بازتاب نیوز

دانش: فساد گسترده در دستگاه‌های عدلی و قضایی دسترسی به عدالت را کاهش داده است

٢٣ جدي ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

معاون دوم ریاست جمهوری می‌گوید که فساد گسترده در ادارات افغانستان از جمله در دستگاه‌های عدلی و قضایی، دسترسی مردم به عدالت را کاهش داده است.

محمد سرور دانش که امروز یک‌شنبه(۲۳جدی) در نشست کنگره ملی مساعدت‌های حقوقی در کابل صحبت می‌کرد، گفت که دستگاه‌های عدلی و قضایی افغانستان بعد از گذشت یک و نیم دهه از تصویب قانون اساسی و ایجاد حکومت جدید، شاهد رشد و شکوفایی بسیار خوب بوده است.

آقای دانش افزود که با وجود تلاش‌های گسترده در جریان ۱۷ سال گذشته هنوز مشکلات و نارسایی‌های زیاد در سیستم قضایی افغانستان وجود دارد. او گفت:”هنوز هم فساد گسترده اداری، نا امنی، کمبود ظرفیت کافی به شمول نیروی بشری آموزش دیده، کمبود منابع مادی، نبود سیستم مجهز و مدرن در نهادهای عدلی و قضایی، عدم هماهنگی کافی، بروکراسی فرسوده و ناکارا، نبود زیربناها در سطح ولایات و ولسوالی ها و عدم حضور کارمندان عدلی و قضایی در ساحات ناامن چالش‌ها و مشکلات عمده ای هستند که دسترسی به عدالت را کاهش داده است.”

افغانستان هنوز هم در جایگاه سومین کشور فاسد جهان قرار دارد و گفته می‌شود که وجود فساد گسترده در ادارات افغانستان از مهم‌ترین عواملی است که این کشور هم‌چنان در بحران به بسر می‌برد و با وجود مصرف شدن میلیون‌ها دالر تاثیرات چندان ملموس نداشته است.

این درحالی است که یک ماه قبل دیدبان شفافیت افغانستان گزارشی را به نشر رساند که نشان می‌داد دادستانی کل، معارف و دادگاه های افغانستان، فاسدترین ادارات در این کشور اند. در گزارش‌ که آن زمان به نشر رسیده بود، ۱۴درصد مردم گفته بودند که دادگاه‌های افغانستان بزرگ مرکز فساد اند. ۱۰ درصد دیگر نیز گفته بودند که وزارت معارف فاسد ترین نهاد است.

اما آقای دانش گفت که ایجاد استراتیژی ملی مبارزه با فساد تا حدی توانسته است جلو فساد را در ادارات افغانستان بگیرد.

معاون دوم ریاست جمهوری در نشست امروز هم‌چنان گفت که نبود وکلای مدافع کافی در دستگاه‌های عدلی و قضایی افغانستان از دیگر مشکلاتی است که سبب شده دسترسی مردم به عدالت کم شود و مردم نتوانند به گونه‌ای درست به عدالت دسترسی داشته باشند.

او گفت:” وجود تعداد کم وکلای مدافع و مساعدین حقوقی نسبت به تقاضای بسیار زیاد نیازمندان یکی از مشکلات است. براساس پایین ترین معیارها باید برای هر دو هزار نفر یک وکیل مدافع وجود داشته باشد یعنی برای ۳۰ میلیون نفوس افغانستان باید حد اقل ۱۵ هزار وکیل مدافع داشته باشیم، در حالی که انجمن مستقل وکلای مدافع کشور فعلا بیشتر از ۴۰۰۰ تن وکیل مدافع دارد.”

به گفته‌ای آقای دانش وزارت عدلیه افغانستان که از مهم‌ترین نهادهای دسترسی به عدالت است در سال‌های اخیر در بخش قانون‌گذاری موفقیت‌های چشمگیر داشته است و بیش از ۴۰۰ سند تقنینی را به مرحله اجرا درآورده است.

رازق اختیاربیگ

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/1397/10/23/4220/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading