بازتاب نیوز

محدود شدن دیدار های رو در روی مقام های امریکایی با نظامیان افغانستان

٤ عقرب ١٣٩٧ پاسبانان

کابل- افغانستان (گ.ر.پ):

خبرنگار: فردوس رسولی

رسانه های امریکایی گزارش کرده اند که پس از حمله ی هراس افگنانه در مقام ولایت قندهار و جان باختن جنرال عبدالرازق فرمانده پولیس قندهار و جنرال مومن حسین خیل رییس امنیت ملی این ولایت دیدار های نظامیان امریکایی با نیروهای امنیتی افغانستان محدود شده است. در این رویداد افزون بر جان باختن فرمانده پولیس و رییس امنیت قندهار، دو جنرال خارجی مشمول امریکایی و استرالیایی زخم برداشتند. روزنامه ی واشنگتن پُست از زبان یک نظامی امریکایی نگاشته است: «دیدارهای رو در روی ما با نظامیان افغانستان پس از حمله ی پسین در قندهار محدود شده است، بر بنیاد تدابیر امنیتی تازه، ما حق نداریم که نزد نظامیان افغانستان و یا هم در پایگاه های شان برویم ولی آنان میتوانند در مراکز ما حضور پیدا کنند. اکنون روابط ما محدود به تماس های تیلفونی و فرستادن ایمیل شده است.»

در همین حال یک منبع امنیتی افغانستان که نخواسته از او نام برده شود، به روزنامه ی واشنگتن پُست گفته است: «پس از حمله ی هراس افگنانه در قندهار، امریکایی ها دیدارهای شان را با مقام های افغان محدود ساخته اند، این تصمیم بخاطر مصونیت جانی نظامیان خارجی در کشور گرفته شده است. ما می توانم به پایگاه های نظامیان امریکایی برویم ولی آنان اجازه ندارند که برای بررسی وضعیت به پایگاه های ما بیایند و یکجا همکاری کنند.»

در حمله ی قندهار دو نظامی امریکایی و استرالیایی نیز زخم برداشته بودند، اکنون مقام های مأموریت پشتیبانی قاطع در کشور اعلام کرده اند که وضعیت بهداشتی، جنرال جیفر اسمایلی امریکایی و جنرال جان شانای استرالیایی قناعت بخش است و اکنون آنان در شفاخانه ی والتر رید زیر درمان قرار دارند. با این همه نظامیان پیشین کشور ترور جنرال رازق را بهانه ی برای حاکمیت طالبان و قاچاقبران مواد مخدر در قندهار می دانند. زمری پیکان فرمانده پیشین نیروهای نظم عامه در تماس با آژانس خبری گروه رسانه یی پاسبانان می گوید: «به قتل رساندن جنرال رازق بهانه ی بود تا طالبان و قاچاقبران مواد مخدر بتوانند در این ولایت که خاستگاه طالبان است تسلط بیشتر پیدا کنند، اکنون با کشته شدن وی زمینه برای قاچاق مواد مخدر بیشتر از پیش فراهم شده است.»

پیش از این رییس عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرده بود که طرح ترور جنرال رازق در پاکستان ریخته شده بود و مهاجمی که بر مقام های نظامی افغانستان و نیروهای خارجی گلوله باری کرده بود نزدیک به دو نیم دقیقه در آن سوی مرز تماس تیلفونی برقرار کرده بود و هدایت این حمله را گرفته بود. با تلاش های زیاد خواستیم دیدگاه وزارت دفاع ملی را نیز در این مورد داشته باشیم، اما با تماس های مکرر سخنگوی این وزارت حاضر به پاسخ دهی نشد.

 

The post محدود شدن دیدار های رو در روی مقام های امریکایی با نظامیان افغانستان appeared first on Pasbanan.

لینک اصلی: http://pasbanan.com/dr/limitation-of-foreign-troops-visits-with-afghan-forces/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پاسبانان

آخرین خبر ها:

Loading