بازتاب نیوز

اعضای ائتلاف برزگ ملی از چگونگی برگزاری نشست مسکو انتقاد کردند

١٨ عقرب ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: شماری از اعضای ائتلاف بزرگ ملی از عدم حضور نماینده‌گان مردم و حکومت در نشست صلح مسکو انتقاد کردند.

محمدیونس قانونی، عضو ارشد ائتلاف بزرگ ملی، روز جمعه هژدهم عقرب، در یازدهمین سالروز یادبود از کشته شدن مصطفی کاظمی، عضو سابق مجلس نماینده‌گان، در کابل گفت نشست‌هایی که در پیوند به صلح و بدون حضور مردم و حکومت برگزار شود، بحران‌ساز است.

آقای قانونی با اشاره به نشست صلح مسکو گفت که آنان صلح مهندسی شده را نمی‌خواهند. وی بیان کرد: «صلح نشست مسکو آغاز تجزیه افغانستان است و ما خواستار جزیره مسلح قدرت در کشور نیستیم. اگر جزایر قدرت در کشور تشکیل شود برای آینده افغانستان بسیار خطرآفرین خواهد بود.»

نشست صلح مسکو با حضور نماینده‌گان شورای عالی صلح، گروه طالبان و شماری از کشورهای منطقه روز جمعه برگزار شد.

دولت افغانستان در این نشست نماینده‌ای معرفی نکرده است.

محمدعلم ایزدیار، معاون نخست مجلس سنا، با انتقاد از عدم حضور نماینده‌گان حکومت در نشست صلح  مسکو گفت: «دولت شهامت این را پیدا نکرد تا در نشست مسکو شرکت کند و خواسته‌های شهروندان را مطرح سازد.»

آقای ایزدیار تأکید کرد که مبارزه با هراس‌افگنی نباید سلیقه‌ای باشد. او بیان کرد: «تروریستان، دشمن همه شهروندان افغانستان است و آنان قوم‌ و مذهب نمی‌شناسند؛ زیرا در هفده سال گذشته این پدیده شوم از تمامی اقوام کشور قربانی گرفته است. امروز تروریسم طالبانی، داعشی و هر نام دیگری که بر آنان می‌گذارند، در برابر شهروندان افغانستان قرار دارند و فرزندان ما از تمامی اقوام و مذاهب بر علیه آنان مبارزه می‌کنند. ما نباید در برابر تروریستان رفتارهای دوگانه داشته باشیم و برخی از آن‌ها را برادران ناراضی بدانیم؛ زیرا تمامی گروه‌های تروریستی دشمن مردم ما هستند.»

همزمان با این، محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی، می‌گوید که حکومت مانع عدم حضور احزاب و شخصیت‌های سیاسی در نشست مسکو شده‌اند.

معاون دوم ریاست اجرایی بیان کرد. «حکومت به جانب روسی گفته که اگر از شخصیت‌ها و احزاب سیاسی در این نشست  دعوت شوند، حاکمیت ملی زیر سوال می‌رود؛ در حالی که خود حکومت به گونه قاچاقی از طریق شورای عالی صلح در این نشست اشتراک کرده است.»

آقای محقق نیز حکومت را به تفکیک مبارزه علیه هراس‌افگنی متهم کرد و افزود: «حکومت در برابر تهاجم نابرابر طالبان بر خانه‌های مردم ارزگان و جاغوری بی‌توجه است و آن را منازعه قومی می‌خواند. در این فاجعه نزدیک به صد نفر کشت شدند. حکومت سیاست یک بام و دو هوا را در پیش گرفته و باید آن را کنار بگذارد و از مردم این مناطق دفاع کند.»

پیش از این گزارش‌هایی منتشر شده بود که شماری از شخصیت‌های سیاسی و نماینده‌گان احزاب از سوی مسکو، برای حضور در این نشست دعوت شده‌اند.

لینک اصلی: https://8am.af/members-of-the-national-battle-coalition-criticized-how-the-moscow-summit-was-held/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading