بازتاب نیوز

هژده سال نبرد امریکا در افغانستان بیش از ۱۴۷ هزار کشته برجای گذاشته است

١٨ عقرب ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: بررسی بنیاد «واتسن» دانشگاه برون امریکا نشان می‌دهد که در جنگ ایالات متحده امریکا در برابر تروریسم در افغانستان، از سال ۲۰۰۱ تا سال ۲۰۱۸ میلادی، ۱۴۷ هزار و ۱۲۴ تن کشته‌ شدند. این کشته‌ شده‌ها، غیرنظامیان، نیروهای دولتی، مخالفان دولت و نیروهای امریکایی را شامل می‌شود.

بر اساس این بررسی، ۵۸ هزار و ۵۹۶ تن از نیروهای امنیتی، ۴۲ هزار و ۱۰۰ جنگ‌جوی مخالف دولت، ۳۸ هزار و ۴۸۰ غیرنظامی، ۶ هزار و ۳۳۴ سرباز قراردادی امریکایی، ۱ هزار و ۱۴۱تن از نیروهای وابسته به نظامیان دولتی، ۴۰۹ کارمند نهادهای کمک‌رسان  و ۵۴ خبرنگار، از جمله کسانی ‌‌اند که در جریان این جنگ، در افغانستان کشته شد‌ه‌اند.

بنیاد «واتسن» بیان کرده است که با وجود کاهش شدت نبردها در افغانستان، شمار قربانیان غیرنظامی در جنگ افغانستان رو به افزایش است.

در این بررسی گفته شده است که بیشتر غیرنظامیان در این سال‌ها از سوی شورشیان کشته شده‌اند، اما نیروهای امریکایی و نظامیان متحد آنان نیز در کشتار غیرنظامیان دست داشته‌اند.

بنیاد «واتسن» گفته است که در جنگ ایالات متحده امریکا در برابر تروریسم به صورت مجموعی پس از یازدهم سبتامبر در افغانستان، عراق و پاکستان، ۵۰۷ هزار تن کشته شدند.

عراق با ۲۹۸ هزار کشته بیشترین تلفات را داشته است و در پاکستان نیز ۶۵ هزار تن کشته شده‌اند.

این رقم بلند تلفات انسانی در جنگ افغانستان در حالی ارایه شده است که هنوز نقطه‌ای برای پایان این جنگ پیش‌بینی نشده است.

 

لینک اصلی: https://8am.af/the-18-year-old-us-led-conflict-in-afghanistan-has-left-more-than-147000-dead/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading