بازتاب نیوز

امریکا و پاکستان بر تأمین صلح در افغانستان به تفاهم رسیده اند

٤ عقرب ١٣٩٧ پاسبانان

کابل- افغانستان (گ.ر.پ):

خبرنگار: سید مجتبا سادات

سر انجام ملا غنی برادر، معاون ملا محمد عمر رهبر پیشین گروه طالبان از بند پاکستان آزاد شد. رسانه های پاکستانی گزارش کردند که این مقام پیشین طالبان پس از تفاهم میان اسلام آباد و واشنگتن آزاد شده است. اکنون وزارت خارجه ی پاکستان اعلام کرده است که تأمین صلح در افغانستان یکی از موارد مهم برای پاکستان است. داکتر محمد فیصل در نشست خبریی گفته است: «امریکا و پاکستان به همکاری مشترک شان به منظور تأمین صلح در افغانستان متعهد هستند. صلح در افغانستان برای پاکستان و جامعه ی جهانی مهم است، زیرا امنیت و ثبات پایدار در این کشور منتج به نابود سازی لانه های هراس افگنی در پاکستان می شود.»

طالبان یک روز پیش اعلام کردند که ملا غنی برادر پس از تفاهم هیأت امریکا با رهبری طالبان در قطر آزاد شده است. ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در خبرنامه ی نگاشته است: «ما تأیید می کنیم که دو مقام بلند پایه ی طالبان مشمول ملا غنی برادر، معاون پیشین ملا عمر از زندان پاکستان آزاد شده است و این مورد بخشی از تفاهم دو جانبه ی طالبان با امریکا است.»

با این همه دبیر کُل ناتو به گونه ی غیر مستقیم از گفت وگوهای رو در روی واشنگتن با طالبان ستایش کرده است. ینز ستولتنبرگ که در نشست خبریی حضور یافته بود گفته است: «گفت و گوهای رو در رو میان طالبان و حکومت امریکا بسیار ارزشمند است. بدون تردید این گفت و گوها به هماهنگی کابل انجام می شود، ما باید برای طالبان پیام واضحی بفرستیم که ناتو و امریکا هرگز خواهان ادامه ی نبرد نیست و این گفت و گوها پیام واضح به مخالفان سیاسی حکومت وحدت ملی است. ناتو از هر گونه اقدامی که منجر به راه حل صلح آمیز و پایان خشونت ها از راه سیاسی در افغانستان شود پشتیبانی می کند.»

این در حالیست که هفته ی پیش زلمی خلیلزاد نماینده ی ویژه وزارت خارجه ی امریکا برای صلح افغانستان با مقام های پاکستانی دیداری داشته است. گزارش های تأیید نا شده می رساند که رهایی ملا غنی برادر نیز ناشی از توافق مقام های پاکستانی با آقای خلیلزاد بوده است، اما خبرنامه ی طالبان این ادعا را رد می کند.

The post امریکا و پاکستان بر تأمین صلح در افغانستان به تفاهم رسیده اند appeared first on Pasbanan.

لینک اصلی: http://pasbanan.com/dr/the-us-and-pakistan-have-come-to-an-agreement-with-peace-building-in-afghanistan/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پاسبانان

آخرین خبر ها:

Loading