بازتاب نیوز

نامزدان معترض: انتخابات در لوگر، هنوز ادامه دارد

١٦ عقرب ١٣٩٧ مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

نامزدان معترض: انتخابات در لوگر، هنوز ادامه دارد

مرکز خبرنگاری تحقیقی پَیک

کابل – ۱۶ عقرب ۱۳۹۷هـ‌خ

گزارش‌گر: جاوید روستاپور

شماری از نامزدان انتخابات پارلمانی در ولایت لوگر، مدعی ‌اند که انتخابات پارلمانی در این ولایت تاکنون ادامه دارد و آرای نامزدان در کمیسیون انتخابات این ولایت، کم و زیاد می‌شود.

این نامزدان در یک نشست خبری امروز در کابل، مسوولان کمیسیون انتخابات لوگر و زورمندان محلی را به تقلب‌های گسترده‌ی انتخاباتی و دستکاری آرای نامزدان در این ولایت متهم می‌کنند و خواهان بازنگری جداگانه‌ی آرای انتخابات در این ولایت شده‌اند.

نورضیا یوسف‌زی چرخی یکی از نامزدان ولایت لوگر می‌گوید که شماری از زورمندان به کمک گروه طالبان، ساحات را ناامن ساخته و صندوق‌ها را از آرای تقلبی پُر کرده‌اند.

محمد رحیم امین یکی دیگر از نامزدان ولایت لوگر، می‌گوید:

«افراد فاسد در کمیسیون انتخابات لوگر استخدام شده اند که زیر نفوذ زورمندان قرار گرفته و با استفاده از صلاحیت‌های خود در کمیسیون به نفع نامزدان مشخص تقلب کرده اند.»

دراین‌حال، کمیسیون مستقل انتخابات تأکید می‌کند که برنده و بازنده‌ی انتخابات را، آرای مردم مشخص خواهد کرد.

سید حفیظ الله هاشمی سخن‌گوی کمیسیون انتخابات (چهارشنبه۱۶عقرب) در نشست خبری در کابل گفت:

«کمیسیون انتخابات بر اساس آرای مردم تصمیم می‌گیرد و به هیچ فرد یا نهادی حق دخالت در انتخابات را نخواهد داد.»

مسوولان این کمیسیون، هم‌چنان از رسیدنِ صندوق‌های ۲۲ ولایت به کابل خبر داده می‌گویند که آرای ۱۲ ولایت به‌دلیل افزایش شکایت‌ها، بازشماری خواهند شد.

آقای هاشمی، افزود که آرای ۵۶ مرکز در ولایت بغلان ، ۶۲ مرکز درغور، ۶۰ مرکز در بدخشان، ۷مرکز درکاپیسا، ۶۱ مرکز در پکتیا، ۲مرکز در زابل، ۹ مرکزدر هلمند، ۳ مرکز در نیمرزو، ۶مرکز در میدان وردک، ۵۲ مرکز در بامیان، ۷ مرکز درسرپل و نزدیک به کل آرای ولایت پنجشیر به دلیل شکایت‌ها بازشماری می‌شوند. او، تاکید کرد که در جریان بازشماری آرای ولایت‌های ذکر شده، روزانه بین ۴۰ تا ۶۰ ناظر از نهادهای ناظر برانتخابات و نماینده‌گان احزاب سیاسی حضور دارند.

سخن‌گوی کمیسیون انتخابات تصریح کرد که به دلیل خرابی هوا، چرخ‌بال‌ها نتوانسته‌اند مواد انتخاباتی ولایت‌های هرات، سرپل، جوزجان، فاریاب، بلخ و بادغیس را به کابل انتقال دهند.

آقای هاشمی همچنان در بخشی از صحبت‌های خود تاکید کرد که فهرست‌های نشر شده در صفحات اجتماعی شایعه است و نهادهای کشفی باید افرادی را که اذهان مردم را مغشوش می‌کنند، بازداشت نمایند.

در چند روز گذشته برخی از رسانه‌ها به نقل از منابع گزارش‌های را نشر کردند که حکایت از برنده‌سازی برخی از نامزدان را داشت.

در این میان امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است که سلام رحیمی رئیس دفتر و داکتر فضلی دستیار آقای غنی از شماری نامزدان پارلمانی خواسته‌ است که برای کامیابی‌شان در انتخابات به دفتر آنان در وزیر اکبر خان شهر کابل مراجعه کنند.بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان «فیفا» با اشاره به ادعاهای خرید و فروش کرسی‌های مجلس نمایندگان تاکید می‌کند که نهادهای عدلی و قضایی باید تحقیقات‌شان درباره این ادعاها را آغاز کنند.

آقای رشید گفت: «اگر این گفته‌ها درست باشد و حکومت بی‌شرمانه در امورانتخابات که یک پروسه ملی است دخالت کند، پس جنجال‌های انتخاباتی، برگزاری انتخابات و مصارف که برای آن می‌شود چه معنی دارد؟»

پیش از این محمد موسی جناب عضوی مجلس نماینده‌گان نیز ادعا کرده بود که خرید و فروش کرسی‌های مجلس آینده در سرای شهزاده کابل ادامه دارد.

چند روز پیش، شماری از نامزدان ولایت بغلان از تقلب گسترده در این ولایت سخن گفته و خواهان ابطال آرای غیربایومتریک در این ولایت شدند.

Post Views:

11

لینک اصلی: https://paykreports.com/%D9%86%D8%A7%D9%85%D8%B2%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B9%D8%AA%D8%B1%D8%B6-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D9%84%D9%88%DA%AF%D8%B1%D8%8C-%D9%87%D9%86%D9%88%D8%B2-%D8%A7/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک

آخرین خبر ها:

Loading