بازتاب نیوز

کمیسیون انتخابات: انتخابات بدون هیچ‌گونه تاخیر برگزار می‌شود

٢٢ ميزان ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

سخن‌گوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که این نهاد تحت فشار هیچ‌فردی قرار نخواهد گرفت و انتخابات پارلمانی پیش‌رو هم در زمان معین آن برگزار خواهد شد.

سید حفیظ الله هاشمی، امروز یک‌شنبه(۲۲میزان) طی یک نشست خبری در کابل گفت، انتخابات پارلمانی تا شش روز دیگر بدون هیچ تاخیری برگزار خواهد شد. او تاکید کرد که کمیسیون مستقل انتخابات با تمام توان تلاش‌ خواهد کرد، جلوِ تقلب و فساد را در روند انتخابات بگیرد.

سخن‌گوی کمیسیون انتخابات گفت:” مداخله هیچ‌کسی در پروسه انتخابات قابل قبول نیست. تحت تاثیر و فشار هیچ‌کسی نخواهیم رفت. از مدیریت انتخابات به مردم اطمینان کامل می‌دهیم و با تمام صداقت این پروسه ملی را به اتمام خواهیم رساند.”

او همچنین گفت که تاکنون دست‌کم ۱۰۷ نهاد برای نظارت از روند انتخابات ثبت نام کرده‌اند و در مجموع ۲۳۴۵۱۴ اعتبارنامه کمیسیون انتخابات را دریافت کرده‌اند و تنها ۱۹ تن از میان این افراد، ناظران بین‌المللی هستند. آقای هاشمی خاطرنشان ساخت:”افراد یا جریان‌هایی که تاکنون کارت نظارت دریافت نکرده‌اند، تا فردا مهلت دارند که به دفتر کمیسیون انتخابات مراجعه کنند.”

سخن‌گوی کمیسیون انتخابات همچنان تاکید کرد که تامین امنیت انتخابات، از وظایف حکومت است و نیروهای امنیتی باید مسئولانه به وظایف‌شان رسیدگی کنند. او گفت، باید به مردم افغانستان از بابت برگزار شدن انتخابات در فضای امن اطمینان داده شود.

هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت:”شایعاتی به نشر رسیده که هنوز هم روند ثبت نام رای‌دهندگان جریان دارد، اما این موضوع جنبه حقیقی ندارد و ما آن را رد می‌کنیم.”

سخن‌گوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت که کارزارهای انتخاباتی نامزدان، تا تاریخ بیست و پنجم میزان ادامه می‌يابد و بعد از آن، روند گزارش‌دهی در مورد مصارف نامزدان آغاز می‌شود. او تاکید کرد، پول‌هایی که در کارزارهای انتخاباتی به مصرف رسیده است، تحت ارزیابی قرار دارد و با افرادی که از حد تعیین شده بیشتر مصرف کرده‌اند، برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

هم‌چنان او گزارش‌ها مبنی بر جعلی بودن دستگاه‌های انگشت‌نگاری خریداری شده را به شدت رد کرد و گفت که این دستگاه‌ها قادر اند، تصویر و انگشت شخص رای دهنده را شناسایی نموده و از تقلب جلوگیری کنند.

آقای هاشمی گفت:”این دستگاه ممکن است در صورت آفلاین بودن توان شناسایی انگشتی که دو دفعه رای داده را نداشته باشد، اما وقتی که همین معلومات به سرور اصلی انتقاد پیدا کند سیستم دو انگشت از یک شخص را قبول نکرده و رد می‌کند، هم‌زمان چهره شخص را نیز شناسایی خواهد کرد.”

آقای هاشمی گفت که رئیس جمهور با صدور فرمان جدیدی خواستار عدم مداخله مقامات دولتی در امور انتخابات شده است.

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت که مواد حساس انتخاباتی به ۳۳ ولایت افغانستان منتقل گردیده و روند انتقال آن از مراکز به ولسوالی‌ها تا روز جمعه آینده به اتمام می‌رسد.

او همچنین گفت که ۵۱۰۰ مرکز رای‌دهی در روز انتخابات فعال خواهد بود و تنها در یازده ولسوالی انتخابات برگزار نخواهد شد.

قرار است انتخابات پارلمانی افغانستان به تاریخ بیست و هشتم ماه جاری برگزار گردد. بیش از ۲۵۰۰ نامزد در انتخابات پارلمانی پیش‌رو، برای احراز ۲۵۰ کرسی در مجلس نمایندگان، با هم به رقابت می‌پردازند.

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/1397/07/22/2918/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading