بازتاب نیوز

کمیسیون مستقل انتخابات آمار نخستین رای دهنده‌گان انتخابات پارلمانی 28 میزان را اعلام کرد

٢٩ ميزان ١٣٩٧ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

رهبری کمیسیون مستقل انتخابات حوالی یازده شب، ۲۸ میزان ۱۳۹۷، ضمن اتحاف دعا به روح شهدای امروز (راه آزادی) برای مجروحین شفای عاجل استدعا نموده از اشتراک میلیونی و حمایت مردم در روند انتخابات قدردانی نمود. رهبری کمیسیون طی کنفرانس مطبوعاتی با اعلام آمار نخستین رای دهنده‌گان در انتخابات پارلمانی گفت که تا اکنون بیش از سه میلیون تن در این انتخابات رای داده اند.

داکتر عبدالبدیع صیاد رییس کمیسیون مستقل انتخابات گفت که بیشتر رای دهنده‌گان در ولایت های کابل، هرات، دایکندی، ننگرهار و کمترین ارقام از ارزرگان بوده است. آقای صیاد افزود، در ولایت جوزجان ۵۳ فیصد اشتراک کنندگان را زنان تشکیل میدهد و کمترین اشتراک طبقه اناث در زابل (۹٪) است.
رئیس کمیسیون علاوه کرد که در کابل بیش از یک میلیون رای دهنده ثبت شده است و این در حالیست که ۴۵ مرکز در این ولایت بنابر مشکلات تخنیکی تا اکنون، بسته مانده اند که قرار است فردا به پای صندوق های رأی بروند.

آقای صیاد همچنین اضافه نمود که از میان بیش از ۴۹۰۰ مرکز در سراسر کشور، ارقام ۲۵۳ مرکز آن بنابر مشکلات ارتباطی گزارش نشده و ۴۰۱ مرکز دیگر آن نسبت به مشکلات تخنیکی و یا هم تهدیدات امنیتی بسته مانده است که فردا در این مراکز، روند رای دهی آغاز خواهد شد.

رییس کمیسیون در پاسخ به پرسش های خبرنگاران، انتخابات پارلمانی سال روان را با وجود مشکلات و تهدید های امنیتی مؤفقانه اعلام نمود و تصریح کرد که یوناما نیز با نشر اعلامیه ‌ی نسبت به این پروسه ملی افغانستان خوشبینی کرده است. به گفته آقای صیاد در صورت مواصلت گزارش ارقام مراکز باقی مانده و آغاز روند رای دهی مراکز بسته، ارقام رای دهنده‌گان انتخابات امسال تا مرز بیش از 5 میلیون، افزایش خواهد یافت.

لینک اصلی: http://iec.org.af/fa/2012-06-23-06-11-53/pressr-fa/1381-eday-press3-20181020-fa

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading