بازتاب نیوز

توسعه بندر چابهار از تحریم‌های امریکا معاف شد

١٦ عقرب ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: وزارت خارجه‌ی امریکا اعلام کرده است که بندر چابهار از تحریم‌های این کشور بر ایران مستثنا قرار می‌گیرد.

مایک پمپیو، وزیر خارجه امریکا گفته است که پروژه‌ی انکشافی هند در بندر چابهار از تحریم‌های امریکا بر ایران معاف است. آقای پمپیو در پیام خبری‌اش به رسانه‌ها، فعالیت‌ها در بندرچابهار برای انکشاف افغانستان و رساندن کمک‌های بشری به این کشور را مهم پنداشته است. افزون‌بر این،‌ وزیر خارجه‌ی امریکا فروش مواد نفتی از ایران به افغانستان را نیز مجاز اعلام کرده است.

سفارت امریکا در کابل نیز اعلام کرده که ایالات متحده‌ امریکا در زمینه‌ی تنفیذ قانون آزادی و منع گسترش سلاح هسته‌ای ایران، برای افغانستان استثنا قایل شده است.

جان بس، سفیر امریکا در کابل در صفحه‌ی تویتر خود نوشته است:« افغانستان می‌تواند به واردات تولیدات نفتی از ایران و انتقال محموله‌های موادی که شامل اقلام تحریم شده نمی‌شوند، از طریق بندر چابهار ادامه دهد.»

این معافیت مبنی‌بر ادامه‌ و توسعه‌ی مسیر حمل و نقل دریایی افغانستان از طریق ایران می‌باشد.

این درحالی است که روز دوشنبه‌ی این هفته، امریکا دور دوم تحریم‌های شدید اقتصادی‌اش را بر ایران وضع کرد. بندر چابهار منحیث گذرگاه مهم اقتصادی افغانستان، هند و ایران به شمار می‌رود. این بندر از سوی هند راه‌اندازی شده‌است.

هند مسئولیت توسعه بندر چابهار در ولایت‌های سیستان و بلوچستان ایران را بر عهده دارد و همراه با افغانستان امیدوار است که با دور زدن پاکستان و استفاده از مسیری کوتاه‌تر تجارت کالا انجام دهند. این تجارت شامل کشورهای آسیای میانه نیز می‌شود.

افغانستان امیدوار است که با راه‌اندازی بندر چابهار، بتواند کالاهای مورد نیاز خود را بدون استفاده از خاک پاکستان وارد کشور کند. به غیر از مشکلات هند و افغانستان با پاکستان، فاصله حمل کالا از هندوستان به کشور از مسیرهای کنونی مانند بندر کراچی پاکستان یا بندر عباس ایران بیشتر و هزینه انتقال کالا نیز بالاتر است.

مقام‌های افغان قبلا اعلام کرده بودند که هزینه انتقال هر کانتینر کالا از مسیر چابهار‌ به افغانستان، حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دالر کمتر از مسیرهای بندر کراچی یا بندرعباس خواهد بود.

در پیوند به همین موضوع، دور روز قبل، رییس جمهور اشرف غنی با الیس ویلز، معاون وزارت خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی، نیز دیدار کرده است. در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری در این مورد آمده:«هردوجانب در مورد چگونگی تاثیر تعزیرات ایالات متحده امریکا بالای بندر چابهار، بحث و تبادل نظر کردند.»

لینک اصلی: https://8am.af/development-of-the-chabahar-port-was-exempted-from-us-sanctions/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading