستان به‌عنوان کشوري که در خط اول اين نبرد قرار دارد، بيش‌ترين دشواري جنگ در برابر دهشت‌افکني و افراط‌‌گرايي را متحمل شده است.

به گفته او، دهشت‌افکني‌ با افراط‌گرايي و حرکت‌هاي جدايي‌طلب گره خورده و اين يکي از عمده‌ترين چالش‌هايي است که افغانستان در منطقه به آن روبه‌رو است.

آقاي عبدالله گفت: “ما با تمام ملت‌هايي که در اين قضيه دخيل‌اند به‌ويژه با پاکستان از نزديک کار مي‌کنيم تا زيرساختارها و محل تنفس و رشد اين جريان‌ها را که زمينه‌ي کمک مالي، استخدام، تربيه فکري-ايدلوژيک،‌ آموزش، فراهم‌آوري نيروي بشري و لوژستيک را براي آنان جهت بي‌ثبات‌سازي کليت منطقه فراهم مي‌سازند از ميان برداريم. تعداد تلفات و زخمي‌ها در افغانستان شاهد اين قضيه‌اند.”

او، از کشورهاي منطقه خواست تا عليه گروه‌هاي دهشت‌افکن با افغانستان همکاري کنند. آقاي عبدالله گفت که جنگ عليه دهشت‌افکني، افراط‌گرايي و جدايي‌طلبي نيازمند تلاش مشترک و همکاري و هم‌آهنگي نزديک ميان کشورهاي منطقه است.

عبدالله گفت که حکومت افغانستان گروه تروريستي داعش را به عنوان يک تهديد جدي مي‌شناسد و با استفاده از تمام امکانات، تلاش دارد، تا با اين گروه مبارزه کند.

او تاکيد کرد که بيش‌ترين افراد جذب شده‌ توسط داعش، شهروندان خارجي هستند و به صورت فرصت طلبانه در تعامل و اتحاد با ديگر گروه‌هاي تروريستي به شمول طالبان عمل مي‌کنند.

رييس اجرايي گفت: “قاچاق مواد مخدر به عنوان شاه‌رگ حيات براي اکثر گروه‌هاي تروريستي در افغانستان عمل مي‌کند. ما با تمام ملت‌هايي که در اين قضيه دخيل‌اند به ويژه با پاکستان از نزديک کار مي‌کنيم تا زيرساختارها و محل تنفس و رشد اين جريان‌ها را از ميان برداريم.”

عبدالله عبدالله از تلاش‌هاي صلح حکومت نيز يادآوري کرد و گفت که کابل به تلاش‌هايش براي پيش‌برد روند گفت‌وگوهاي صلح ادامه مي‌دهد.

رييس اجرايي حکومت وحدت ملي تصريح کرد که افغانستان پل زميني طبيعي ارتباط ميان سازمان همکاري شانگ‌هاي و مناطق اطراف و حاشيه‌ي آن به شمار مي‌رود و “تلاش مي‌کنيم کشور خود را به چهار راه پيوند ميان مردم، کالا‌ها، خدمات، ارتباط، همکاري‌ها‌ و ديدگاه‌ها در منطقه تبديل نماييم.”

رييس اجرايي کشور در حاشيه نشست سران سازمان همکاري شانگ‌هاي با مقام‌هاي بلندپايه‌ ايران، قزاقستان، بيلاروس و هند ديدار کرده است.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/14319

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading