بازتاب نیوز

نشست صلح مسکو آغاز شد

١٨ عقرب ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: نشست صلح مسکو با حضور نماینده‌گان شورای عالی صلح، گروه طالبان و کشورهای منطقه آغاز شد.

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز جمعه هژدهم عقرب، با سخنرانی خود، این نشست را آغاز کرد.

وزیر خارجه روسیه گفت که کشورهای منطقه و جامعه بین‌المللی امیدوارند تا افغانستان بتوانند با موفقیت دوره گذار از تروریسم و جنایات مرتبط با مواد مخد را پشت سر بگذراند.
وزیر خارجه روسیه گفت: «مسأله افغانستان می‌تواند با توسل به روش سیاسی و صرفاً با حضور تمامی گروه‌ها و اقشار این کشور حل شود.»

لاوروف با اشاره به حضور نماینده‌گان شورای عالی صلح افغانستان و گروه طالبان در نشست صلح مسکو بیان کرد: «حضور این افراد در نشست امروز در مسکو می‌تواند به پیش‌برد گفت‌وگوهای مستقیم میان دولت، طالبان و طیف گسترده‌تری از گروه‌های اجتماعی و سیاسی افغانستان کمک کند.»

او گفت که روسیه به عنوان سازمان‌دهنده اصلی این نشست تلاش می‌کند تا کمک قابل توجهی را به آغاز گفتگوهای داخلی در افغانستان داشته باشد.

وی تصریح کرد: «مسکو امیدوار است به عنوان سازمان‌دهنده اصلی این نشست بتواند کمک قابل توجهی به آغاز گفت‌وگوهای داخلی در افغانستان داشته باشد. واضح است که برای نیل به این هدف باید با موانع بسیاری مقابله کرد. ما بر این باوریم که تمامی سیاستمداران مسوول در این جا سلایق و تمایلات فردی خود را کنار گذاشته و در این مسیر صرفاً منافع ملی مردم افغانستان را دنبال خواهند کرد.»

وزیر خارجه روسیه تأکید کرد که مسکو تلاش می‌کند تا صفحه جدیدی در تاریخ افغانستان گشوده شود.

وی گفت: «تمامی کشورهایی که در حال حاضر در حال مقابله با تروریسم بین‌المللی هستند، یکی از اهداف اصلی آن‌ها افغانستان است؛ چرا که در حال حاضر تروریست‌های بین‌المللی سعی دارند تا با ایجاد پایگاه‌های قدرتمند برای خود در داخل افغانستان، این کشور را به یکی از مناطق گسترش بی‌ثباتی در منطقه تبدیل کنند. کمک به افغانستان برای نابود کردن تهدیدات تروریستی وظیفه اصلی تمام کشورهای منطقه و روسیه است.»

در نشست مسکو برعلاوه گروه طالبان از کشورهای افغانستان، هند، پاکستان، ایران، چین، ترکمنستان، قزاقستان، ازبکستان، تاجکستان، قرغیزستان، آذربایجان و امریکا به شکل رسمی دعوت شده‌اند.

ایالات متحده امریکا پیشتر گفته بود که یک نماینده سفارت این کشور در روسیه در نشست مسکو اشتراک خواهد کرد.

 

نشست صلح مسکو ابزار دست گروه طالبان نشود

با آغاز نشست صلح مسکو که آجندای آن رسیدن طرف‌های جنگ در افغانستان به میز مذاکره ‌است، وزارت امور خارجه کشور اعلام کرده است که دولت افغانستان از اقدام هر کشوری که افغانستان را برای رسیدن به صلح کمک کند قدردانی می‌کند اما به رهبری و مالکیت دولت افغانستان بر روند صلح تأکید دارد.

وزارت خارجه با نشر اعلامیه‌ای نگاشته است: «نشست امروزی مسکو، ادامه نشست‌های پیشین (مسکو فارمت) که میان کشورهای مستقل برگزار شد و حکومت افغانستان نیز در آن اشتراک کرده بود، نیست (در نشست امروزی از گروه طالبان نیز دعوت شده است). بر مبنای اصول و فیصله‌های نشست تاشکند و پروسه‌ کابل، دولت افغانستان و طالبان باید به گونه‌ مستقیم روی میز گفت‌‌و‌گو بنشینند. ما بر اصول پذیرفته‌شده‌ جلسات کابل و تاشکند که متکی بر اجماع داخلی و بین‌المللی برای چگونگی پیش‌برد روند صلح است تأکید می‌کنیم و هیچ نماینده‌‌ای نیز به نشست مسکو نفرستادیم.»

وزارت امور خارجه گفته است که شورای عالی صلح به عنوان یک نهاد ملی غیرحکومتی برای بحث روی آغاز مذاکرات مستقیم در این نشست به میزبانی روسیه اشتراک کرده است.

وزارت خارجه ابراز امیدواری کرده است که این نشست مطابق به تفاهم صورت گرفته میان افغانستان و روسیه، به گفت‌وگوهای مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان منجر شود و اجازه‌ هیچ‌گونه استفاده‌ ابزاری از این نشست به گروه طالبان داده نشود.

لینک اصلی: https://8am.af/the-peace-summit-of-moscow-began/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading