بازتاب نیوز

نشست مسکو درباره صلح افغانستان آغاز شد

١٨ عقرب ١٣٩٧ جمهور نیوز


نشست مسکو پیرامون صلح افغانستان رسما با حضور نمایندگان شورای عالی صلح، گروه طالبان و کشورهای منطقه آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛‌ نشست مسکو پیرامون صلح افغانستان، با سخنرانی کوتاه سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، امروز جمعه (18 عقرب) آغاز شد.

در این نشست، هیئت شورای عالی صلح افغانستان، نمایندگان گروه طالبان و نمایندگان شماری از کشورهای منطقه اشتراک کرده‌اند.

وزیر خارجه روسیه در سخنرانی خود در این نشست گفت:"تمام کشورهای منطقه و جامعه بین‌المللی امیدوارند تا افغانستان با موفقیت بتواند این دوره گذار از تروریسم و جنایات مرتبط با مواد مخدر را پشت سر بگذارد."

وی افزود:"مسئله افغانستان می‌تواند با توسل به طرق سیاسی و صرفا با حضور تمامی گروه‌ها و اقشار این کشور حل شود."

لاوروف در ادامه ضمن خوش‌آمدگویی به نمایندگان دولت افغانستان و طالبان به مسکو تأکید کرد:"حضور این افراد در نشست امروز در مسکو می‌تواند به پیشبرد گفت‌وگوهای مستقیم میان دولت، طالبان و طیف گسترده‌تری از گروه‌های اجتماعی و سیاسی افغانستان کمک کند."

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت:"مسکو امیدوار است به عنوان سازمان‌دهنده اصلی این نشست بتواند کمک قابل توجهی به آغاز گفت‌وگوهای داخلی در افغانستان داشته باشد... واضح است که برای نیل به این هدف می‌بایست با موانع بسیاری مقابله کرد... ما بر این باوریم که تمام سیاستمداران مسئول در اینجا سلایق و تمایلات فردی خود را کنار گذاشته و در این مسیر صرفا منافع ملی مردم افغانستان را دنبال خواهند کرد."

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تأکید کرد:"ما با ملت افغانستان در این دوره سخت ابراز همدردی می‌کنیم و سعی داریم تا به افغانستان کمک کنیم صفحه جدیدی در تاریخ کشور خود بگشاید."

لاوروف ادامه داد:"تمام کشورهایی که در حال حاضر در حال مقابله با تروریسم بین‌المللی هستند، یکی از اهداف اصلی آنها کشور افغانستان است. چرا که در حال حاضر تروریست‌های بین‌المللی سعی دارند تا با ایجاد پایگاه‌های قدرتمند برای خود در داخل افغانستان، این کشور را به یکی از مناطق گسترش بی‌ثباتی در منطقه تبدیل کنند.کمک به افغانستان برای نابود کردن تهدیدات تروریستی وظیفه اصلی تمام کشورهای منطقه و روسیه است."

وزیر خارجه روسیه در پایان ابراز امیدواری کرد تا این نشست بتواند نتایج مثبتی در جهت تأمین منافع ملت افغانستان به دنبال داشته باشد.

گفتنی است که نمایندگان حکومت افغانستان در نشست مسکو اشتراک نکرده اند اما یک هئیت 4 نفر شورای عالی صلح در این نشست حضور دارد.

در نشست مسکو برعلاوه دعوت طالبان از کشورهای افغانستان، هند، پاکستان، ایران، چین، ترکمنستان، قزاقستان، ازبکستان، تاجکستان، قرغیستان، آذربایجان و امریکا به شکل رسمی دعوت شده اند؛ اما دولت امریکا این تقاضای مسکو را رد کرده است.

خبرگزاری جمهور- کابل

 

لینک اصلی: http://www.jomhornews.com/fa/news/110076/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از جمهور نیوز

آخرین خبر ها:

Loading