بازتاب نیوز

دور دوم سفرهای خلیل‌زاد به افغانستان و کشورهای منطقه آغاز شد

١٨ عقرب ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ ویژه‌ وزارت امور خارجه‌ امریکا برای صلح افغانستان، دور دوم سفرهایش به افغانستان، پاکستان،‌ امارات متحده‌ عربی و قطر را آغاز کرد.

وزارت خارجه‌ امریکا اعلام کرده است که هدف از این سفر آقای خلیل‌زاد تشدید تلاش‌ها برای آغاز مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و گروه طالبان می‌باشد.

در اعلامیه این وزارت آمده است که دور دوم سفرهای آقای خلیل‌زاد به افغانستان و کشورهای منطقه ۱۲ روزه است. وزارت خارجه امریکا گفته که این سفر از روز پنج‌شنبه (۱۷ عقرب) شروع شده و به تاریخ ۲۹ عقرب پایان می‌یابد.

آقای خلیل‌زاد ماه ‌گذشته نیز به افغانستان، پاکستان، امارات متحده عربی، قطر و عربستان سعودی به منظور جست‌وجوی راه‌های برقراری صلح در افغانستان سفر کرده بود.

وی در نخستین دور از سفر دهه روزه‌اش، ضمن دیدار با مقام‌های این کشورها با نماینده‌گان گروه طالبان نیز در دوحه قطر دیدار کرد.

دور دوم تلاش‌های امریکا در زمینه رسیدن افغانستان به صلح در حالی آغاز می‌شود که در حال حاضر نشست صلح مسکو در این زمینه جریان دارد. مسکو و واشنگتن در حال حاضر، به صورت موازی در تلاش است تا زمینه رسیدن افغانستان به صلح را هموار کنند.

هرچند دولت افغانستان در این نشست نماینده نفرستاده است اما یک هیأت چهار نفری از اعضای شورای عالی صلح افغانستان در این نشست حضور یافتند.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در سخنرای افتتاحیه‌اش در نشست صلح مسکو گفت که روسیه به عنوان سازمان‌دهنده اصلی این نشست تلاش دارد به آغاز گفت‌وگوهای صلح در افغانستان کمک قابل توجهی کند.

لینک اصلی: https://8am.af/the-second-round-of-khalilzads-trips-to-afghanistan-and-the-countries-of-the-region-began/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading