بازتاب نیوز

خوشبینی ها از افزایش چشمگیر حضور بانوان در انتخابات مجلس نماینده گان

٤ عقرب ١٣٩٧ پاسبانان

کابل- افغانستان (گ.ر.پ):

خبرنگار: مرتضا حیدری

بر بنیاد آمارهای ارایه شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، در انتخابات 1397 مجلس نماینده گان سه میلیون و هشتصد و بیست و پنج هزار رأی دهنده اشتراک کرده بود. مسؤولان این اداره می گویند که دست کم 33 در صد رأی دهنده ها را بانوان شکل میداد. عزیز ابراهیمی عضو کمیته ی رسانه های کمیسیون مستقل انتخابات در گفت و گو با گروه رسانه یی پاسبانان می گوید: «در انتخابات بیست و هشتم میزان سه میلیون و هشتصد و بیست و پنج هزار شهروند کشور در 32 ولایت افغانستان به پای صندوق های رأی رفتند که 67 در صد رأی دهنده گان را مردان و 33 در صد دیگر را بانوان شکل میداد.»

رسانه های خارجی نگاشته اند که حضور این رقم درشت بانوان در انتخابات مجلس نماینده گان رکورد شکنی بوده است، این رسانه ها همچنان نگاشته اند که به گونه ی مثال 52 در صد بانوان به پای صندوق های رأی رفته اند. وزارت امور داخله ی کشور نیز حضور بانوان در مراکز رأی دهی را بی پیشینه میداند. نجیب دانش سخنگوی وزارت امور داخله به پاسبانان گفت: «حضور بانوان در مراکز رآی دهی به گونه ی گسترده نشان می دهد که افغانستان یک گام دیگر به سوی نهادینه شدن مردم سالاری نزدیک شده است و حضور بی شمار بانوان در این انتخابات نشان داد که هراس افگنان  نمی تواند اراده ی مردم این سر زمین را به آزمون بگیرند.»

ظاهرن یکی از دلایل کلیدی حضور گسترده ی شهروندان و بانوان در انتخابات بیست و هشتم میزان سال جاری استفاده از رسانه ها بوده است. فیروز بشری سرپرست مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت، می گوید: «انتخابات مجلس نماینده گان سال ۱۳۹۷ فرصت خوبی برای شکست دادن اندیشه های افراط گرایی است. همان گونه که حضور بانوان در مرکزهای رأی دهی فرصت های تازه را برای مردم افغانستان فراهم کرد، نباید فراموش کنیم که  نقش رسانه ها در ذهنیت سازی بانوان برای سهم گیری در این روند بی پیشینه بوده است.»

انتخابات مجلس نماینده گان در 4525 مرکز و 21000 محل در 32 ولایت کشور برگزار شد، که طالبان در این روز 193 رویداد امنیتی را برای مختل سازی روند انتخابات در سراسر کشور به میان آوردند. گفتنیست که فردا شنبه قرار است انتخابات مجلس نماینده گان در قندهار پس از یک هفته تأخیر نیز برگزار شود.

The post خوشبینی ها از افزایش چشمگیر حضور بانوان در انتخابات مجلس نماینده گان appeared first on Pasbanan.

لینک اصلی: http://pasbanan.com/dr/optimism-on-the-dramatic-increase-of-women-presence-in-2018-elections-of-afghanistan/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پاسبانان

آخرین خبر ها:

Loading