بازتاب نیوز

تحریم های امریکا مریضان ایرانی را با کمبود شدید دوا مواجه کرده است

١٨ عقرب ١٣٩٧ دويچه وله

در دومین دور تحریم های جدید ایالات متحده علیه ایران، همچنان ۲۰ شرکت و بانک نیز به دلیل ارتباطات شان با سپاه پاسداران انقلاب ایران شامل این تحریم ها گردیدند. در این میان همچنان بانک پارسیان نیز شامل می باشد، یکی از بانک های مهمی که در واردات دواهای طبی و تولیدات زراعتی به ایران نقش اساسی دارد.

نازی یک تن از زنان ایرانی در تهران ضمن گفتگویی با دویچه وله تأکید کرده است که از آغاز خروج ایالات متحده امریکا از توافقنامه اتومی با ایران در بازارهای این کشور هرج و مرج شدیدی بروز کرده است. این مادر ۴۴ ساله ایرانی خودش به بیماری "ام اس یا مولتیپلر اسکلِروز" مبتلا می باشد. دوایی که او برای علاج این بیماری نیاز دارد، در حال حاضر در ایران خیلی به سختی پیدا می شود.

او گفت: "از چندین دواخانه شنیده ام که این دوا دیگر وارد نمی شود."

تحریم های جدید امریکا ۷۰۰ شخص و نهاد ایرانی را هدف قرار داده است

این درحالیست که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران سال گذشته حین اشتراک در اجلاسی به مناسبت روز این بیماری، برای مریضان و مبتلایان "ام اس" تضمین کرده بود که به واسطه قرارداد اتومی زمان خیلی دشوار عدم دسترسی به دواهای این بیماری گذشته است. او گفته بود: "اکنون واردات دوای این بیماری از سرگرفته می شود."

با آنکه تقریباً ۹۰ درصد ادویه مورد نیاز ایران در داخل این کشور تولید می شوند؛ اما اکنون با تحریم های جدید واردات مواد خام برای صنعت دواسازی این کشور به ویژه دواهای خیلی ویژه  نیز با موانع جدی روبرو شده است.

به گفته مقامهای وزارت صحت ایران، ۹۹ درصد داروهای مورد نیاز مردم در خود ایران تولید می شوند

این درحالیست که هاشمی وزیر امور صحت ایران حتی چهار ماه قبل هشدار داده بود که "طوفانی به سمت ما روان است. ما باید به مردم حقایق را بگوییم."

علاوه بر این محمد نعیم امینی فرد، یک تن از اعضای پارلمان ایران نیز در اواسط ماه سپتمبر به کمیسیون امور صحی این کشور گفته بود: "بیش از ۸۰ نوع دارو از همین حالا خیلی در بازار کمیاب شده اند. هیچ کسی نمی تواند انکار کند که ما با محدودیت ها و نبود ادویه مواجه هستیم."

نیاز به توضیحات لازم رهبری ایران برای مردم       

رهبری ایران رقم ادویه ای را که سوبسایدی یا حمایت مالی دولتی دریافت می کرد، از ۸۰۰ قلم به ۳۰ تا ۴۰ قلم کاهش داده است، آنهم در حالتی که قیمت ادویه رو به افزایش است. این تدابیر واکنشی است در برابر کاهش مقدار درآمد این کشور از صادرات نفت.

تحریم‌های امریکا باعث افزایش قاچاق دالر از افغانستان به ایران شده است

با وصف آن، سخنگوی وزارت صحت ایران به روز پنجم ماه روان میلادی گفته است که «ما وضعیت را تحت کنترول داریم.» او افزوده است: «ما ۹۹ درصد ادویه مورد نیاز کشور را خود تولید می کنیم.»

کمبود دواهای طبی در ایران

در تابستان امسال نیز حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر امور صحت ایران به تمام داکتران این کشور دستور داد تا برای بیماران ادویه ساخت خود ایران را بدهند.

هاشمی گفته بود که کیفیت ادویه تولیدی ایران باید بهتر از این باشد، اما نباید در وضعیت کنونی بر نگرانی های بیماران افزایش یابد.

اما حمید دهقان، داکتر متخصص سرطان در تهران، در این ارتباط با نگرانی گفت: "برای من نوشتن این دواها برای مریض خیلی سنگین می باشد، زیرا احتمال دارد که این داروها عوارض جانبی داشته باشند."

او افزود: "شماری زیادی از بیماران من هنوز زنده می بودند، اگر دوای درست به آنان تجویز می شد."

نازی، زنی که به بیماری "ام اس" مبتلاست، نیز تمایل چندانی برای استفاده از داروهای ایرانی ندارد. او گفت: "دواهای ایرانی بر من تأثیری ندارند، ترجیح می دهم که اصلاً هیچ دوایی را استفاده نکنم."

شبنم فون هاین/ برگردان: نادیه فضل

 

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%85-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D9%85%D8%B1%DB%8C%D8%B6%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF-%D8%B4%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D9%88%D8%A7-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AC%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA/a-46223040?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading