بازتاب نیوز

آیا وقت آن نرسیده صدای خود را بر علیه استکبار جهانی و صهیونیست های زمان بلند کنیم؟

١٨ عقرب ١٣٩٧ صدای افغان - آوا

آیا وقت آن نرسیده که صدای خود را بر علیه استکبار جهانی و صهیونیست های زمان بلند کنیم؟ و حداقل یزید و یزیدیان را لعنت نموده و آنها را منفور اعلام بکنیم؟

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) روز پنجشنبه طی مراسمی از سالروز ارتحال ملکوتی پیامبر اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و هشتمین خورشید ولایت حضرت امام رضا(ع) از سوی مردم محله قفسلان ولسوالی انجیل ولایت هرات در مسجد حضرت امام حسین(ع) همراه با مداحی، سینه زنی و سخنرانی تجلیل به عمل آمد.

مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با اشاره به وضعیت وخیم و ناامنی های اخیر در بسیاری از ولایات شمال و مناطق مرکزی کشور اظهار داشت: سرنوشت کسانی که در غزنی، قندوز، جلال آباد، ارزگان و غورات با مشکلات ناامنی دست و پنجه نرم می کنند با سرنوشت ما یکی است که باید نسبت به آن بیدار، هوشیار و حساس باشیم و نسبت به دنیای خود و حتی دنیای اسلام و بشریت موضعی مشخص و روشن داشته باشیم.

در این مراسم سید عبدالله نایاب مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات طی سخنانی گفت: ممکن است که یک عمر زیر علم امام حسین(ع) سینه بزنیم و اشک بریزیم در حسینیه ها و مساجد و تکایا حضور داشته باشیم همیشه فریاد لبیک یا حسین سر بدهیم اما عملکرد ما خلاف آنچه باشد که ائمه و پیشوایان دینی از ما توقع دارند حقیقتا باید به خودمان تلنگری زده و به خود و عملکردمان نگاهی بکنیم تا ببینیم فقط یا حسین می گوییم و یا با حسین هستیم.

وی در ادامه با اشاره به این سخن حضرت امام خمینی(ره) که می فرمایند"این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است" اظهار داشت: در محرم و صفر انسان ها متحول می شوند چرا که آن مکتب، انسان ساز است که حتی در تاریخ بشریت و ادیان مختلف هیچ مکتب و فضایی مناسب تر از محرم و صفر وجود نداشته است و این تنها در اربعین است که میلیون ها انسان با ندای لبیک یا حسین از اقصی نقاط جهان حرکت نموده و در یک نقطه( کربلا)  گردهم می آیند.

آقای نایاب با تاکید بر این که به جز مکتب امام حسین (ع) تا کنون هیچ آئین و فرهنگی نتوانسته چنین حماسه ای عظیم( اربعین) و شور و شعور بزرگ انسانی را به وجود بیاورد اذعان داشت: در ایام محرم و صفر که در این شرایط زمانی و مکانی حساس و ناامنی در تکایا و مساجد برای عزاداری در غم شهادت امام حسین و یاران وفادارش حاضر شده ایم پس برما لازم است که پیام محرم و صفر را درک نموده و در ظرف ده ماه دیگر مطابق آنچه که از این مکتب یاد گرفته ایم عمل بکنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از ویژگی های انسان عاشورایی داشتن بصیرت و آگاهی است اگفت: انسان بصیر کسی است که در شنیده های خودش تفکر نموده و زود قضاوت نمی کند، در نگاه به مسائل عمیق بوده و  نسبت به سرنوشت جمعی جامعه خود حساس می باشد.

 مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با اشاره به وضعیت وخیم و ناامنی های اخیر در بسیاری از ولایات شمال و مرکزی کشور علاوه نمود: سرنوشت کسانی که در غزنی، قندوز، جلال آباد، ارزگان و غورات با مشکلات ناامنی دست و پنجه نرم می کنند با سرنوشت ما یکی است که باید نسبت به آن بیدار، هوشیار و حساس باشیم و نسبت به دنیای خود و حتی دنیای اسلام و بشریت موضعی مشخص و روشن داشته باشیم.

در ادامه این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین شیخ محمد نبی زاده امام جماعت مسجد امام حسین(ع) و از علمای شهر هرات با اشاره به وضعیت جاری مسلمانان در سرتاسر دنیا طی سخنانی گفت: ای انسان هایی که به نام لااله الا الله در سرزمین های فلسطین، عراق،‌ یمن،‌ ارزگان، فراه و هرات برادر مسلمان خود را ترور میکنی آیا فردای قیامت در پیشگاه خداوند خود مسئول نخواهی بود؟ آیا جواب این خون های به ناحق ریخته را نباید بدهید؟ چرا سر در گریبان خود نمی کنید تا لحظه ای بیندیشید؟

وی خطاب به مردم و شهروندان و حاضرین در این مراسم تاکید کرد: آیا وقت آن نرسیده که صدای خود را بر علیه استکبار جهانی و صهیونیست های زمان بلند کنیم؟ و حداقل یزید و یزیدیان را لعنت نموده و آنها را منفور اعلام بکنیم؟

حجت الاسلام نبی زاده همچنان تاکید کرد: پیامبر اکرم الگوی رحمت و مهربانی بودند که حتی با دشمنان خود مهربانی می کردند و در دین اسلام هرگز کسی حاضر نمی شود برادر مسلمان خود را بدون تقصیر سر ببرد و خواهر مومنه خود را سنگباران و محکمه صحرایی بکند و کسانی که مجریان این نوع رفتارهای ضد اسلامی هستند قطعا مسلمان نبوده و مورد نفرت اسلام و مسلمانان هستند.

گفتنی است که این مراسم از سوی فرهنگیان مسجد با تلاش و همت آقایان عصمت الله رسولی و محمد جواد حسن زاده از فرهنگیان شهرهرات برگزار شد.

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/report/173727/%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D9%88%D9%82%D8%AA-%D9%86%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF%D9%87-%D8%B5%D8%AF%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8%B9%D9%84%DB%8C%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%DA%A9%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B5%D9%87%DB%8C%D9%88%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%84%D9%86%D8%AF-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading