بازتاب نیوز

بورد مشورتی صلح؛ حکومت دنبال چیست؟

٢٧ عقرب ١٣٩٧ خبرگزاری افق

رسیدن به صلح که در یک ونیم دهه گذشته برای مردم کشور به یک آرمان دست نیافتنی مبدل شده این روزها یک بار دیگر سرخط خبرهای رسانه‌ها قرار گرفته است.

رییس جمهور غنی، پس از آن که هفته گذشته خواستار ایجاد بورد مشورتی صلح شد، روزی گذشته با نمایندگان احزاب سیاسی و جامعه مدنی در این مورد دیدار و گفت‌وگو کرده است.

شماری از کارشناسان مسائل سیاسی می‌گویند، مدیریت روند صلح از توان حکومت وحدت ملی خارج است و ریاست جمهوری با ایجاد بورد مشورتی صلح می‌خواهد مردم و جامعه جهانی را در مورد صلح اغوا کند.

فضل الرحمان اوریا، کار شناس مسائل سیاسی به خبرگزاری افق گفت، چهار سال بر سر موضع صلح تجارت کرده و این بارهم می‌خواهد با ایجاد بورد مشورتی صلح، روند صلح را مختل سازد.

آقای اوریا افزود: «حکومت می‌خواهد یک هیئت را از بورد مشورتی صلح بیرون دهد که با طالبان وارد مذاکره شود. زمان و شرایط آن نیست که حکومت بورد مشورتی بسازد و این بود مشورتی هیچ‌گاه از مذاکرات بین‌الافغانی نمایندگی نخواهد کرد و به هیچ ترتیب نمی‌تواند مذاکرات بین‌الافغانی را دنبال کند و یا به آن مشروعیت ببخشد.»

طالبان در حاشیه نشست مسکو گفته اند که در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان با امریکا وارد گفت‌وگو شده و پس از آن مذاکرات بین‌الافغانی را با حکومت کابل و احزاب سیاسی آغاز خواهد کرد.

آقای اوریا اما می‌گوید،حکومت زمینه مذاکرات بین‌الافغانی را که پس از مذاکرات طالبان با امریکایی‌ها صورت خواهد گرفت، فراهم نمی‌کند، بل می‌خواهد با تأسیس بورد مشورتی صلح «سد در برابر روند صلح» ایجاد کند. به گفته او، حکومت به نیاز جامعه که مذاکرات بین‌الافغانی است تن نمی‌دهد و برای« بقای خود تلاش» می‌کند.

پیش از این ریاست جمهوری، هدف از ایجاد بورد مشورتی صلح را تسریع بخشیدن روند صلح و آدرس مشخص برای مذاکرات بین‌الافغانی با طالبان خوانده بود.

قرار است در این بورد مشورتی، نمایندگان مردمی از ۳۴ ولایت به شمول جامعه مدنی و مدافعان حقوق زنان عضویت داشته باشند.

در همین حال وحید مژده یکی دیگر از کارشناسان مسائل سیاسی می‌گوید، شورای عالی صلح در پیش‌برد امورات صلح در کمتر از یک دهه نا کام بوده است. به گفته او، در حال حاضر حکومت و مردم بالای این شورا باور ندارند.

آقای مژده افزود: «‌ضرورت دیگر بر ایجاد بورد مشورتی صلح نبوده جزء این که رییس جمهور فکر می‌کند که در مورد شورای عالی صلح، باورها بسیار تغییر کرده و هیچ کسی باورندارد که این اداره برای تأمین صلح گام عملی بردارد… به همین دلیل هم است که رییس جمهور فکر می‌کند، چهره شورای عالی صلح را تغییر دهد و یک نهاد موازی دیگری را به وجود بیاورد، در زمینه پیش‌برد امورات صلح  مشوره بدهد، درحالی که وظیفه شورای عالی صلح نیز همین است.»

به گفته او، در صورتی که ترکیب بورد مشورتی صلح مورد پذیریش طالبان باشد و اعضای آن دولتی نباشد رسیدن به صلح «امیداور کننده» است، در غیر آن با سرنوشت شورای عالی صلح روبرو خواهد شد.

دیدار رییس جمهور با فعالین مدنی

رییس جمهور غنی در ادامه دیدارهایش در مورد ایجاد بورد مشورتی صلح امروز با اعضای شورای عالی صلح دیدار کرده و گفته است که فعالیت‌های این بورد موازی با شورای عالی صلح نیست و بحث‌ها و مشورت‌های ما به خاطر آمادگی برای مذاکرات صلح بین الافغانی است.

پیش از این حبیبه سرابی معاون شورای عالی صلح گفته بود، با ایجاد بورد مشورتی صلح، موارد و نگرانی‌ ‌ای از ملغی شدن شوراتی عالی صلح وجود دارد که در دیدار با رییس جمهور آن را مطرح می‌کند.

در همین حال شماری از کارشناسان به این باورند، با ایجاد بورد مشورتی صلح که یک اداره موازی با شورای عالی صلح است این شورا ملغی نخواهد شد.

شورای عالی صلح در ماه میزان سال ۱۳۸۹ در دور دوم ریاست جمهوری حامد کرزی رییس جمهور پیشین، به رهبری برهان الدین ربانی ایجاد شد.

به باور این کارشناسان، جز حیف و میل شدن میلیون‌ها دالر در از کمتر از یک دهه اخیر در شورای عالی صلح، کاری دیگری از دست این شورا ساخته نبوده و بیشتر امورات صلح از سوی حکومت به پیش‌برده شده است.

لینک اصلی: http://www.ufuqnews.com/archives/97237

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading