بازتاب نیوز

به زنان روستایی درباره انتخابات آگهی دهی نشده‌است

٢٢ ميزان ١٣٩٧ پایگاه خبری پیام آفتاب

مراسمی برای مبارزات انتخاباتی فوزیه حمیدی در ولسوالی دهدادی با حضور شماری از زنان و فعالان حقوق زن راه اندازی شده‌است که پیرامون مشارکت زنان بحث گردید.

شماری از فعالان حقوق زن و آموزگاران که در این مراسم اشتراک کرده‌اند، تأکید می‌کنند باید برای زنان سهم تأثیر گذار و مشارکت درست سیاسی از سوی حکومت داده شود.

اکثر زنان در روستاها از حق رآی شان محروم هستند

مدینه مهرنیا یکی از فعالان حقوق زن در ولایت بلخ می‌گوید زنان نیمی از پیکر اجتماع است و باید در انتخابات آینده مجلس نماینده گان نقش عظیم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه رآی زنان سرنوشت ساز است و در پروسه‌های ملی مانند انتخابات اشتراک کنند، افزود: «انتخاب نماینده گان لایق و شایسته می‌تواند برای رشد و پیشرفت زنان مؤثر واقع شود.»

نامبرده تصریح کرد: «اکثر زنان که در روستاها و مناطق دور افتاده زنده گی می‌کنند از حق رآی شان محروم هستند و مجبور و مکلف می‌باشند تا مطابق میل مردان خانواده به نامزدان رآی دهند.»

ظرفیه قاری زاده یکی از جوانان ولسوالی دهدای ولایت بلخ است که می‌گوید بدون حضور زنان در انتخابات، شفافیت و عادلانه بودن این پروسه زیر سؤال می‌رود.

وی که خودش کارت رآی دهی گرفته‌است، گفت: «من خود کارت گرفته‌ام و در روز انتخابات به مراکز رآی دهی می‌روم و مطابق میل خود به کاندیدای مورد نظر رآی می‌دهم.»

استاد پشتون شراره فعال حقوق زن در ولایت بلخ تأکید می‌کند که تاهنوز هم متأسفانه سیستم مرد سالاری در اجتماع افغانستان باقی است و زنان باید براساس خواست مردان رآی بدهند.

وی بر بیداری و هوشیاری زنان افغان تأکید می‌کرده، گفت: «باید از منابر، مساجد و توسط رسانه‌ها پیرامون حق رآی زنان آگهی دهی صورت گیرد تا آنان صاحب رآی شان شوند.»

برای زنان در روستاها آگهی دهی انتخاباتی نشده‌است

فوزیه حمیدی یکی از نامزدان انتخابات مجلس نماینده گان از ولایت بلخ می‌گوید که اکثر زنان در روستاها منتظر هدایت شوهران یا بزرگان خانواده هستند تا به کدام نامزد رآی بدهند.

وی با بیان این مطلب که باید آگهی دهی پیرامون حق رآی صورت بیگیرد، افزود: «کمیسیون مستقل انتخابات به گونه درست و گسترده آگهی دهی انتخاباتی را برای زنان روستانشین انجام نداده‌است.»

بانو حمیدی از همهٔ زنان اعم از شهر و روستا می‌خواهد که در پروسه‌های بزرگ ملی مانند انتخابات اشتراک کرده و به هر نامزدی که علاقه داشته باشند، رآی بدهند.

قابل ذکر است که انتخابات مجلس نماینده گان تا یک هفتهٔ دیگر در سراسر کشور بشمول ولایت بلخ برگزار می‌شود که در این پروسه ۲۵۰۰ نفر ثبت نام کرده که از آنجمله بیش از ۴۰۰ نفر شان زنان هستند.

-سید حبیب‌الله نجفی زاده / خبرنگار خبرگزاری پیام آفتاب در شمال افغانستان (مزارشریف)

لینک اصلی: http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/84928/%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D8%A2%DA%AF%D9%87%DB%8C-%D8%AF%D9%87%DB%8C-%D9%86%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پایگاه خبری پیام آفتاب

آخرین خبر ها:

Loading